Celsius traci 390 mln USD w funduszach klientów na inwestycjach DeFi i NFT | Wiadomości | CrypS.

Celsius traci 390 mln USD w funduszach klientów na inwestycjach DeFi i NFT

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
celsius wyciek danych

Platforma pożyczkowa Celsius rozmieściła około 534 mln USD funduszy klientów w ryzykownych inwestycjach za pośrednictwem KeyFi. Według analityków Arkham, strategia ta przyniosła 390 mln dolarów straty.


Według raportu, między sierpniem 2020 r. a kwietniem 2021 r., Celsius przekazał na adres powiązany z KeyFi aktywa cyfrowe o wartości 534 mln USD. KeyFi z kolei większość tych środków ulokował w różnych protokołach DeFi, a 6,3 mln USD zainwestował w NFT.

Jeśli weźmiemy pod uwagę raport z audytu Chainalysis z grudnia 2020 roku, w pewnym momencie KeyFi kontrolował 10% aktywów zarządzanych przez Celsius (330 mln USD z 3,3 mld USD).

W okresie od września 2020 r. do września 2021 r., KeyFi zwrócił Celsiusowi aktywa o wartości 1,14 mld USD – to zwrot w dolarach na poziomie 113%. Analitycy zauważyli, że biorąc pod uwagę warunki rynkowe w tym okresie, platforma zarobiłaby więcej, gdyby po prostu zatrzymała środki w swoim bilansie.

W czasie, gdy Celsius był związany z 0xB1 [adresem powiązanym z KeyFi], cena bitcoina wzrosła z 11 000 dolarów do 60 000 dolarów, czyli o ponad 400%. Ethereum, inne istotne aktywo, które platforma powierzyła 0xB1, wzrosło o 900%, z 400 do 4000 dolarów. Gdyby Celsius zachował te aktywa, a nie wysłał ich do kontrahenta, byłyby one warte 1,49 mld dolarów – o 350 mln dolarów więcej, niż im zwrócono.

Wcześniej szef KeyFi Jason Stone powiedział, że jego firma złożyła pozew przeciwko Celsius. Spółka została oskarżona o niewypełnienie zobowiązań umownych, manipulacje rynkowe, nieumiejętne zarządzanie i zorganizowanie schematu Ponziego.

Arkham powiedział, że platforma pożyczkowa wydała ponad 300 milionów dolarów, aby zakupić własny token CEL. Celem miało być spełnienie zobowiązań wobec użytkowników, którzy otrzymali zwroty w aktywach. Firma wykorzystywała w tym celu scentralizowane giełdy takie jak FTX i Liquid.

Założyciel i dyrektor generalny Celsiusa Alex Mashinsky ze swojej strony regularnie sprzedawał duże ilości CEL. Według raportu, łączna ilość sprzedanych przez niego tokenów sięgnęła 44 milionów.

Mashinsky korzystał głównie z DEX-ów takich jak Uniswap i Airswap, ale część swojej sprzedaży przeprowadził na tych samych scentralizowanych platformach, na których Celsius kupował tokeny.

Analitycy podkreślali, że Celsius jest jednym z największych graczy w przestrzeni DeFi. Najwięcej środków platforma ulokowała w trzech protokołach Compound, Aave i MakerDAO.

Firma odpowiadała np. za 2,5 procent wszystkich monet zaangażowanych w staking Ethereum i 10 procent oferty tokenów syntetycznych stETH.

celsius wyciek danych



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.