Bitcoin w kontekście makroekonomicznym - dlaczego to, co robi FED, ma znaczenie dla kryptowalut? | CrypS.

Bitcoin w kontekście makroekonomicznym – dlaczego to, co robi FED, ma znaczenie dla kryptowalut?

Redaktor: Albert Czajkowski

bitcoin jerome powell fed Bitcoin [BTC]

Na korektę polityki FED-u i pauzę w agresywnym cyklu podwyżek stóp procentowych, liczą nie tylko inwestorzy z rynku akcyjnego, ale także fani kryptowalut. Dlaczego to, co dzieje się w amerykańskiej polityce pieniężnej jest dzisiaj tak ważne dla Bitcoina i jakie dane wpłyną na kolejną decyzję komitetu, którą poznamy 14 grudnia?

Czego chce FED?

Na ostatnim posiedzeniu, FED ogłosił podwyżkę stopy procentowej o kolejne 75 punktów bazowych.

Stopa procentowa banku centralnego wpływa na koszt długu w całym systemie gospodarczym – od hipotek, aż po karty kredytowe czy konta oszczędnościowe. Ze względu na droższy pieniądz, mniejsza ilość podmiotów jest gotowa na zaciąganie pożyczek, co przekłada się na zmniejszenie popytu w systemie. Ludzie wydają mniej, a to ma przełożyć się na spadek inflacji.

To właśnie opanowanie inflacji, która w USA, wciąż przekracza 8%, jest celem FED-u (za akceptowalny spadek siły nabywczej pieniądza, będący oznaką stabilnego wzrostu gospodarczego powszechnie uważa się 2% YoY i takiego też poziomu oczekuje Rezerwa Federalna). Zaledwie osiem miesięcy temu, stopy procentowe w USA znajdowały się w okolicach 0%, gdy dzisiaj jest to 3.75-4.00%. Tak agresywnego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej nie widzieliśmy w USA od lat osiemdziesiątych. 

I dlaczego to wszystko ma znaczenie dla Bitcoina?

Do czasu pierwszej podwyżki stóp procentowych w marcu, część “ulicy” zaangażowanej w rynek kryptowalut, żyła w przekonaniu o pewnej autonomii Bitcoina w światowym systemie finansowym. Istniały sygnały ostrzegawcze dostrzegalne przez przeciętnych ludzi, takie jak silna korelacja BTC z indeksem technologicznym NASDAQ, jednak media zdawały się to ignorować i jeszcze w styczniu zalewały nas informacjami o rychłych wzrostach Bitcoina do 100 000$.

google bitcoin newsy
Nagłówki artykułów na temat BTC jeszcze w styczniu donosiły o instytucjach finansowych, wróżących dobicie ceny kryptowaluty do poziomu 100 000$. Źródło: Google

Mimo wszystko ktokolwiek, kto interesował się kontekstem makroekonomicznym, w którym przyszło funkcjonować Bitcoinowi, wiedział, że jest to instrument, który korzysta przede wszystkim nie na tym, iż jest postrzegany jako “store of value”, ale na gołębiej polityce pieniężnej w USA, obejmującej tani dług i skup obligacji skarbowych przez bank centralny, potocznie nazywany “dodrukiem pieniądza”.

Początki załamania ceny BTC widzieliśmy już na przełomie listopada i grudnia 2021, gdy inwestorzy zaczęli poważnie rozważać możliwość zaostrzenia polityki przez FED.

bitcoin tradingview
Wykres Bitcoina w interwale tygodniowym i poziomy cenowe, które potencjalnie warto obserwować.

Gdy Powell zdecydował się pójść na całość, oficjalnie ogłaszając walkę z inflacją, stało się jasne, że wielki kapitał postrzega Bitcoina tak, jak postrzega się instrument na “dobre czasy”, w których można pozwolić sobie na lokowanie pieniędzy w portfelach obarczonych wysokim ryzykiem, ale w zamian – obiecujących wyższe zwroty. Dlatego też dzisiaj, po wielu miesiącach spadków, na “Pivot” FED-u (zwrot od aktualnej polityki pieniężnej, pauzę w cyklu zacieśniania i wsparcie rynku poprzez ewentualny dodruk), czekają nie tylko ludzie inwestujący w akcje, ale wszyscy ci, którzy liczą na odbicie Bitcoina.

Ostatnimi czasy, zmiana amerykańskiej polityki pieniężnej była przewidywana kilkukrotnie i za każdym przewidywania te okazywały się przedwczesne. Nie inaczej jest dzisiaj, ponieważ ostatnimi wypowiedziami, Jerome Powell uciął wszelkie spekulacje, kolejny raz mówiąc o inflacji jako o ogromnym problemie FED-u i dopuszczając możliwość podwyżek stóp procentowych, które mogą przerosnąć oczekiwania:

“Jesteśmy dokładnie tam, gdzie byliśmy rok temu. Tak więc uważam, że dyskusja na temat pauzy jest przedwczesna. Nie jest to coś, co rozważamy”.

Dane o inflacji i kondycja rynku pracy

Jednakże, ze względu na fakt, iż Rezerwa Federalna podejmuje decyzje na podstawie informacji generowanych przez gospodarkę, bardziej niż na słowa Powella, powinniśmy zwracać uwagę właśnie na nie.

Ostatnie, negatywne dla aktywów Risk-On wypowiedzi Powella, miały miejsce przed publikacją danych z rynku pracy (tu należy zaznaczyć, że silny rynek pracy potencjalnie otwiera FED-owi furtkę do kolejnych, dużych podwyżek). Raport z października pokazał wzrost stopy bezrobocia powyżej konsensusu analityków (wzrost z 3.5 do 3.7%, podczas gdy konsensus wynosił 3.6%), a także wolniejsze tempo zatrudniania nowych pracowników przez przedsiębiorstwa.

bitcoin nasdaq obligacje usa
Wykresy Bitcoina, indeksu Nasdaq (niebieski) i rentowności 10-letnich, amerykańskich obligacji skarbowych. (pomarańczowy) od początku 2022 roku.

Obok samego zatrudnienia, FED zwraca uwagę na wzrost płac, który oznacza więcej pieniędzy w kieszeniach konsumentów, wyższy popyt na dobra i usługi, a więc i presję inflacyjną, utrudniającą opanowanie spadku siły nabywczej. Ostatni raport donosił o spowolnieniu wzrostu płac (przeciętne, tygodniowe wynagrodzenie wzrosło o 3.8%, w porównaniu z wrześniowym wzrostem o 4.1%). Przy tym, inflacja w USA wynosi aktualnie 8.2%, tak więc wzrost pensji nie przystaje do inflacji, a to oznacza trend, zgodnie z którym przeciętny Amerykanin będzie miał do dyspozycji mniej pieniędzy. To kolei sugeruje osłabienie popytu, które może ułatwić Powellowi opanowanie inflacji.

Raport skomentował Ian Shepherdson, główny ekonomista Pantheon Macroeconomics, mówiąc:

“Najważniejsze jest to, że rynek pracy słabnie, jednak jeszcze nie doszliśmy do punktu, w którym dane domagają się od FED-u przerwania cyklu zacieśniania. Jeśli jednak trend się utrzyma, jak tego oczekujemy, rynki zaczną naciskać na FED i przede wszystkim – na Powella, by ponownie przemyślał ideę kontynuacji podwyżek w przyszłym roku”.

Ostatnie w tym roku posiedzenie Rezerwy Federalnej odbędzie się 14 grudnia i to wtedy poznamy wysokość kolejnej podwyżki. Biorąc pod uwagę ostatnie dane i wypowiedzi członków komitetu, na czele z Powellem, w grze pozostają dwie opcje – 50 i 75 punktów bazowych. Pożądana przez rynki ryzykownych aktywów, w tym rynek Bitcoina, jest oczywiście ta pierwsza opcja lub/i jakiekolwiek poważniejsze sygnały zbliżającej się pauzy FED-u, które mogą wpłynąć na sentyment w środowisku inwestorów.

W poniższych tabelach wyszczególniliśmy ważne publikacje odczytów wskaźników ekonomicznych dla USA, które mogą wpłynąć na kolejną decyzję Rezerwy Federalnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na publikacje dotyczące inflacji (m.in. CPI i PPI, Core Inflation Rate) i rynku pracy (m.in. initial jobless claims).

Najbliższe, ważne dla Bitcoina publikacje danych z gospodarki USA

Czwartek – 10.11

Godzina Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
14:30 CPI 296.808 298.642

Inflation Rate YoY 8.2% 8%

Jobless Claims 4-week Average 218.75K 221K

Initial Jobless Claims 217K 220K

Continuing Jobless Claims 1485K 1475K

Core Inflation Rate YoY 6.6% 6.5%

Piątek – 11.11

Godzina Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
16:00 Michigan Consumer Sentiment 59.9 59

Wtorek – 15.11

Godzina Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
14:30 PPI MoM 0.4% 0.3%

Środa – 16.11

Godzina Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
14:30 Retail Sales Ex Gas/Autos MoM  0.3% 0.2%

Retail Sales MoM  0% 0.8%

Retail Sales YoY  8.2% 6.9%

Retail Sales Ex Autos MoM  -0.1% 0.4%

Czwartek – 17.11

Godzina Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
14:30 Initial Jobless Claims 

Jobless Claims 4-week Average 

Continuing Jobless Claims 

Housing Starts  1.439M 1.42M

Building Permits  1.564M 1.465M

Piątek – 17.11

Godzina Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
16:00 Existing Home Sales MoM  -1.5%

Existing Home Sales  4.71M 4.36M

Najważniejsze wydarzenia grudnia

Wtorek – 13.12

Godzina Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
14:30 CPI  298.012 298.045
Core Inflation Rate YoY 6.3% 6.1%
Inflation Rate YoY 7.7% 7.3%

Środa – 14.12

Godzina Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
20:00 Fed Interest Rate Decision 4% 4.5%
FOMC Economic Projections
20:30 Fed Press Conference

Czwartek – 15.12

Godzina Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
14:30 Initial Jobless Claims  230K 230K
Jobless Claims 4-week Average 230K 233K
Continuing Jobless Claims 1671K 1671K
Retail Sales Ex Gas/Autos MoM 0.9% 0.8%
Retail Sales MoM 1.3% -0.1%
Retail Sales YoY 8.3% 7.9%
Retail Sales Ex Autos MoM 1.3% 0.2%

Piątek – 16.12

Godzina Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
15:45 S&P Global Manufacturing PMI 47.7 47.7
S&P Global Services PMI 46.2 46.8

Wtorek – 20.12

Godzina Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
14:30 Housing Starts  1.425M 1.415M
Building Permits  1.512M 1.47M

Środa – 21.12

Godzina Wartość poprzednia Konsensus
16:00 Existing Home Sales MoM  -5.9% -1.7%
Existing Home Sales  4.43M 4.2M

Czwartek – 22.12

Godzina Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
14:30 Initial Jobless Claims 

Continuing Jobless Claims 

Jobless Claims 4-week Average 

Piątek – 23.12

Godzina Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
14:30 Personal Income MoM 0.7% 0.2%

Personal Spending MoM  0.8%

Durable Goods Orders MoM  1% 0.8%

Durable Goods Orders Ex Transp MoM  0.5% 0.4%

Durable Goods Orders ex Defense MoM  0.8% 0.6%
16:00

Michigan Consumer Sentiment  56.8 59.1

New Home Sales MoM 

New Home Sales  0.632M 0.608M
bitcoin jerome powell fedreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.