Chiny ogłaszają testy cyfrowego yuana w mieście Suzhu | Wiadomości | CrypS.

Chiny ogłaszają testy cyfrowego yuana w mieście Suzhu

Michał Misiura
portfel na cyfrowego juana - pojawiły się fałszywki

Po pierwszych pilotażowych testach chińskiego CBDC, władze kraju rozszerzają badania. Do mieszkańców miasta Suzhou trafi 20 mln cyfrowych yuanów (około 3 mln USD), rozdanych na zasadzie loterii.

W przyszły piątek, chińskie władze przeprowadzą także testy funkcji umożliwiającej transfer cyfrowej waluty, poprzez zetknięcie ze sobą dwóch smartfonów. Weźmie w nich udział nawet 1000 mieszkańców Suzhou. Tego rodzaju bezpośrednie płatności mają być dostępne dla każdej osoby fizycznej, posiadającej cyfrowe yuany. Huawei wyprodukowało już telefony obsługujące tę funkcję. Dzięki niej płatności chińskim CBDC mają przypominać posiadanie fizycznej gotówki.

Porównanie testów chińskiego CBDC w Shenzhen i Suzhou

Pierwsza loteria cyfrowych yuanów miała miejsce w 13-milionowym mieście Shenzhen, w październiku tego roku. Do udziału w niej zgłosiły się prawie 2 miliony mieszkańców miasta. Ostatecznie chińskie CBDC otrzymało wówczas 50 000 osób, pomiędzy które rozdzielono 10 mln cyfrowych yuanów. Test w Shenzhen obejmował około 3300 sklepów fizycznych w dzielnicy Luohuo.

Loteria w Suzhou została zaplanowana na znacznie większą skalę. Nie tylko jeśli chodzi o liczbę uczestników. Od czasu pierwszego testu w Shenzen zwiększyła się również liczba możliwości wydawania CBDC. Zaczęła akceptować je m.in. jedna z czołowych platform do zakupów online – JD.com. Ponadto do akcji dołączy 10 tysięcy stacjonarnych punktów w całym mieście, w tym supermarkety, restauracje, puby i sklepy spożywcze. 

W 10-milionowym mieście zostanie rozdanych 20 mln cyfrowych yuanów (równowartość około 11,27 mln złotych). Trafią one do, wyłonionych w losowaniu, 100 tysięcy osób. Każda z nich otrzyma więc po 200 jednostek cyfrowego CNY (112 PLN)

Nieprzypadkowa data

Loteria i test w Suzhou rozpoczną się 11 grudnia, a więc na dzień przed „Podwójną 12” – tradycyjnym dniem promocji i rabatów w chińskich sklepach online. Data została wybrana celowo, aby sprawdzić jak platforma obsługująca płatności z wykorzystaniem cyfrowego yuana poradzi sobie w warunkach dużego obciążenia. Testy w Suzhou potrwają przez ponad 2 tygodnie, od 11 do 27 grudnia. 

portfel na cyfrowego juana - pojawiły się fałszywki
reklama
reklama