TOR
TOR – skrót od angielskiego The Onion Router, router cebulowy – sieć stworzona do anonimowego korzystania z Internetu przez przekierowywanie połączenia. Adres, z którego łączymy się z siecią, wędruje przez wiele innych komputerów i serwerów gdzie jest podmieniany, przez co wyśledzenie naszego IP jest bardzo trudnym zadaniem.
Jak działa TOR?
Sieć składa się z ochotników, którzy udostępniają swoje komputery, stanowią oni węzły sieci (patrz nodes). Jeżeli chcemy połączyć się z jaką stroną, nasza komenda nie idzie do niej bezpośrednio, tak samo dane z niej nie są bezpośrednio przekazywane do nas. W taki sposób funkcjonują zwykłe przeglądarki i bardzo łatwo w ich przypadku przechwycić informacje o tym jakie strony odwiedzane są z konkretnych adresów IP. W przypadku TOR-a nasza droga do witryny internetowej, którą chcemy odwiedzić, wiedzie przez wiele różnych węzłów. Za każdym razem jest inna. Węzły sieci przekierowywują informacje o stronie, którą chcemy odwiedzić do kolejnych węzłów i w ten sposób tworzy się kręta ścieżka, po której docieramy do interesującej nas witryny. Wykrycie tego jakie treści są przez nas przeglądane, jest praktycznie niemożliwe. Chyba, że US Navy zostawiło sobie tylną furtkę..
Historia TOR-a
TOR został opracowany przez US Navy w celu ochrony komunikacji podczas przeprowadzanych operacji wywiadowczych. Chociaż jest organizacją non-profit promującą prywatność w Internecie, nadal otrzymuje spore finansowanie od amerykańskiego rządu. Formalnie jako narzędzie dla mieszkańców krajów totalitarnych, aby zapewnić im ochronę przed czujnym okiem wielkiego brata.
O TOR-ze zazwyczaj mówi się w mediach w kontekście nielegalnych działań i przestępczości. Z uwagi na anonimowość przeglądarkę chętnie wykorzystuje czarny rynek oraz obszary wykluczone z życia publicznego, niedostępne z poziomu przeglądarek takich jak Google.