Chiny testują cyfrowy juan (DCEP) w bankomatach | Wiadomości | CrypS.

Chiny testują cyfrowy juan (DCEP) w bankomatach

Redaktor: Albert Czajkowski
cyfrowy juan w bankomatach w Shenzhen

Chiński Bank Rolny uruchomił pilotażowy program dla bankomatów, umożliwiający obywatelom wymianę gotówki (fiat) na cyfrowe juany (DCEP).

Cyfrowy juan w bankomatach?

Państwowy Bank Rolny Chin przetestował cyfrowy juan w swoich bankomatach w Shenzhen. Bankomaty podobno umożliwiają wpłatę i wypłatę DCEP za pośrednictwem aplikacji na smartfony i pozwalają użytkownikom na wymianę gotówki do cyfrowej waluty banku centralnego Chin.

Chiński Bank Rolny jest jednym z „wielkiej czwórki” państwowych banków, które łącznie reprezentują cztery największe instytucje bankowe na świecie. Menedżer banku Zou Hua, powiedział, że uruchomienie nowej funkcji bankomatów było częścią wysiłków mających na celu poprowadzenie obywateli w kierunku cyfryzacji gotówki.

Testy DCEP

Jak wiadomo bankomat z obsługą DCEP jest częścią eksperymentu chińskiego banku centralnego w Shenzhen. W ramach testów władze rozprowadziły 100,000 „czerwonych kopert” po 200 cyfrowych juanów każda, o łącznej wartości około 3 milionów dolarów. Zwycięzcy muszą wydać środki do 17 stycznia, bo zostaną unieważnione. Chiński bank państwowy uruchomił również laboratorium innowacji, którego celem jest tworzenie cyfrowych aplikacji obsługujących juana. Obecnie walutę można wydać w ponad 10,000 sklepach, restauracjach i supermarketach w Shenzhen. 

Przypomnijmy, że w grudniu w Suzhou odbył się ogromny test DCEP, gdzie władze również rozdały 3 miliony dolarów w cyfrowym juanie. Chiny są uważane za pioniera w zakresie CBDC. Oczekuje się, że w nadchodzących latach cyfrowy juan stanie się bezgotówkową metodą płatności w „inteligentnych miastach” Chin.

cyfrowy juan w bankomatach w Shenzhen



reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.