Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [17.03.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [17.03.2023]

Dawid Kucharczyk
kurs kryptowalut 17.03.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 17 marca 2023 roku


Spis treści:


Fed pobił rekord z kryzysu 2008 roku. Wystarczył tydzień

Wartość awaryjnych pożyczek bankowych udzielonych przez Rezerwę Federalną (Fed) w USA w ciągu tygodnia wzrosła do nowego rekordu 153 mld USD. Tym samym przewyższono poprzednie maksima uzyskane w czasie kryzysu finansowego w 2008 roku. Fed nie wskazuje, które (lub ile) banków wykorzystało instrument. Rekordowe zaciąganie pożyczek przez banki sygnalizuje obawę przed szybkim wyczerpaniem się płynności, co stanowi zagrożenie dla stabilności sektora bankowego.

Czytaj więcej: Fed pobił rekord z kryzysu 2008 roku. Wystarczył tydzień


USDT dwukrotnie wyprzedza USDC pod względem kapitalizacji

Od czasu depegu USDC kapitalizacja rynkowa Tethera wzrosła do 74,7 mld USD. Oznacza to, że jest dwukrotnie wyższa niż w przypadku stablecoina Circle. Aktualnie dominacja Tethera w segmencie stablecoinów wzrosła do 58,1%. Jest to najwyższy poziom od września 2021 roku.

Czytaj więcej: USDT dwukrotnie wyprzedza USDC pod względem kapitalizacji


Airdrop Arbitrum (ARB): Jak odebrać?

23 marca projekt Arbitrum rozda tokeny ARB wśród aktywnych członków swojej społeczności. Airdrop trafi do osób, które korzystały z sieci w ciągu ostatniego roku. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się jak go odebrać.

Czytaj więcej: Airdrop Arbitrum (ARB): Jak odebrać?


Michael Novogratz: “USA czeka kryzys kredytowy. Czas na zakup złota i BTC”

Michael Novogratz przedstawił kolejną ciekawą prognozę. Jest on przekonany, że USA i reszta świata są na skraju kryzysu kredytowego. Według niego jest więc świetna okazja do zakupu metali szlachetnych i BTC.

Czytaj więcej: Michael Novogratz: “USA czeka kryzys kredytowy. Czas na zakup złota i BTC”


W Afryce używają BTC bez dostępu do Internetu

Mieszkańcy Afryki mimo braku dostępu do Internetu mogą używać bitcoina (BTC) dzięki rozwiązaniu o nazwie Machankura. Działania w programie mogą być nawet bardziej złożone niż wysłanie, odebranie lub sprawdzanie salda BTC. Można „barterować” bitcoina, a zatem zamieniać na towary i usługi na Bitrefill. Machankura jest już wykorzystywana przez około 2900 afrykańskich użytkowników m.in. w Ghanie, Ugandzie, Nigerii, Kenii i Namibii.

Czytaj więcej: W Afryce używają BTC bez dostępu do Internetu


Były minister finansów Belgii domaga się zakazu kryptowalut

Były belgijski minister finansów i członek Parlamentu Europejskiego, Johan Van Overtveldt, opowiedział się za całkowitym zakazem kryptowalut, porównując je do narkotyków i obwiniając za aktualne zawirowania w sektorze bankowym.

Czytaj więcej: Były minister finansów Belgii domaga się zakazu kryptowalut


Deweloperzy Ethereum planują hardfork Shapella na 12 kwietnia

Zespół Ethereum ustalił datę hardforka mainnetu Shanghai-Capella (Shapella). Długo oczekiwana aktualizacja zaplanowana jest na 12 kwietnia (epoka 620.9536). Aktualizacja wiąże się z wdrożeniem EIP-4895, propozycji usprawnienia sieci głównej, która polega na otwarciu możliwości wypłacania środków ze stakingu przez użytkowników. –> źródło: Youtube


Współtwórca Polygon stworzy osobny projekt

Dyrektor produktu Polygon, Anurag Arjun, opuścił swoje stanowisko, aby wykupić projekt oparty na rozwiązaniu skalującym Avail. Platforma uruchomiła sieć testową w 2022 roku. Inicjatywa była pozycjonowana jako warstwa dostępności danych dla rozwiązań opartych na dowodach zerwej wiedzy Przedstawiciele Polygon Labs powiedzieli, że Arjun planuje stworzyć osobny projekt oparty na wspomnianej technologii. –> źródło: The Block


Kopali bitcoiny w szkole

W mieście Shelekhovo, w obwodzie irkuckim, lokalny elektryk zainstalował koparki BTC na strychu zwykłej placówki edukacyjnej. Kopalnia została odkryta przez pracowników lokalnego przedsiębiorstwa energetycznego. Energetycy zastanawiali się, dlaczego zużycie prądu w szkole nagle się podwoiło. Podczas kontroli liczników, specjaliści usłyszeli charakterystyczny hałas z urządzeń znajdujących się nad sufitem szkoły i wezwali policję. Policja przyjechała szybko, tłumacząc, że sprzęt górniczy już wcześniej kilkakrotnie powodował pożary. Skonfiskowano ponad 25 urządzeń do wydobywania kryptowalut. –> źródło: bits.media


Emitent TUSD przeniósł 1 mld USD rezerw na Bahamy

Po bankructwie amerykańskich banków przyjaznych branży kryptowalutowej, operator piątego co do wielkości stablecoina na świecie, TUSD, przeniósł 1 miliard dolarów aktywów na Bahamy. Archblock zarządza około 2 miliardami dolarów rezerw, aby wspierać monetę TrueUSD. Obecnie posiada około 1,4 mld USD na koncie w Capital Union Bank z siedzibą w Nassau.

Według dyrektora finansowego i operacyjnego Archblock Alexa de Lorraine, decyzja o przeniesieniu rezerw do Capital Union była spowodowana pogarszającymi się warunkami bankowymi dla biznesu kryptowalutowego w USA. Ostatnie upadki banków Silvergate, Signature i Silicon Valley tylko podkreślają niebezpieczeństwa związane z niejasnymi przepisami regulacyjnymi dotyczącymi kryptowalut – uważa biznesmen. –> źródło: bits.media


Haker Euler Finance zwraca ETH jednej z ofiar

Wszyscy dyskutują w tym tygodniu o potężnym włamaniu do protokołu Euler Finance. Haker, który ukradł prawie 200 milionów dolarów pozostaje nieugięty wobec żądań projektu. Odmawia zwrotu środków (zaproponowano mu przekazanie 90% i zapomnienie o historii).

Wczoraj jednak przestępca okazał niespodziewaną życzliwość. Jeden z poszkodowanych klientów pod nickiem 0x2a wysłał przestępcy transakcję z komentarzem. Poinformował go, że stracił wszystkie swoje oszczędności w wysokości 78 ETH.

Proszę zgodzić się na zwrot 80-90%. Jestem prostym użytkownikiem, który miał tylko 78 ETH. To moje osobiste oszczędności, które oszczędzałem przez całe życie i zdeponowałem w Euler. Nie jestem ani wielorybem, ani milionerem. Wyobraź sobie rozpacz, jaką teraz czuję, jestem całkowicie spłukany. Całkiem pewne, że 200 milionów już zmieniło Twoje życie. I możesz przywrócić radość wielu poszkodowanym ludziom.

W odpowiedzi haker wysłał 100 ETH do portfela ofiary. Czyli przelana kwota jest większa niż to, co stracił użytkownik 0x2a.


Nowy właściciel Signature musi pozbyć się krypto biznesu?

Potencjalni nabywcy Signature Bank i Silicon Valley Bank mają czas do 17 marca włącznie na złożenie oferty w aukcji. Jest jednak pewien niuans. Nowy właściciel Signature musi całkowicie zaprzestać jakiejkolwiek aktywności na rynku kryptowalut. Takie informacje podał Reuters powołując się na dwa źródła w FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation), jednak rzecznik urzędu zdecydowanie zaprzeczył tym doniesieniom. Pewne są za to inne wymagania:

  • Tylko te firmy, które mają ważny statut, zostaną zaakceptowane;
  • Pierwszeństwo mają oferty od tradycyjnych kredytodawców, a nie od firm private equity;
  • Oferty sprzedaży kontrahentów “po kawałku” będą rozpatrywane tylko w przypadku opóźnienia procesu.

Powód pośpiechu jest jasny. Władze spieszą się z wypełnieniem “próżni”, aby zminimalizować szkody dla całego systemu finansowego.


JPMorgan: Fed może zasilić sektor bankowy kwotą 2 bilionów dolarów

Analitycy JPMorgan Chase & Co przewidują, że banki będą na dużą skalę wnioskować do Fedu o programy finansowania awaryjnego. Chodzi przede wszystkim o małe i średnie firmy, bo lwią część płynności trzyma kilka dużych banków.

“W systemie bankowym wciąż jest 3 biliony dolarów, ale większość z nich jest w posiadaniu wielkich marek”.

Jest to logiczne założenie i pierwsze potwierdzenia już są. W odpowiedzi na bankructwo średnich i małych banków Amerykanie zaczęli przenosić swój kapitał do dużych firm o solidnej reputacji.

W ekonomii funkcjonuje żartobliwe pojęcie “zbyt duży bank, by upaść”. Zakłada ono, że gdy pojawia się problem, rząd chroni kluczowe banki przed upadkiem, wstrzykując im gotówkę. Czasami, aby to zrobić, muszą uruchomić drukarkę pieniędzy. –> źródło: Bloomberg


Coinbase doradzała Australii w sprawie regulacji dotyczących kryptowalut

Coinbase odwiedził Australię i odbył prywatne spotkania z regulatorami. Obejmowało to spotkania z Reserve Bank of Australia i Treasury. Jest to jeden z kroków w globalnej inicjatywie Coinbase. Rozpoczynają oni intensywne dialogi z władzami różnych krajów, aby dojść do porozumienia w kwestiach regulacyjnych.

Szczegóły australijskiej debaty ujawnił wiceprezes Coinbase ds. polityki międzynarodowej Tom Duff Gordon. Powiedział on, że tematem rozmowy były wysiłki rządu mające na celu mapowanie tokenów (czyli określenie, na jakie kategorie należy podzielić różne monety). –> źródło: Cointelegraph

kurs kryptowalut 17.03.2023reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.