Binance to dopiero początek. USA kontynuują krucjatę przeciwko kryptowalutom | Wiadomości | CrypS.

Binance to dopiero początek. USA kontynuują krucjatę przeciwko kryptowalutom

Karolina Zawodnik

Amerykański Departament Sprawiedliwości (DOJ) wniósł oskarżenie przeciwko kolejnej giełdzie wirtualnych walut. Resort rządu Stanów Zjednoczonych podejrzewa ją o pranie pieniędzy.


  • W centrum oskarżeń znalazła się nieistniejąca już platforma BTC-e oraz stojący za nią Aliaksandr Klimenka,
  • Wspomniany mężczyzna został aresztowany na Łowie i poddany ekstradycji do USA.

USA uderzają w kolejne kryptowalutowe przedsiębiorstwo

Tym razem padło na nieistniejącą już od wielu lat giełdę umożliwiającą handel wirtualnymi walutami BTC-e. DOJ ujawnił zarzuty wniesione przeciwko obywatelowi Białorusi i Cypru. Resort rządu USA zarzucił mu udział w złożonym programie prania pieniędzy za pośrednictwem wspomnianej platformy. 

Z aktu oskarżenia wynika, że Aliaksandr Klimenka i Alexander Vinnik kontrolowali BTC-e od 2011 r. do lipca 2017 r. Giełda ta została oflagowana, jako centrum cyberprzestępczości i prania pieniędzy. Zapewniała ona użytkownikom anonimowość.

BTC-e zostało oskarżone o pełnienie funkcji kanału finansowego dla przestępców. Chętnie korzystali z niego hakerzy i oszuści. Oprócz tego platforma ta prowadziła działalność na terenie Stanów Zjednoczonych bez przestrzegania niezbędnych wytycznych prawnych. Mowa tu o braku stosowania środków mających na celu przeciwdziałanie praniu pieniędzy czy weryfikacji tożsamości swoich klientów. BTC-e nie zostało również zarejestrowane w USA jako firma świadcząca usługi pieniężne, mimo obsługi użytkowników z tego kraju. 

Aliaksandr Klimenka został zatrzymany na Łotwie 21 grudnia 2023 r. Następnie w ramach ekstradycji przewieziono go do Stanów Zjednoczonych. Obecnie grozi mu postępowanie sądowe oraz kara maksymalnie do 25 lat pozbawienia wolności

Organy ścigania z USA zamknęły BTC-e już w 2017 r. Wówczas to aresztowały Alexandra Vinnika w kurorcie w Grecji. 

Działania wymierzone w branżę wirtualnych walut

Amerykańscy regulatorzy zaczęli coraz bardziej interesować się sektorem kryptowalut. Pod koniec ubiegłego roku w ramach ugody nałożyli grzywnę na największą na świecie giełdę umożliwiającą handel cyfrowymi aktywami – Binance.

Obok wysnuli oskarżenia przeciwko jej byłemu dyrektorowi generalnemu – Changpengowi Zhao. Ten przebywa obecnie w Stanach Zjednoczonych w oczekiwaniu na rozprawę karną. Chińsko-kanadyjski przedsiębiorca przyznał się do naruszenia ustawy o tajemnicy bankowej.

Silne zaangażowanie DOJ w zwalczanie przestępstw finansowych objawia się również tym, że utworzony został Krajowy Zespół ds. Egzekucji Kryptowalut. Jego celem jest koncentracja na ograniczeniu nielegalnego wykorzystania kryptowalut i aktywów cyfrowych. Współpracuje on zarówno z agencjami krajowymi, jak i zagranicznymi.




reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.