Tether (USDT) stracił powiązanie z dolarem! Co się dzieje?
Przed południem (15 czerwca br.) doszło do oderwania kursu największego ze stablecoinów od dolara amerykańskiego. Spadł on do okolic 0,996 dol., zgodnie z danymi od platformy CoinMarketCap. W chwili pisania tego tekstu USDT odzyskał utraconą wartość, podnosząc się do poziomu 0,998 dol. Co spowodowało tzw. depeg?
Głównym powodem odchylenia USDT od swojego pegu (powiązania kursu z USD) był brak równowagi w puli stablecoinów dla zdecentralizowanych finansów 3pool Curve. Odpowiada ona za przechowywanie ogromnej ilości płynności w trzech “stabilnych” kryptowalutach – USDT, USDC i DAI. Wzrost “wagi” jednego z wymienionych stablecoinów w tej puli wskazuje na intensywną sprzedaż tego aktywa.
Wzrost “wagi” USDT w 3pool Curve
Według ekspertów, oderwanie od dol. nastąpiło po tym, gdy waga USDT w 3pool Curve wzrosła z 33,1% do ponad 70%. Na tym tle należy wspomnieć, iż przy wadze na poziomie około 73,8% traderzy zwykle sprzedają USDT za DAI albo USDC.
Co było przyczyną braku równowagi? Otóż stoi za tym pewien wieloryb pod nickiem CZSamSun. Pożyczył on 31,5 mln USDT, aby następnie wymienić je na USDC. To z kolei doprowadziło do niewielkiego odchylenia wartości stablecoina emitowanego przez Tethera od dolara. Użytkownik ten użył 17 tys. ETH i 14 tys. stETHa jako zabezpieczenia. Pożyczoną kwotę w USDT zamienił z kolei na USDC za pomocą sieci 1inch Network.
Wspomniany pożyczkobiorca dokonał wpłat do Aave v2 i v3 na kwoty 10 mln dol. i 21 mln dol. Następnie zaciągnął on pożyczkę w USDT w wysokości 12 mln dol. z v3 i zdeponował ją w v2.
Należy przypomnieć, że nie był to pierwszy przypadek, kiedy koncentracja USDT w 3pool Curve przekroczyła 50%. Do takiej sytuacji doszło bowiem w listopadzie 2022 r., w czasie problemów z upadłą giełdą kryptowalut FTX.
Inny użytkownik wykorzystał różnicę w cenie
Co ciekawe, po upływie około 20 minut od transakcji pożyczkowej przeprowadzonej przez CZSamSuna, inny członek społeczności DeFi zastawił 52,2 tys. stETHza pośrednictwem Aave v2, aby wykorzystać różnicę w cenie USDT/USDC i pożyczyć 50 mln USDC.
Choć odchylenie w cenie USDT było niewielkie, pozwoliło ono parze handlowej USDC/USDT wzrosnąć na czołowej giełdzie kryptowalut Binance do maksimum rocznego na poziomie 1,0034 dol.
CTO Tethera komentuje “zajście”
Dyrektor ds. technologii w firmie Tether – Paolo Ardoino – zabrał głos w sprawie FUD-u, który zdążył wytworzyć się wokół chwilowego depegu USDT. Zapewnił on społeczność wirtualnych walut, iż nie ma ona powodów do zmartwień w związku z zaistniałą sytuacją. Wyraził również gotowość do wykupu dowolnej kwoty USDT przez jego przedsiębiorstwo.
— Paolo Ardoino ? (@paoloardoino) June 15, 2023
Warto przypomnieć, że dominacja USDT nad pozostałymi stablecoinami znacznie zwiększyła się w obecnym r. W tym samym czasie swój udział w rynku zmniejszył jego najbliższy rywal USDC. Ma to związek m.in. z paniką inwestorów wytworzoną po tym, gdy okazało się, że firma Circle potwierdziła, iż ma ponad 3 mld dol. rezerw zablokowanych w Silicon Valley Banku (SVB), który stracił płynność.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.