TOR | Słownik | CrypS.

TOR

TOR – skrót od angielskiego The Onion Router, router cebulowy – sieć stworzona do anonimowego korzystania z Internetu przez przekierowywanie połączenia. Adres, z którego łączymy się z siecią, wędruje przez wiele innych komputerów i serwerów gdzie jest podmieniany, przez co wyśledzenie naszego IP jest bardzo trudnym zadaniem.

Jak działa TOR?

Sieć składa się z ochotników, którzy udostępniają swoje komputery, stanowią oni węzły sieci (patrz nodes). Jeżeli chcemy połączyć się z jaką stroną, nasza komenda nie idzie do niej bezpośrednio, tak samo dane z niej nie są bezpośrednio przekazywane do nas. W taki sposób funkcjonują zwykłe przeglądarki i bardzo łatwo w ich przypadku przechwycić informacje o tym jakie strony odwiedzane są z konkretnych adresów IP. W przypadku TOR-a nasza droga do witryny internetowej, którą chcemy odwiedzić, wiedzie przez wiele różnych węzłów. Za każdym razem jest inna. Węzły sieci przekierowywują informacje o stronie, którą chcemy odwiedzić do kolejnych węzłów i w ten sposób tworzy się kręta ścieżka, po której docieramy do interesującej nas witryny. Wykrycie tego jakie treści są przez nas przeglądane, jest praktycznie niemożliwe. Chyba, że US Navy zostawiło sobie tylną furtkę..

Historia TOR-a

TOR został opracowany przez US Navy w celu ochrony komunikacji podczas przeprowadzanych operacji wywiadowczych. Chociaż jest organizacją non-profit promującą prywatność w Internecie, nadal otrzymuje spore finansowanie od amerykańskiego rządu. Formalnie jako narzędzie dla mieszkańców krajów totalitarnych, aby zapewnić im ochronę przed czujnym okiem wielkiego brata. 

O TOR-ze zazwyczaj mówi się w mediach w kontekście nielegalnych działań i przestępczości. Z uwagi na anonimowość przeglądarkę chętnie wykorzystuje czarny rynek oraz obszary wykluczone z życia publicznego, niedostępne z poziomu przeglądarek takich jak Google. 

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.