Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [15.12.2022] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [15.12.2022]

Redakcja
podsumowanie z rynku kryptowalut 15.12.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 15 grudnia.


Spis treści:


Giełda Gemini zgłosiła wyciek danych użytkowników

Giełda kryptowalut Gemini poinformowała o wycieku danych użytkowników w wyniku incydentu po stronie zewnętrznego dostawcy. Platforma twierdzi, że środki klientów są bezpieczne. Wśród informacji, które wypłynęły, miały znaleźć się adresy mailowe oraz niepełne numery telefonów (bez 3 środkowych cyfr) 5,7 mln klientów giełdy.

Czytaj więcej: Giełda Gemini zgłosiła wyciek danych użytkowników


Changpeng Zhao: 99% osób straci kryptowaluty trzymając je samodzielnie

Podczas wczorajszej sesji AMA prezes Binance powiedział, że 99% osób trzymających kryptowaluty we własnym zakresie straci swoje środki. CZ dodał, że dla większości użytkowników bezpieczniejszym wyjściem jest zaufanie giełdzie. Jego słowa padły kilka godzin po największej od dłuższego czasu fali wypłat, która dotknęła Binance po ostatnim artykule Agencji Reutera.

Czytaj więcej: Changpeng Zhao: 99% osób trzymających kryptowaluty samodzielnie straci je


Fed podniósł stopy, a BTC spadł poniżej 18 000 USD

W środę, 14 grudnia, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) podniosła przedział kluczowych stóp procentowych o 50 punktów bazowych do 4,25-4,5% w skali roku. Jest to najwyższy wskaźnik od 2007 roku.

Decyzja Fed była ogólnie oczekiwana przez uczestników rynku – była już też siódmą podwyżką od początku roku. Fed zwolnił jednak tempo – wcześniej były to cztery kolejne podwyżki o 75 pb. Cena bitcoina zareagowała korektą poniżej poziomu 18 000 dolarów.

Czytaj więcej: Fed podniósł stopy, a BTC spadł poniżej 18 000 USD


CoinShares: Inwestorzy nadal inwestują w Bitcoina

CoinShares poinformował, że inwestorzy krypto nie byli zbyt aktywni w zeszłym tygodniu. W cyfrowe aktywa zainwestowano łącznie 8,8 mln dolarów, a wolumen obrotu osiągnął najniższy od dwóch lat poziom 677 mln dolarów.

Analitycy uważają jednak, że to dobry wynik. Krypto inwestorzy przez dwa tygodnie z rzędu wycofywali bowiem pieniądze z “krótkich” produktów inwestycyjnych. W zeszłym tygodniu w Bitcoina zainwestowano 17 mln USD. W tym samym czasie inwestorzy przez dwa tygodnie z rzędu wycofywali aktywa z krótkich pozycji w BTC – odpływy wyniosły łącznie 3,9 mln USD.

Czytaj więcej: CoinShares: Inwestorzy nadal inwestują w Bitcoina


Bank Brazylii wyemituje cyfrowego reala w 2024 r.

Bank centralny Brazylii wyemituje CBDC w 2024 roku po zamkniętym programie pilotażowym z udziałem instytucji finansowych. Takie informacje przekazał Roberto Campos Neto – prezes instytucji.

Według urzędnika, cyfrowy projekt będzie służył jako zachęta dla banków do tokenizacji aktywów w celu poprawy wydajności. Wskazał on konkretnie na redukcję kosztów w zakresie rozliczeń, audytu i finansowania.

Czytaj więcej: Bank Brazylii wyemituje cyfrowego reala w 2024 r.


MetaMask uruchamia integrację PayPal dla zakupów ETH

ConsenSys Inc., czyli firma stojąca za wiodącym portfelem kryptograficznym MetaMask nawiązała partnerstwo z PayPal Holdings Inc. Użytkownicy MetaMask w USA mogą kupować ETH z poziomu aplikacji za pomocą systemu PayPal. Nowa funkcja jest dostępna dla wszystkich użytkowników w USA z wyjątkiem tych zamieszkujących Hawaje. W kolejnych tygodniach planowane jest udostępnienie usługi w całym kraju.

Czytaj więcej: MetaMask uruchamia integrację PayPal dla zakupów ETH


Chainalysis: upadek FTX przyniósł mniejsze straty niż Terra, 3AC, czy Celsius

Upadek FTX doprowadził do dużo niższych strat niż pozostałe wielkie bankructwa, które wydarzały się na rynku kryptowalut w 2022 roku – podają analitycy Chainalysis:

  • Upadek 3AC i Celsius – straty w wysokości ok. 33 mld dolarów,
  • Krach Terry – 20 mld dolarów strat,
  • Bankructwo FTX – 9 mld dolarów strat.

    Największe straty na rynku kryptowalut 2022 - Chainalysis
    Największe straty na rynku kryptowalut 2022 – Chainalysis

FTX nie szyfrował kluczy prywatnych

FTX przechowywał klucze prywatne bez zaszyfrowania. Tak wynika z transkrypcji wystąpienia nowego prezesa giełdy, Johna Raya III, przed Komisją Usług Finansowych Izby Reprezentantów USA.

Nowy zarząd platformy podjął kroki w celu zabezpieczenia cyfrowych aktywów o wartości ponad 1 mld dolarów. W dokumencie czytamy też, że procesy biznesowe ustanowione przez zespół Sama Bankmana-Frieda narażały “setki milionów dolarów” na ryzyko kradzieży lub innych złośliwych działań.

W działaniach byłego zespołu FTX John Ray III widział raczej “staroświecką defraudację” niż wyrafinowane, starannie zaplanowane przestępstwa, z którymi zetknął się przy likwidacji Enron.


Bitfarms może zniknąć z Nasdaq

Firma górnicza Bitfarms została powiadomiona przez giełdę Nasdaq o możliwym wycofaniu z rynku za naruszenie jej zasad.

Akcje firmy zamknęły się poniżej minimalnego progu 1 USD przez kolejne trzydzieści dni. Bitfarms musi teraz odzyskać zgodność w okresie 180 dni kalendarzowych do 12 czerwca 2023 roku.

Spółka podkreśliła, że list Nasdaq ma charakter ostrzeżenia i nie wpływa na jej procesy obrotu papierami wartościowymi. Bitfarms jest również notowany na giełdzie w Toronto.

Cena akcji firmy osiągnęła 5,22 USD na początku 2022 roku. Od tego poziomu akcje straciły około 89%. W chwili pisania tego tekstu ich kurs oscyluje w okolicach 0,57 USD.


Tether przestanie pożyczać USDT w 2023 r.

Emitent największego stablecoina na rynku zapowiedział, że w 2023 roku zredukuje do zera swoje zabezpieczone pożyczki. Na początku miesiąca dziennikarze Wall Street Journal opublikowali artykuł, w którym zarzucali Tetherowi, że coraz częściej pożycza swoje tokeny, zamiast sprzedawać je za twardą walutę. Zgodnie z raportem pożyczki te miały stanowić 9% rezerw USDT.

Tether odpowiedział, nazywając doniesienia FUD-em, jednak nie zaprzeczył stawianym zarzutom. 13 grudnia firma poinformowała, że przestanie udzielać pożyczek, pomimo że według niej są one nadmiernie zabezpieczone i nie stanowią zagrożenia dla jej stabilności. –> źródło: Tether


Rosyjski gigant mediów społecznościowych VKontaktie wchodzi na rynek NFT

Vkontakte, czyli najpopularniejsze medium społecznościowe w Rosji, udostępni możliwość przesyłania NFT na platformę. W przyszłości jej użytkownicy będą mogli także handlować niewymiennymi tokenami. Jak czytamy w ogłoszeniu na platformie:

VKontakte przedstawia VK NFT – usługę, za pomocą której możesz zarządzać swoją stroną Web3 bezpośrednio w sieci społecznościowej. Będzie dostępna w najbliższych dniach. Możesz dodać do niej portfele kryptograficzne i przesłać NFT na platformę. Grafika NFT może być teraz umieszczana na awatarze. Zostanie wyróżniona neonową sześciokątną ramką.


Kryptowalutowe ETF-y startują na giełdzie w Hongkongu

16 grudnia na HKEX rozpocznie się obrót funduszami giełdowymi (ETF) futures BTC i ETH. Jednocześnie Hong Kong Securities and Futures Commission (SFC) otworzyła możliwość składania wniosków o uruchamianie podobnych produktów związanych z bitcoinem i etherem. –> źródło: CryptoSlate

podsumowanie z rynku kryptowalut 15.12.2022reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.