Ukraińscy urzędnicy zadeklarowali posiadanie 46 000 BTC | Wiadomości | CrypS.

Ukraińscy urzędnicy zadeklarowali posiadanie 46 000 BTC

Michał Misiura
parlaent ukrainy

652 ukraińskich urzędników zadeklarowało posiadanie 46 351 bitcoinów w 2020 roku – podał portal do analizy danych z rejestrów publicznych Opendatabot. Najwięcej właścicieli kryptowalut pracuje w radach miejskich (11,8%), Policji Państwowej (8,9%) i Ministerstwie Obrony (5,8%).

Najpopularniejszym cyfrowym aktywem jest bitcoin, który znajduje się w portfolio 397 urzędników (61%). Wielu z nich posiada także Ethereum – 157 osób (24,2%). W deklaracjach pojawiają się również litecoin (4,2%), cardano (2,8%), stellar (2,8%), monero (2%), MIOTA (1,5%) i bitcoin cash (1,4%).

Do doniesień o kryptowalutach w deklaracjach odniósł się wicepremier Ukrainy, minister Transformacji Cyfrowej – Michaił Fedorow, który napisał:

W tym roku 652 ukraińskich urzędników zadeklarowało 46 351 bitcoinów za 75 miliardów hrywien. Albo fantazjowali o nich, żeby usprawiedliwić swoją gotówkę i wybielić pieniądze, albo mamy bardziej postępowych i dalekowzrocznych inwestorów, niż myśleliśmy.

Dane Opendatabot wskazują na gwałtowny wzrost zainteresowania kryptowalutami w ukraińskim sektorze publicznym. Jeszcze w 2018 roku ich posiadanie deklarowało 71 urzędników. Rok później było ich już 424, a w 2020 roku liczba ta wzrosła o kolejne 238 osób.

5 wielorybów w ukraińskiej administracji

Większość bitcoinów, deklarowanych przez osoby zatrudnione przez państwo, znajduje się w rękach 5 urzędników. Pierwsze miejsce należy do deputowanego Rady Miejskiej Dniepropietrowska, Wiaczesława Miszałowa, który posiadał w zeszłym roku 18 000 bitcoinów (blisko 4 mld złotych). Kryptowaluty stanowią większość jego majątku, w którym znajduje się także ponad 1 mld hrywien w gotówce (około 140 mln złotych).

Drugim największym wielorybem wśród urzędników jest Petro Lensky – pierwszy sekretarz Ambasady Ukrainy w Wietnamie, który trzyma w swoim portfelu 6528 bitcoinów. Za nim znajdują się bracia Ołeksandr (radny z Odessy) i Anatolij (deputowany ukraińskiego parlamentu) Urbańscy, którzy posiadają odpowiednio 5328 i 4256 BTC. Pierwszą piątkę zamyka kolejny deputowany do rady Odessy, Vladimir Krivoshey, który zadeklarował 3493 bitcoiny.

Na liście urzędników posiadających kryptowaluty, znalazły się także osoby piastujące kilka ciekawych stanowisk, w tym: Szef Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Państwowej Służby Celnej (200 BTC), główny specjalista Ministerstwa Zdrowia (157 BTC) i Zastępca Kierownika Wydziału Głównego Ministerstwa Obrony Ukrainy (200 BTC).

parlaent ukrainyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.