Czym jest SIM swap? Coraz więcej osób pada ofiarą tej metody | Wiadomości | CrypS.

Czym jest SIM swap? Coraz więcej osób pada ofiarą tej metody

scamy Raport cyberprzestępczość Cyberprzestępczość

Przestępcy w sieci sięgają po coraz bardziej wyrafinowane metody okradania swoich ofiar. Jedną z najbardziej niebezpiecznych jest SIM swap.


SIM swap, czyli co?

Czym jest SIM swap? To forma kradzieży tożsamości, w ramach której atakujący przejmuje numer telefonu ofiary, co oczywiście jest furtką do konta bankowego, social mediów czy giełd kryptowalut. Chodzi o to, że to za pomocą SIM i naszego numeru telefonu autoryzujemy przelewy, wejścia np. na Facebooka czy na platformy do handlu cyfrowymi aktywami. Jak jednak hakerom udaje się przejąć numer? Dokonują nielegalnego duplikatu karty SIM.

Skala działania przestępców jest duża. W 2021 roku Federalne Biuro Śledcze Stanów Zjednoczonych otrzymało ponad 1600 skarg dotyczących SIM swap. Straty ofiar pochłonęły 68 milionów USD. By zrozumieć jeszcze bardziej skalę problemu, wspomnijmy, że jest to to 400-procentowy wzrost otrzymanych skarg w porównaniu z trzema wcześniejszymi latami.

Jeśli nie nastąpi odejście od 2FA opartego na SMS-ach, a dostawcy usług telekomunikacyjnych nie podniosą swoich standardów bezpieczeństwa, prawdopodobnie będziemy świadkami dalszego wzrostu liczby ataków

— stwierdził w rozmowie z Cointelegraph dyrektor ds. operacji bezpieczeństwa firmy CertiK, Hugh Brooks.

Problem dotyka też inwestorów kryptowalut. W październiku 2021 r. Coinbase podało, że hakerzy ukradli kryptowaluty od co najmniej 6000 klientów bazując właśnie na ominięciu uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA). Haker Joseph O’Connor został w 2019 r. oskarżony o kradzież około 800 000 USD w kryptowalutach. Dokonał tego za pomocą SIM swap.

Jak nie dać się przestępcom?

Jak jednak hakerom udaje się ukraść SIM? To zadanie z zakresu socjotechniki. Wszystko zaczyna się od kontaktu z operatorem komórkowym. Haker musi więc najpierw posiąść numer i dane ofiary. Potem w czasie rozmowy telefonicznej podszywa się pod tę ostatnią i zainicjować proces wymiany karty.

Jak widać, przejęcie SIM nie jest trudne. Jak więc nie dać się hakerom? Można ograniczyć użycie zabezpieczeń 2FA i polegać np. na Google Authenticator lub Authy.

Oczywiście konieczna jest też ochrona danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres, numer telefonu i data urodzenia. To uniemożliwi przestępcom wymianę SIM u operatora.

scamy Raport cyberprzestępczośćreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.