Chainlink zakończy problem dot SIM swap. Ogłoszono partnerstwo z gigantem telekomunikacji | Wiadomości | CrypS.

Chainlink zakończy problem dot SIM swap. Ogłoszono partnerstwo z gigantem telekomunikacji

Telefonica Chainlink SIM swap

Adopcja technologii Web3 przez instytucje stale postępuje. Kolejny raz do tego zjawiska swoją cegiełkę dokłada firma Chainlink Labs. Tym razem z rozwiązań ich wyroczni zamierza skorzystać hiszpańskie przedsiębiorstwo stojące za międzynarodową siecią telekomunikacyjną.


  • Firma Telefonica dzięki pomocy twórcom ekosystemu Chainlink zintegruje działanie swoich produktów z blockchainem, by nie dopuszczać do przestępstw, jakim jest SIM swap, czyli nielegalna duplikacja karty SIM, by dzięki numerowi telefonu swojej ofiary dobrać się do powiązanych kont,
  • Telefonica to działająca już od 100 lat sieć telefoniczna obsługująca użytkowników z krajów hiszpańsko i portugalskojęzycznych. Kapitalizacja rynkowa stojącej za nią firmy wynosi obecnie ponad 21 miliardów dolarów.

Chainlink pomoże zatrzymać pewną falę scamów

Kolejna firma z branży telekomunikacyjnej sięga po rozwiązania, jakie oferuje firma Chainlink Labs stojąca za słynną wyrocznią (oracle). Wcześniej w celach weryfikacji danych oraz nadzoru ich bezpieczeństwa korzystały takie marki, jak Vodafone czy T-Mobile.

Teraz do tego grona dołącza hiszpańska firma Telefonica, która działa na tym rynku nieprzerwanie od 1924 roku. Podmiot ten obsługuje użytkowników z kilku krajów w Europie oraz Ameryki Łacińskiej.

Nie będzie to jednak pierwsze zetknięcie tej korporacji z sektorem blockchaina. We wrześniu 2022 roku, dzięki partnerstwu z kryptowalutowym brokerem Bit2Me, firma umożliwiła płatności w cyfrowych aktywach na ich platformie Tu.com. Jeszcze wcześniej przedsiębiorstwo zaczęło angażować się w branże VR.

Natomiast teraz ogłoszono, że nawiązano współpracę z Chainlink Labs, by dzięki integracji z ich zdecentralizowaną siecią powtrzymać zjawisko SIM swapa, czyli zyskującej coraz większą popularność wśród cyberprzestępców metody, dzięki której uzyskują dostęp do naszego numeru telefonu poprzez zdobycie nieautoryzowanych duplikatów karty SIM.

Dzięki temu mogą zalogować się na nasze konta na takich serwisach, jak chociażby X (ex. Twitter), czego ofiarami padł m.in. Vitalik Buterin czy  amerykańska SEC (rzekomo), ale i również zarządzać kontami bankowymi czy tymi na giełdach kryptowalut.

Jak zdecentralizowana sieć może pomóc w niedopuszczeniu do tego procederu? Pierwszym owocem ich współpracy ma być API SIM SWAP, czyli specjalny interfejs, który będzie sprawdzał ostatnią dokonywaną modyfikację karty SIM powiązanej z danym numerem telefonu komórkowego.

Ten proces natomiast ma za zadanie nie dopuszczać do tego, by z fałszywych kart można było uzyskać dostęp do niektórych kont powiązanych z naszym numerem.

Tutaj ważną rolę odgrywa właśnie integracja z wyrocznią od Chainlink z API SIM SWAP. W jej następstwie systemy kart SIM otrzymują dodatkową warstwę bezpieczeństwa dzięki danym przesyłanym na blockchainach.

Otóż działające na nich smart kontakty będą wysyłać dedykowane żądania informacji do interfejsu API. Działanie to będzie miało na celu uzyskanie pewności przez daną stronę, że na konkretnej karcie SIM nie doszło do nieautoryzowanych zmian.

Wdrożenie interfejsów API OpenGateway firmy Telefonica na blockchainie za pomocą funkcji Chainlink odblokowuje nowe przypadki użycia i większe bezpieczeństwo dla naszej branży, co ostatecznie lepiej chroni użytkowników i ich aktywa

– komentuje dyrektor biznesowy Chainlink Labs, Johann Eid.

Telefonica Chainlink SIM swap



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.