Wartość bitcoina spada poniżej 50 tys. USD | Wiadomości | CrypS.

Wartość bitcoina spada poniżej 50 tys. USD

Mariusz Przepiórka
Prawie cały rynek kryptowalut poleciał w dół

26 grudnia wartość bitcoina po raz pierwszy od kilku dni spadła poniżej 50 tys. USD, temperując nieco pozytywne nastroje. Dane z Cointelegrap i TradingView wskazywały na dużą zmienność pary walutowej BTC/USD.

Para osiągnęła wartość 51 500 USD, po czym zaczęła spadać aż do poziomu 49 644 USD. Ruch ten nastąpił wraz ze wzrostem dopływu środków na giełdę Binance, przy czym dane dotyczące portfela zamówień wskazują na nową granicę oporu budowaną na poziomie 50 000 USD.

Tego typu zachowanie wskazuje na dużego inwestora, który kształtuje tendencje rynkowe. Warto dodać, że giełda Binance była już źródłem podejrzeń dotyczących takiej aktywności w ostatnich dniach. O możliwości pojawienia się nowego gracza mówił również analityk danych serwisu Material Scientist, który komentował szybko zmieniającą się konfigurację księgi zamówień na giełdzie Binance.

Podczas gdy pozostałe czołowe platformy wymiany kryptowalut notowały w ostatnich dniach odpływ środków, na Binance przelano ponad 8000 BTC w ciągu doby oraz 72 000 BTC przez tydzień – wskazują dane Coinglass.

Spadki na rynku kontraktów terminowych

Spadki na rynkach kryptowalut spowodowały likwidację pozycji w kontraktach terminowych na kryptowaluty na poziomie blisko 300 mln USD, według danych z narzędzia analitycznego Coinglass. W ciągu 24 godzin zlikwidowano ponad 109 tys. pozycji.

Do likwidacji dochodzi wtedy, gdy giełda wymusza zamknięcie pozycji z dźwignią jako mechanizm zabezpieczający z powodu częściowej lub całkowitej utraty początkowego depozytu zabezpieczającego. Zdarza się to głównie w transakcjach terminowych, które obejmują jedynie ceny aktywów, w przeciwieństwie do transakcji spot, gdzie inwestorzy są właścicielami rzeczywistych aktywów.

Prawie 80% ze zlikwidowanych pozycji o wartości 300 mln USD nastąpiło na długich pozycjach, czyli tych należących do traderów obstawiających wzrost cen. Giełda kryptowalutowa Binance odnotowała likwidację pozycji o wartości 119 mln USD, natomiast na giełdzie FTX zlikwidowano pozycje o wartości 78 mln USD. W odniesieniu do kontraktów terminowych na ETH odnotowano likwidację na poziomie ponad 57 mln USD.

Prawie cały rynek kryptowalut poleciał w dółreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.