Chiny testują cyfrowy juan (DCEP) w bankomatach | Wiadomości | CrypS.

Chiny testują cyfrowy juan (DCEP) w bankomatach

Konrad Juszczyk
cyfrowy juan w bankomatach w Shenzhen

Chiński Bank Rolny uruchomił pilotażowy program dla bankomatów, umożliwiający obywatelom wymianę gotówki (fiat) na cyfrowe juany (DCEP).

Cyfrowy juan w bankomatach?

Państwowy Bank Rolny Chin przetestował cyfrowy juan w swoich bankomatach w Shenzhen. Bankomaty podobno umożliwiają wpłatę i wypłatę DCEP za pośrednictwem aplikacji na smartfony i pozwalają użytkownikom na wymianę gotówki do cyfrowej waluty banku centralnego Chin.

Chiński Bank Rolny jest jednym z „wielkiej czwórki” państwowych banków, które łącznie reprezentują cztery największe instytucje bankowe na świecie. Menedżer banku Zou Hua, powiedział, że uruchomienie nowej funkcji bankomatów było częścią wysiłków mających na celu poprowadzenie obywateli w kierunku cyfryzacji gotówki.

Testy DCEP

Jak wiadomo bankomat z obsługą DCEP jest częścią eksperymentu chińskiego banku centralnego w Shenzhen. W ramach testów władze rozprowadziły 100,000 „czerwonych kopert” po 200 cyfrowych juanów każda, o łącznej wartości około 3 milionów dolarów. Zwycięzcy muszą wydać środki do 17 stycznia, bo zostaną unieważnione. Chiński bank państwowy uruchomił również laboratorium innowacji, którego celem jest tworzenie cyfrowych aplikacji obsługujących juana. Obecnie walutę można wydać w ponad 10,000 sklepach, restauracjach i supermarketach w Shenzhen. 

Przypomnijmy, że w grudniu w Suzhou odbył się ogromny test DCEP, gdzie władze również rozdały 3 miliony dolarów w cyfrowym juanie. Chiny są uważane za pioniera w zakresie CBDC. Oczekuje się, że w nadchodzących latach cyfrowy juan stanie się bezgotówkową metodą płatności w „inteligentnych miastach” Chin.

cyfrowy juan w bankomatach w Shenzhen
reklama
reklama