Ukraina przyjmuje poprawioną ustawę o wirtualnych aktywach. NSSMC obejmie nadzór nad branżą krypto | Wiadomości | CrypS.

Ukraina przyjmuje poprawioną ustawę o wirtualnych aktywach. NSSMC obejmie nadzór nad branżą krypto

Redaktor: Albert Czajkowski
ukraina kryptowaluty

17 lutego Werchowna Rada Ukrainy przyjęła zaktualizowany projekt “Ustawy o wirtualnych aktywach”. Narodowa Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (NSSMC) obejmie nadzór nad branżą kryptowalut, podczas gdy bank centralny (NBU) zajmie się stablecoinami.

“Ustawa o wirtualnych aktywach” wejdzie w życie dopiero po uchwaleniu zmian w Ordynacji podatkowej, w której zostaną uwzględnione kryptowaluty. Ustawodawcy zapowiadają, że odpowiedni projekt wpłynie do parlamentu w najbliższych dniach.

NBU będzie regulować instrumenty rynku pieniężnego, a NSSMC instrumenty rynku finansowego. Regulator papierów wartościowych i giełd ma 6 miesięcy na opracowanie zasad działania państwowego rejestru usługodawców związanych z obrotem wirtualnymi aktywami.

Przyjęta ustawa nie reguluje kryptowalut, ale tworzy regulacje związane z usługodawcami z tej branży – tym zajmie się więc Krajowa Komisja – przekazało NSSMC.

Na stronie regulatora podano, że będzie odpowiedzialny za:

  • kształtowanie i prowadzenie polityki w zakresie wirtualnych aktywów;
  • ustalanie porządku obiegu wirtualnych aktywów;
  • wydawanie zezwoleń dostawcom usług związanych z wirtualnymi aktywami;
  • prowadzenie nadzoru i monitoringu finansowego w tym zakresie.

 

Ustawa uchwalona wczoraj głosami 272 deputowanych Rady Najwyższej, została przyjęta po raz drugi. Za pierwszym przegłosowano ją 8 września 2021, jednak odrzucił ją wtedy prezydent Wołodymyr Zełeński. Półtorej miesiąca później zaakceptowano jej nową wersję. W poprawionym projekcie z grona regulatorów wykreślono Ministerstwo Cyfryzacji i odrzucono pomysł tworzenia nowego organu ds. kryptowalut.

Regulacje kryptowalut na Ukrainie – czego możemy się spodziewać?

Jak podaje portal ForkLog, NSSMC podkreśliło, że jest zainteresowane stworzeniem sprawnej i rozwiniętej gospodarki cyfrowej Ukrainy, której częścią będzie przemysł wirtualnych aktywów. Regulator przekazał też, że chce rozmawiać z branżą i zamierza skoncentrować się narzędziach, które zmotywują firmy do odpowiedniej ochrony inwestorów. Mieszkańcy kraju pojawiają się od lat w czołówce światowych rankingów wykorzystania kryptowalut. W zeszłym roku Ukraina zajęła czwarte miejsce w indeksie Global Crypto Adoption od Chainalysis. Według raportu przez kraj przepływały wtedy cyfrowe aktywa o wartości 8 mld USD rocznie.

Jeśli chodzi o wiedzę związaną z kryptowalutami Ukraina zdecydowanie wyprzedza Polskę. Tamtejsi urzędnicy państwowi przyznawali się w swoich deklaracjach podatkowych za 2020 rok do posiadania 46 000 bitcoinów. Większość z nich była pracownikami rad miejskich (11,8%), policji (8,9%) i Ministerstwa Obrony (5,8%).

Warto wspomnieć też, że Ukraina posiada dobrze wyszkoloną formację skoncentrowaną na zagrożeniach w sieci. Na koncie cyberpolicji jest rozbicie kilku poważnych hakerskich gangów i powstrzymanie setek scamów. Gdy jednostka zyska podstawę prawną, służby będę mogły zająć się także tropieniem oszustw na rynku kryptowalut.

ukraina kryptowaluty



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.