Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [22.12.2022] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [22.12.2022]

Autor: Redakcja
Redaktor: Michał Misiura
sytuacja na rynku btc i krypto 22.12.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 22 grudnia.


Spis treści:


Caroline Ellison zawiera ugodę z prokuraturą i regulatorami

Była partnerka Sama Bankmana-Frieda oraz współzałożyciel FTX Gary Wang przyznali się do stawianych im zarzutów oraz zdecydowali się przyjąć ugodę z SEC, CFTC oraz prokuraturą.

Porozumienie, które czeka na zatwierdzenie przez sąd, zakłada, że Caroline Ellisone będzie w pełni współpracować z amerykańskimi władzami, nie będzie mogła opuszczać kontynentalnych Stanów Zjednoczonych oraz zapłaci 250 000 dolarów kaucji i zwróci wszystkie pieniądze zarobione podczas kierowania Alamedą Research.

Czytaj więcej: Caroline Ellison zawiera ugodę z prokuraturą i regulatorami


Upadła jedna z największych spółek wydobywających bitcoiny

Core Scientific, czyli jedna z największych spółek z branży wydobycia bitcoinów, złożyła wniosek o upadłość z art. 11. Podmiot odpowiada za około 10% globalnej mocy wykorzystywanej do kopania BTC oraz zarządza 243 000 platform miningowych.

Pomimo niewypłacalność firma zamierza kontynuować wydobycie oraz dogadała się z częścią wierzycieli. Niemniej jej zadłużenie plasuje się w przedziale od 1 mld USD do 10 mld USD.

Czytaj więcej: Upadła jedna z największych spółek wydobywających bitcoiny


Cena kolekcji NFT Donalda Trumpa zalicza potężny spadek

Kilka dni po premierze kolekcja niewymiennych tokenów (NFT) Donalda Trumpa znalazła się na ostrym kursie spadkowym. Od szczytu z 17 grudnia liczba sprzedaży zmniejszyła się do wczoraj o 85% (z 6661 do 982), a wolumen obrotu spadł o 91%. Najtańszy Trump NFT na sprzedaż na rynku OpenSea kosztuje aktualnie 0,246 ETH, tj. około 299 USD.

Czytaj więcej: Cena kolekcji NFT Donalda Trumpa zalicza potężny spadek


Legendarny szachista Garri Kasparow: bitcoin zastąpi dolara

Garry Kasparow, rosyjski arcymistrz szachowy i ambasador Avast Security, w wywiadzie z Forbes poruszył temat bitcoina (BTC). Jest przekonany, że do końca tej dekady kryptowaluty zastąpią amerykańskiego dolara.

Czytaj więcej: Garri Kasparow: bitcoin zastąpi dolara


1 na 5 konsumentów posiada kryptowaluty

Firma doradcza Accenture Global opublikowała raport, z którego wynika, że ludzie na całym świecie aktywnie interesują się cyfrowymi aktywami, przy czym preferują karty bankowe lub gotówkę.

W badaniu wzięło udział łącznie 16 000 osób z Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej i Ameryki Północnej. Jeden na pięciu badanych posiada kryptowaluty – wynika z raportu. Około 28% stwierdziło, że postrzega aktywa cyfrowe jako długoterminową inwestycję, która później pomoże im zdobyć przyczółek w przestrzeni kryptowalutowej.

Kolejne 22% stwierdziło, że interesuje się kryptowalutami z ciekawości. Pozostali szukają alternatywy dla istniejącego systemu finansowego i wykorzystują kryptowaluty do płatności transgranicznych.

Czytaj więcej: 1 na 5 konsumentów posiada kryptowaluty


Alaska włącza wirtualne waluty do systemu regulacji przekazów pieniężnych

Wydział Bankowości i Papierów Wartościowych na Alasce (DBS) zmienił lokalny kodeks administracyjny, aby rozszerzyć uprawnienia regulatorów do nadzorowania transferu jakichkolwiek środków, w tym wirtualnych walut.

Od stycznia 2023 r. wszystkie firmy obsługujące waluty cyfrowe w najbardziej wysuniętym na północ amerykańskim terenie będą musiały uzyskać osobną licencję na przekazy pieniężne.

Czytaj więcej: Alaska włącza wirtualne waluty do systemu regulacji przekazów pieniężnych


Paxful delistuje Ethereum

Dyrektor generalny Paxful Ray Yousef poinformował klientów w biuletynie e-mailowym, że platforma delistuje Ethereum o godzinie 15:00 (MSC) 22 grudnia. Wymienił również konkretne powody delistingu Ethereum:

  • Zmiana algorytmu z Proof-of-Work na Proof-of-Stake, która spowodowała, że druga pod względem kapitalizacji kryptowaluta straciła swoją wyjątkowość i upodobniła się do cyfrowej formy fiatów,
  • brak decentralizacji i kontrola Ethereum przez małą grupę osób;
  • wiele miliardów dolarów w scamach, pomimo kilku udanych przypadków użycia ekosystemu.

Czytaj więcej: Paxful delistuje Ethereum


Fragment sprzedał najdroższy anonimowy numer za 300 000 TON

We wtorek, 20 grudnia, nieznana osoba kupiła anonimowy numer +888 8 888 na platformie blockchain Fragment za 300 000 TON (ponad 730 000 USD według kursu wymiany w momencie transakcji). Był to najdroższy numer na platformie od jej startu 27 października. Poprzedni rekord należał do +888 0123 4567 – sprzedany za 30 211 TON (około 74 000 USD).fragment numery


Hester Pearce kwestionuje przydatność testu Howeya w klasyfikacji kryptowalut

Test Howeya stosowany do oceny dopuszczalności statusu papierów wartościowych nie uwzględnia w pełni charakteru aktywów cyfrowych. Tak stwierdziła komisarz SEC Hester Pearce w wywiadzie dla Decrypt.

Pierce przypomniała, że wiele start-upów pozyskiwało finansowanie na obietnicy budowy sieci. To sprawiło, że pojawiły się argumenty za tym, że emitowane tokeny powinny być uznane za “kontrakty inwestycyjne” w ramach testu Howeya.

Według Pearce’a istnienie kontraktu inwestycyjnego zależy nie tylko od aktywów, ale także od obietnic z nimi związanych. Te dwa składniki nie są ze sobą powiązane.

To, że sprzedałem ci gaj pomarańczowy w ramach umowy inwestycyjnej, nie czyni go papierem wartościowym. Gaj pomarańczowy plus obietnice, że będę się nim opiekował i przyniesie ci zysk, to oferta papierów wartościowych.


SEC uznaje, że token FTX jest papierem wartościowym

FTT – natywny token giełdy kryptowalut FTX może być traktowany jako umowa inwestycyjna i klasyfikuje się do kategorii papierów wartościowych. Taką interpretację przedstawił SEC w środowym oświadczeniu skierowanym przeciwko Caroline Ellisone i Zixiao “Garremu” Wangowi.

Taka klasyfikacja giełdowego tokenu może oznaczać, że kłopoty czekają także pozostałe giełdy kryptowalut od Binance, poprzez OKX, Huobi, czy Crypto.com. –> źródło: CoinDesk


SBF jest już w Stanach Zjednoczonych

Według doniesień medialnych, Sama Bankman-Fried został przetransportowany na terytorium Stanów Zjednoczonych. Założyciel FTX ma przebywać aktualnie w areszcie śledczym FBI.

sytuacja na rynku btc i krypto 22.12.2022reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.