NBER: Większość transakcji na nieregulowanych giełdach kryptowalut jest fikcyjna | Wiadomości | CrypS.

NBER: Większość transakcji na nieregulowanych giełdach kryptowalut jest fikcyjna

Redakcja
wash trading

Analitycy z amerykańskiego National Bureau of Economic Research badali wzorce statystyczne i behawioralne użytkowników 29 nieregulowanych giełd, aby określić, które transakcje były prawdziwe, a które nie.


Biuro (NBER) opublikowało raport, w którym stwierdza, że ponad 70% transakcji na nieregulowanych giełdach kryptowalutowych jest fikcyjnych (Wash Trading).

Według analityków na dwunastu giełdach drugiego rzędu fikcyjne transakcje stanowiły prawie 80% całego obrotu.

Eksperci szacują, że wolumen transakcji wash osiągnął w pierwszym kwartale roku ponad 4,5 biliona dolarów na rynkach spot i 1,5 biliona dolarów na rynkach instrumentów pochodnych.

Według nich istnieją krótkoterminowe korzyści z takich transakcji – wzrost rankingu giełd na stronach z danymi i statystykami, a także wartość walut cyfrowych.

Które giełdy mają największy problem z wash tradingiem?

Według złożonych obliczeń badaczy, ryzyko występowania wash tradingu (w handlu BTC) jest wyjątkowo niskie na nieregulowanych giełdach pierwszej kategorii, do których zaliczają się:

  • Binance,
  • Bittrex
  • Huobi,
  • Okex,
  • Poloniex.

Autorzy raportu twierdzą, że giełdy na których prawdopodobnie dochodzi do wash tradingu i zaliczają się do największych platform to:

Wash trading ma występować także na:

  • Gate.io,
  • Coinbene,
  • Exmo.

W tle upadek FTX

Badanie jest publikowane na tle trwającego skandalu związanego z giełdą kryptowalut FTX. Ponieważ zaufanie do scentralizowanych systemów znacznie spadło po upadku platformy Sama Bankmana-Frieda, użytkownicy zwrócili uwagę na zdecentralizowane giełdy (DEXy).

Wcześniej współzałożyciel centrum badawczego Bitcoin Policy David Zell powiedział, że pomimo negatywnego wpływu upadku giełdy FTX na branżę krypto, zwiększy on zaufanie do bitcoina w dłuższej perspektywie.

wash tradingreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.