Wzrosty kryptowalut zostaną zahamowane przez 2 czynniki - wskazuje Grayscale | Wiadomości | CrypS.

Wzrosty kryptowalut zostaną zahamowane przez 2 czynniki – wskazuje Grayscale

Jacek Walewski
Kryptowaluty a inflacja

Choć bitcoin nadal drożeje, czynniki makroekonomiczne mogą stanowić poważną barierę dla dalszych wzrostów. Przynajmniej takiego zdania jest Grayscale.


  • Grayscale uważa, że dalszą hossę BTC może utrudnić inflacja,
  • Wysoka inflacja wpłynie na politykę monetarną (pieniężną) Fedu, który będzie musiał dłużej utrzymać wyższe stopy procentowe.

Grayscale: wzrosty kryptowalut wcale nie takie pewne!

Choć kurs bitcoina znajduje się w nawet ciekawszym miejscu na wykresie niż w analogicznym okresie 4 lata temu (czyli też tuż przed halvingiem), zawsze znajdzie się grupa malkontentów! Analitycy z Grayscale ostrzegają, że inflacja w USA może zahamować wzrosty i zmniejszyć prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych.

Ważną lekcją z ostatniego cyklu kryptowalut jest to, że czynniki makro – takie jak polityka pieniężna Fed i stan gospodarki – mogą silnie wpływać na wyceny aktywów kryptowalutowych

– napisali analitycy Grayscale i dodali, że “mniej korzystne perspektywy makro mogą potencjalnie wstrzymać [rosnące] wyceny”.

Jeśli inflacja utrzyma się na wysokim poziomie, urzędnicy Fedu mogą rozważyć opóźnienie obniżek stóp procentowych na późniejszą część roku lub do 2025 r.

– wyjaśnili.

Generalnie rzecz biorąc, wyższe stopy procentowe w USA prawdopodobnie będą pozytywne dla wartości dolara i mogą być negatywne dla bitcoina

– podsumowali.

Oczywiście w najgorszym wypadku tylko spowolni to hossę.

Naszym zdaniem najbardziej prawdopodobne jest to, że inflacja cen konsumpcyjnych w USA będzie nadal spadać, ułatwiając ewentualne obniżki stóp procentowych przez Fed, ale inwestorzy kryptowalut powinni monitorować nadchodzące raporty o inflacji (zwłaszcza raport CPI z 12 marca i raport PPI z 14 marca), a także zaktualizowane wytyczne dotyczące stóp procentowych wydane przez Rezerwę Federalną na jej następnym posiedzeniu w dniu 20 marca

– czytamy dalej.

Czy inflacja naprawdę pozostaje wysoka?

Czy jednak eksperci Grayscale nie przesadzają? W USA jest problem ze “zbiciem” inflacji CPI (konsumenckiej). Tyle że dla Fedu ważniejsza jest bazowa (czyli bez cen produktów, na które bank centralny nie ma wpływu). Ta zaś spada. Z kolei inflacja PCE (z ang. Personal Consumption Expenditures), będąca niejako rozszerzoną wersją CPI, spadła w styczniu 2024 r. do 2,4% (z 2,6% w grudniu 2023 r.).

Jak więc widać, inflacja nie jest wcale dla BTC tak wielkim zagrożeniem. Fed zacznie też cięcia stóp proc., ale zapewne dopiero za parę miesięcy, bowiem będzie chciał utwierdzić się w przekonaniu, że inflacja wpadła w trend spadkowy.

Kryptowaluty a inflacja



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.