Wiemy kto wysłał ostatnie "dziwne" transakcje ETH | Wiadomości | CrypS.

Wiemy kto wysłał ostatnie „dziwne” transakcje ETH

Zerelik Maciej
Ethereum - hacker - stolen

Po tygodniu poszukiwań okazuje się, że winowajca stojący za co najmniej dwoma anormalnymi transakcjami o niespotykanie wysokich opłatach w sieci Ethereum (ETH) został znaleziony.

Wiemy kto wysłał transakcje ETH z ogromną prowizją

Jak podała w dniu 16 czerwca, chińska firma PeckShield, zajmująca się analizą blockchaina, adres źródłowy ostatnich „dziwnych” transakcji ETH pochodzi z koreańskiej platformy GoodCycle. GoodCycle to niedawno uruchomiona giełda peer-to-peer, która oferuje swoim użytkownikom możliwość „inwestowania”.

Według PeckShield, platforma ta wykazuje wszystkie oznaki bycia piramidą, co tłumaczyłoby jej szybki wzrost popularności.

Analitycy przeprowadzili dokładną analizę blockchaina i stwierdzili, że źródłem dwóch pierwszych transakcji był portfel zaczynający się od „0xcdd6a2b”. Zespół był w stanie dokonać wpłaty na platformę GoodCycle i ostatecznie udowodnił, że adres należy do tej właśnie giełdy P2P.

Analitycy twierdzą, że ze względu na to, że GoodCycle opiera się na schemacie piramidy, sens ma to, że giełda nie zgłosiła się po zwrot pieniędzy. Podważyłoby to zaufanie do platformy ze strony jej użytkowników, a następnie doprowadziłoby do upadku przedsięwzięcia.

Jeff Liu, współzałożyciel PeckShield, powiedział, że GoodCycle prawdopodobnie padło ofiarą ataku, choć dodał, że „istnieją jeszcze inne możliwości, takie jak wewnętrzne błędy operacyjne”.

W raporcie PeckShield zauważono, że platforma nie korzysta nawet z protokołu HTTPS, co sprawia, że włamanie się do giełdy poprzez atak „man-in-the-middle” jest banalnie proste.

Powiązania z PlusToken

Anonimowy analityk Frank Topbottom zidentyfikował, że kilka adresów związanych z ogromną piramidą PlusToken miało powiązania z adresem używanym przez GoodCydle. Według niego, środki ze znanego PlusTokena były wysyłane na ten sam adres, który był używany do niektórych transakcji GoodCycle.

Nie jest pewne czy ma to jakiś głębszy związek. Możliwe, że giełda GoodCycle była po prostu kolejnym miejscem wykorzystywanym przez oszustów do prania pieniędzy.

Ethereum - hacker - stolen
reklama
reklama