W Afryce używają BTC bez dostępu do Internetu

W Afryce używają BTC bez dostępu do Internetu

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
Machankura dostęp do BTC bez potrzeby Internetu

Rośnie populacja Afrykanów, którzy mimo braku dostępu do Internetu mogą używać bitcoina (BTC). Wszystko dzięki rozwiązaniu o nazwie Machankura.


Pomimo szybko rozwijającego się przemysłu technologicznego w Afryce, rozwój dostępu do Internetu na kontynencie wciąż ma przed sobą długą drogę. Kgothatso Ngako w 2022 roku zbudował narzędzie o nazwie Machankura, które umożliwia dostęp do bitcoina (BTC) bez łączności internetowej. Oferuje dostęp do sieci Lightning Network poprzez interfejs Unstructured Supplementary Service Data (USSD), wykorzystuje przy tym sieć telekomunikacyjną Subscriber Identity Module telefonów komórkowych.

Machankura w Ghanie, Ugandzie i Nigerii

USSD działa w podobny sposób do Interactive Voice Response (IVR), ale w formie tekstowej i często jest porównywane do SMS. Kiedy dzwonisz do działu obsługi klienta operatora sieci komórkowej, zazwyczaj słuchasz właśnie programu IVR. Informuje on o tym, jakie numery należy nacisnąć, aby uzyskać dostęp do danej usługi. Działania na Machankurze mogą być nawet bardziej złożone niż jedynie wysłanie, odebranie lub sprawdzanie salda. Można “barterować” bitcoina, czyli zamieniać na towary i usługi na Bitrefill.

Użytkownicy mogą ustawić nazwę użytkownika, aby nie musieć publicznie udostępniać swojego numeru telefonu – podano na oficjalnej stronie internetowej projektu.

Ngako powiedział, że Machankura jest już wykorzystywana przez około 2900 afrykańskich użytkowników m.in. w Ghanie, Ugandzie, Nigerii, Kenii i Namibii.

Czy Machankura jest bezpieczna?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że USSD nie wykorzystuje szyfrowanych wiadomości, a zatem ta komunikacja może być łatwo przechwycona przez stronę trzecią. Po drugie, usługa USSD Machankura jest jak na razie powiernicza. Użytkownicy nie są właścicielami swoich kluczy, co oznacza, że mogą potencjalnie stracić swoje fundusze. Jeśli chodzi o BTC, zasada brzmi “nie twoje klucze, nie twoje monety”. Kgothatso Ngako zapewnił jednak, że pracują już nad sposobami wprowadzenia szyfrowania w serwisie.

BTC offline w Wenezueli

Inne rozwiązania do przesyłania bitcoinów offline, takie jak na przykład narzędzie Locha Mesh działające w Wenezueli, polegają na sieciach siatkowych, odbijając wiadomość od urządzenia do urządzenia, aż dotrą do urządzenia z łącznością internetową. Locha Mesh działa tylko wtedy, gdy inni ludzie w promieniu paru mil od nadawcy także obsługują urządzenie z siecią mesh.

Mimo że projekt Machankura jest na wczesnym etapie, to rosnąca popularność tego produktu pokazuje, że gospodarka bitcoinowa może objąć populacje o niskich dochodach bez niezawodnego dostępu do Internetu.

Machankura dostęp do BTC bez potrzeby Internetureklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.