LUNA to nie papier wartościowy - orzekł sąd | Wiadomości | CrypS.

LUNA to nie papier wartościowy – orzekł sąd

Redaktor: Michał Misiura
terra luna

Token Terra LUNA trudno uznać za finansowy produkt inwestycyjny – uznał południowy sąd okręgowy w Seulu, w sprawie przeciwko współzałożycielowi Terraform Labs Shin Hyun-seung’owi, znanemu jako Daniel Shin.


Wcześniej prokuratorzy odwołali się od przepadku majątku byłego dyrektora Terra. Shin został oskarżony o naruszenie prawa papierów wartościowych. Prokuratura argumentowała, że nieuczciwe transakcje z LUNA naruszały także ustawę o rynkach kapitałowych.

Południowokoreański sąd okręgowy oddalił jednak zarzuty naruszenia zasad dot. papierów wartościowych wobec Shin Hyun-seunga. Orzekł, że LUNA nie była papierem wartościowym w myśl koreańskiej ustawy o rynkach kapitałowych. Sędzia, który zajmował się sprawą powiedział:

Trudno jest traktować LUNA jako finansowy produkt inwestycyjny podlegający ustawie o rynkach kapitałowych.

Orzeczenie różni się od poprzednich

Najnowsze orzeczenie sądu radykalnie różni się od poprzednich. Wcześniej sądy używały ostrożnego języka w rodzaju: “istnieje pole do sporu co do prawa” oraz “wątpliwe jest, aby ustawa o rynkach kapitałowych mogła być stosowana”. Teraz jest jasne stanowisko, że LUNA nie jest papierem wartościowym.

W przeciwieństwie do południowokoreańskiego sądu, amerykańska SEC oskarżyła Terraform Labs i jej założyciela Do Kwona o naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych. Prawnicy Kwona zwrócili się jednak do sądu w USA o wycofanie zarzutów wobec niego. Tłumaczą, że SEC nie ma wyraźnej jurysdykcji i nie może regulować cyfrowych aktywów a stablecoin UST to waluta, a nie papier wartościowy.

Daniel Shin i 9 pracowników Terraform Labs oskarżeni o oszustwo

Pomimo że LUNA nie została uznana za papier wartościowy, sądzeni byli pracownicy Terraform Labs nie mogą odetchnąć ze spokojem. Jednostka ds. przestępstw finansowych w biurze prokuratora okręgowego w Seulu postawiła im dzisiaj zarzuty oszustwa, malwersacji, nadużycia zaufania i naruszenia powiązanych przepisów. Prowadzący śledztwo twierdzą, że Daniel Shin i pozostała dziewiątka oskarżonych zgromadzili nielegalne zyski w wysokości około 460 miliardów wonów, czyli prawie 350 milionów dolarów.

Shin nadzorował płatności oraz transakcje TerraUSD przez cztery lata od lipca 2018 roku i według śledczych fałszywie promował projekt, pomimo wiedzy, że jest wadliwie skonstruowany.

terra lunareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.