Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [30.12.2022] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [30.12.2022]

Redakcja
kurs kryptowalut 30.12.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 30 grudnia.


Spis treści:


NBER: Większość transakcji na nieregulowanych giełdach kryptowalut jest fikcyjna

National Bureau of Economic Research opublikowało raport, w którym stwierdza, że ponad 70% transakcji na nieregulowanych giełdach kryptowalutowych jest fikcyjnych (Wash Trading). Według obliczeń badaczy, ryzyko występowania wash tradingu (w handlu BTC) jest wyjątkowo niskie na nieregulowanych giełdach pierwszej kategorii, do których zaliczają się:

 • Binance,
 • Bittrex
 • Huobi,
 • Okex,
 • Poloniex.

Wash trading ma jednak występować m.in. na:

 • KuCoin,
 • Zb,
 • Bitfinex,
 • HitBTC.
 • Gate.io,
 • Coinbene,
 • Exmo.

Czytaj więcej: NBER: Większość transakcji na nieregulowanych giełdach kryptowalut jest fikcyjna


Fidżi ma zamiar uznać bitcoin jako formę płatności

Parlament Republiki Fidżi w Wigilię Bożego Narodzenia wybrał na premiera polityka, który opowiada się za sprzyjającym środowiskiem prawnym dla branży kryptowalut. Sitiveni Rabuka weźmie aktywny udział w badaniu opcji wykorzystania BTC jako prawnego środka płatniczego, a także wykorzystania energii wulkanicznej do wydobycia kryptowalut.

Czytaj więcej: Fidżi ma zamiar uznać bitcoin jako formę płatności


BMW tworzy program lojalnościowy oparty na blockchainie

Niemiecki producent samochodów BMW zamierza włączyć blockchain do swoich codziennych operacji. Firma zintegruje blockchain w dwóch fazach: najpierw zostanie on wykorzystany do automatyzacji złożonych procesów manualnych i usprawnienia usług kredytowania samochodów przez firmę. W drugim etapie Coinweb stworzy dedykowaną aplikację Web3 z programem lojalnościowym.

Czytaj więcej: BMW tworzy program lojalnościowy oparty na blockchainie


Czy DOGE przejdzie na PoS? Główny deweloper odpowiada

Michi Lumin, jeden z głównych deweloperów Dogecoina, rozwiał wątpliwości dotyczące ewentualnego przejścia kryptowaluty na algorytm Proof-of-Stake. W jego opinii obecnie nie ma takiej możliwości, a wszelkie ewentualne zmiany, musiałyby zostać poprzedzone długą dyskusją i osiągnięciem pełnego konsensusu. Tym samym odniósł się do propozycji, pojawiających się w społeczności kryptowalutowych inwestorów.

Czytaj więcej: Czy DOGE przejdzie na PoS? Główny deweloper odpowiada


Solana w opałach. Czy upadnie kolejna kryptowaluta?

Ostatniej doby kurs Solany spadł poniżej 10 dolarów, co stanowi dla niej najgorszy wynik od lutego 2021 roku. Kryptowaluta traci 97% do swojej szczytowej wyceny z listopada 2022, a w ostatnim czasie swoją migrację z jej blockchainu ogłosiły dwa projekty NFT oraz jeden protokół DeFi.

Czytaj więcej: Solana w tarapatach. Upadnie kolejna kryptowaluta?


Apple Pay i Google Pay zintegrowane z Binance

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła udostępnienie opcji zakupu kryptowalut za pośrednictwem aplikacji Apple Pay i Google Pay.


Regulator Bahamów zajął 3,5 mld USD w aktywach klientów FTX

Bahamska Komisja Papierów Wartościowych przejęła kontrolę nad częścią środków należących do klientów upadłej giełdy kryptowalut FTX. Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez regulatora w jego rękach znajdują się aktywa o wartości 3,5 mld dolarów. Środki pozostaną pod jego kontrolą dopóki o ich losie nie zadecyduje Sąd Najwyższy Bahamów. –> źródło: The Block


Turcja ogłasza postępy w tworzeniu CBDC

Turecki bank centralny zakończył pierwszy etap testów cyfrowej liry. Instytucja ogłosiła zamiar kontynuowania prac nad CBDC. W pierwszym kwartale 2023 r. ma dojść do dalszych testów pilotażowych w obwodzie zamkniętym z zainteresowanymi partnerami. Wyniki zostaną ogłoszone publicznie. –> źródło: Decrypt


Bankman-Fried spotkał się z doradcą prezydenta USA przed upadkiem FTX

Sam Bankman-Fried (SBF), założyciel upadłej giełdy kryptowalut FTX, spotkał się z wyższymi urzędnikami Białego Domu co najmniej cztery razy w ciągu roku. Z administracją USA kontaktował się także jego brat Gabriel – tak wynika z dziennika wizyt.dziennik wizyt sbf


Binance ma ponad 120 mln użytkowników

W 2022 roku baza użytkowników giełdy kryptowalut Binance przekroczyła 120 milionów, a jej zespół rozrósł się do 7 500 pracowników. Takimi informacjami podzielił się w liście otwartym szef platformy – Changpeng Zhao. –> źródło: Binance


MicroStrategy wprowadzi rozwiązania oparte na Lightning Network w 2023 r.

MicroStrategy wprowadzi w 2023 roku szereg rozwiązań opartych na sieci bitcoinowych mikropłatności Lightning Network (LN). Ogłoszenie zostało złożone przez założyciela i prezesa wykonawczego firmy, Michaela Saylora.


ARK Invest kupuje akcje Coinbase za 5 mln USD

Flagowy fundusz ARK Invest o nazwie Ark Innovation ETF (ARKF) kupił 158 tys. akcji Coinbase za ~5 mln USD. Firma zarządzająca podjęła tę decyzję w sytuacji, gdy walory giełdy są notowane na rekordowo niskim poziomie (31,83 USD). –> źródło: ARK Investment

kurs kryptowalut 30.12.2022reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.