Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [30.09.2022] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [30.09.2022]

Maciej Żerelik
sytuacja na rynku kryptowalut 30.09.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 29 września

Spis treści:


SEC vs Ripple: Kolejna spora wygrana dla Ripple

Sędzia Analisa Torres nakazała amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ujawnienie wewnętrznych dokumentów w sprawie przeciwko Ripple. Taką informację podał prawnik James Phelan. Oznacza to kolejne spore zwycięstwo dla firmy blockchain.

Chodzi bowiem o tekst wystąpienia z 2018 roku byłego dyrektora ds. finansów korporacyjnych regulatora, Williama Hinmana. Twierdził on wówczas, że z różnych powodów Bitcoin i Ethereum nie są papierami wartościowymi.

Czytaj więcej: SEC vs Ripple: Kolejna spora wygrana dla Ripple


Bitcoin to bardziej „cyfrowa ropa” niż „cyfrowe złoto” – mówią badacze

Z punktu widzenia szkód klimatycznych, Bitcoin funkcjonuje bardziej jak „cyfrowa ropa” niż „cyfrowe złoto”. Takie wnioski wysnuli naukowcy z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu w Nowym Meksyku. Według badaczy, w latach 2016-2021 na każdy dolar utworzonej wartości rynkowej Bitcoina przypadało średnio 0,35 dolara globalnych „szkód klimatycznych”.

Czytaj więcej: Bitcoin to bardziej „cyfrowa ropa” niż „cyfrowe złoto” – mówią badacze


Hiszpański gigant telekomunikacyjny akceptuje krypto

Telefónica, największa hiszpańska firma telekomunikacyjna, umożliwiła klientom swojego sklepu internetowego płacenie cyfrowymi aktywami. Funkcjonalność jest wdrożona we współpracy z giełdą kryptowalut Bit2Me. Na dedykowanej stronie znajdują się przedmioty, które można kupić za Bitcoina, Litecoina, Bitcoin Cash, Ethereum, XRP, a także stablecoiny USDT i USDC.

Czytaj więcej: Hiszpański gigant telekomunikacyjny akceptuje krypto

telefonica

Użytkownicy Facebooka i Instagrama w USA mogą dzielić się NFT

Meta wprowadziła funkcję udostępniania niewymiennych tokenów (NFT) dla wszystkich użytkowników Facebooka i Instagrama ze Stanów Zjednoczonych. Obsługiwane sieci to Ethereum, Flow i Polygon.

Czytaj więcej: Użytkownicy Facebooka i Instagrama w USA mogą dzielić się NFT Ethereum, Flow i Polygon


UE wprowadzi limit transakcji dla stablecoinów walut innych niż euro

Do zapisów ustawy regulującej aktywa cyfrowe w Unii Europejskiej (MiCA) wrócił zapis o nałożeniu dziennego limitu transakcji na stablecoiny powiązane z walutami innymi niż euro. Tokeny takie jak USDT, USDC, czy BUSD będą podlegać ograniczeniu do 200 mln EUR dziennego obrotu na terenie Unii. Poprawkę przeforsowali politycy z Francji, przy wsparciu Niemiec, Włoch i Holandii.

Czytaj więcej: UE wprowadzi limit transakcji dla stablecoinów walut innych niż euro


Rosja: wydobycie kryptowalut dozwolone wyłącznie w niektórych regionach

Według politycznych zapowiedzi wydobycie kryptowalut w Rosji zostanie ograniczone do regionów posiadających nadwyżki w produkcji energii elektrycznej. Kopalnie byłyby mile widziane m.in. w obwodzie Irkuckim, w Kraju Krasnojarskim, a także regionach Tweru, Saratowa, Smoleńska i Leningradu.

Czytaj więcej: Rosja: wydobycie kryptowalut dozwolone wyłącznie w niektórych regionach


Sam Bankman-Fried był zainteresowany udziałem w przejęciu Twittera

Szef FTX Sam Bankman-Fried był „potencjalnie zainteresowany” finansowaniem zakupu Twittera przez Elona Muska. Tak wynika z wewnętrznych dokumentów.


BlackRock uruchomi ETF-y na spółki metaverse

Duża firma zarządzająca aktywami, BlackRock, złożyła wniosek o uruchomienie funduszu typu ETF (exchange-traded fund), który koncentruje się na metaverse. Fundusz iShares Future Metaverse Tech and Communications ETF nie otrzymał jeszcze symbolu. Nie wiadomo też jakie będą obowiązywały opłaty.

W skład instrumentu mogłyby wchodzić akcje spółek, które posiadają produkty lub usługi związane m.in. z platformami wirtualnymi, sieciami społecznościowymi, grami, aktywami cyfrowymi i rzeczywistością rozszerzoną. –> źródło: Bloomberg


Binance otrzymała zgodę na działalność w Nowej Zelandii

Giełda kryptowalut Binance zarejestrowała się jako dostawca usług finansowych w Nowej Zelandii i otworzyła lokalny oddział.

Zgoda została udzielona przez Ministerstwo Biznesu, Innowacji i Zatrudnienia w dniu 10 września. Jak podaje platforma, mieszkańcy regionu będą mieli dostęp do szeregu usług finansowych, w tym do transakcji spot, stakingu i NFT.

sytuacja na rynku kryptowalut 30.09.2022reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.