Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [25.04.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [25.04.2023]

Dawid Kucharczyk
kurs kryptowalut 25 kwietnia 2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 25 kwietnia 2023 roku


Spis treści:


Coinbase pozwał SEC

Największa amerykańska giełda pozwała SEC, domagając się od regulatora odpowiedzi na jej zeszłoroczną petycję o wydanie jasnych reguł dla firm z branży kryptowalut. Kroki prawne ze strony Coinbase można odczytać jako pewnego rodzaju atak wyprzedzający. SEC szykuje się do pozwania spółki, co może nastąpić nawet w najbliższych dniach.

Czytaj więcej: Coinbase pozwał SEC


LUNA to nie papier wartościowy – orzekł sąd

Południowy sąd okręgowy w Seulu uznał, że token Luna trudno uznać za finansowy produkt inwestycyjny. Orzeczenie to miało miejsce w sprawie przeciwko byłemu pracownikowi Terraform Labs Hyun Song-shin. Stanowisko sądu radykalnie różni się od poprzednich. Wcześniej sądy używały bardziej ostrożnego języka, np. “istnieje pole do sporu co do prawa” oraz “wątpliwe jest, aby ustawa o rynkach kapitałowych mogła być stosowana”.

Czytaj więcej: LUNA to nie papier wartościowy – orzekł sąd


Bybit wprowadza obowiązkowe KYC

8 maja giełda kryptowalut Bybit wprowadzi obowiązkową weryfikację dla wszystkich użytkowników platformy. Klienci muszą zweryfikować swoje konto co najmniej na poziomie 1. W przeciwnym razie stracą dostęp do produktów i usług giełdy.

Użytkownicy, którzy nie przejdą weryfikacji, będą mogli jedynie zamknąć istniejące pozycje i zlecenia, spłacić pożyczki i wypłacić środki. Dla osób, które przeszły pierwszy etap KYC, dzienny limit wypłat będzie wynosił 1 mln dolarów, a dla poziomu 2 – 2 mln dolarów

Czytaj więcej: Bybit wprowadza obowiązkowe KYC


Binance uruchamia chatbota opartego na ChatGPT

Giełda krypto Binance uruchomiła wersję beta chatbota Sensei w ramach swojej platformy edukacyjnej Binance Academy. Binance Sensei jest oparty na ChatGPT. Jak twierdzi firma, “działa on jako asystent nauki na każdym etapie.”

Asystent został przeszkolony na ponad 1000 artykułach i Binance Academy. Chatbot ostrzega, że odpowiedzi są dostarczane na zasadzie “jak jest” tylko dla ogólnego odniesienia, bez gwarancji kompletności lub dokładności.

Czytaj więcej: Binance uruchamia chatbota opartego na ChatGPT


Rumunia stworzy krajowy rynek NFT

Rumuński Narodowy Instytut Badań i Rozwoju w Informatyce uruchomi publiczną platformę NFT, aby zachęcić do adopcji Web3 w kraju. Zaprezentuje też pięć unikalnych kolekcji NFT w ramach projektu ICI D|Services. Celem inicjatywy jest stworzenie połączenia między prywatnymi i publicznymi instytucjami a ich użytkownikami.

Czytaj więcej: Rumunia stworzy krajowy rynek NFT


Visa planuje wprowadzić płatności stablecoinami do mainstreamu

Gigant z branży płatności kontynuuje działania w obszarze Web3. Szef Visa ds. kryptowalut ogłosił, że spółka zamierza wprowadzić publiczne sieci blockchain i płatności stablecoinami do głównego nurtu. W tym celu poszukuje deweloperów, którzy znają dobrze sieć Ethereum.

Czytaj więcej: Visa planuje wprowadzić płatności stablecoinami do mainstreamu


Nowa odsłona kryzysu bankowego w USA? Kłopoty First Republic

Poniedziałkowe sprawozdanie finansowe First Republic sprawiło, że akcje spółki spadły do dzisiaj o ponad 27%. W minionym kwartale bank, który znalazł się na krawędzi upadku, wsparły instytucje finansowe z Wall Street, deponując w nim 30 mld dolarów. Mimo to wczorajszy raport ujawnił odpływ 100 miliardów $ depozytów klientów. Bank First Republic z siedzibą w San Francisco planuje obciąć pensje, zmniejszyć personel i pozbyć się części placówek. Czy to pomoże mu się uratować?  –> źródło: Reuter


Solana uruchamia blockchainowy tracker śladu węglowego

Fundacja Solana, organizacja non-profit stojąca za rozwojem projektu Solana, uruchomiła system śledzenia śladu węglowego w czasie rzeczywistym za pomocą blockchaina. Tracker został opracowany we współpracy z platformą TryCarbonara. Na metrykę wpływa wiele czynników, w tym przepustowość poszczególnych walidatorów i zmiany w sieci. W komunikacie prasowym możemy przeczytać:

Wraz z publikacją tych danych, Fundacja Solana oczekuje, że ustanowi nowy standard pomiaru emisji w blockchain. Cieszymy się z możliwości współpracy z innymi osobami w ekosystemie, zarówno w społeczności Solana, jak i poza nią, które są zainteresowane lepszym śledzeniem emisji.


Dyrektor ds. Komunikacji Bidena posiada bitcoiny

Ben LaBolt, nowy dyrektor ds. komunikacji prezydenta USA Joe Bidena, zadeklarował posiadanie bitcoinów o wartości pomiędzy 50 000 – 100 000 dolarów. W związku z tym nie będzie mógł uczestniczyć w sprawach dotyczących kryptowalut i firm technologicznych, w których był wcześniej zatrudniony. Na ich liście znalazły się Meta Platforms, Haun Ventures i Shopify. –> źródło: Bitcoin Magazine


Prawnicy Do Kwona proszą SEC o wycofanie zarzutów

Prawnicy Do Kwona poprosili amerykański sąd o wycofanie postawionych mu zarzutów. Tłumaczą, że SEC nie ma wyraźnej jurysdykcji i nie może regulować cyfrowych aktywów. Z kolei stablecoin UST jest walutą, a nie papierem wartościowym. W dokumencie złożonym w nowojorskim sądzie czytamy:

Kongres nie dał SEC uprawnień do regulowania aktywów cyfrowych, o których tu mowa.


Binance wprowadza token WBETH

Giełda kryptowalutowa Binance zmieniła nazwę swojego produktu Ethereum Liquid Staking i wprowadziła token Wrapped Beacon ETH (WBETH). Użytkownicy będą mogli wykorzystać WBETH w protokołach DeFi poza giełdą. Jednocześnie nadal będą otrzymywać wynagrodzenie za staking na głównej platformie.


Republikanie chcą odebrać SEC nadzór nad stablecoinami

Grupa republikańskich kongresmenów złożyła projekt ustawy mającej na celu odebranie SEC uprawnień nadzorczych nad stablecoinami. Te miałyby trafić do stanowych organów regulujących banki i unie kredytowe. W ostatnim czasie w Kongresie USA narasta sprzeciw wobec działań Garrego Genslera, przewodniczącego SEC. Politycy, a szczególnie republikanie, zarzucają mu brak przejrzystości w działaniach dotyczących branży kryptowalut. –> źródło: The Block

kurs kryptowalut 25 kwietnia 2023reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.