Zakaz emisji CBDC w Stanach Zjednoczonych? Kongresmen proponuje ustawę

Zakaz emisji CBDC w Stanach Zjednoczonych? Kongresmen proponuje ustawę

Redaktor: Michał Misiura
cbdc

Republikański kongresmen z Minnesoty Tom Emmer przedstawił projekt ustawy, na mocy której chce zakazać Rezerwie Federalnej emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) bezpośrednio do osób fizycznych. Jego zdaniem spowodowałoby to ograniczenie praw Amerykanów do prywatności w zakresie finansów.


– Każda cyfrowa wersja dolara musi stać na straży naszych amerykańskich wartości, jakimi są prywatność, suwerenność jednostki i konkurencyjność wolnego rynku – napisał Emmer na Twitterze – Jakiekolwiek inne rozwiązanie otwiera drzwi dla niebezpiecznych narzędzi monitorowania i śledzenia.

Emmer jest jednym z najaktywniejszych zwolenników kryptowalut w Kongresie. Próbę wprowadzenia podobnych przepisów podjął już w styczniu 2022 roku, jednak wówczas jego pomysł nie zyskał uznania w Kongresie i został odrzucony.

Rezerwa Federalna wcześniej przyznawała, że „bada potencjalne korzyści i zagrożenia związane z CBDC z różnych punktów widzenia”. CBDC są cyfrowymi wersjami krajowych walut, zwykle działającymi na prywatnych sieciach blockchain, co oznacza, że nadal są ściśle kontrolowane i regulowane przez kraj emitujący.

Obawy o manipulacje w zakresie kontroli

Prace legislacyjne i testowe nad CBDC prowadzą rządy wielu krajów, w tym Japonii, Wielkiej Brytanii, Turcji, Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych i Chin. Cyfrowa wersja waluty Nigerii, e-Naira, działa od 2021 roku.

Wydaje się, że w Stanach Zjednoczonych istnieje ponadpartyjny konsensus co do potrzeby dotrzymania kroku temu nowemu trendowi, jednak wielu amerykańskich kongresmenów, w tym Emmer, wyraziło obawy, że Rezerwa Federalna lub rząd krajowy mógłby manipulować kontrolą nad cyfrową walutą w celu gromadzenia poufnych informacji o transakcjach, które wcześniej były w posiadaniu prywatnych firm lub były niedostępne.

Projekt ustawy przedstawiony przez Emmera (CBDC Anti-Surveillance State Act), oprócz zakazu wydawania CBDC bezpośrednio konsumentom, wymagałby od Rezerwy Federalnej przedstawiania Kongresowi raportów o statusie jej eksperymentów z cyfrowymi walutami.

Według doniesień Decrypt Emmer zdołał dotychczas przekonać do swego pomysłu zaledwie dziewięciu kongresmenów Partii Republikańskiej i żadnego kongresmena Demokratów.

cbdc



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.