Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [15.11.2022] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [15.11.2022]

Redakcja
sytuacja na rynku kryptowalut 15.11.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 15 listopada


Spis treści:


Czy SBF może trafić do więzienia?

Amerykański Departament Sprawiedliwości ma wszystko, czego potrzebuje, by postawić zarzuty karne prezesowi FTX Samowi Bankman-Friedowi i innym członkom kierownictwa upadłej giełdy. Taką opinię wyraził prawnik dla Fortune. Według niego maksymalna kara dla SBFa to nawet 20 lat więzienia.

Czytaj więcej: Czy SBF może trafić do więzienia?


FTX może mieć ponad 1 milion wierzycieli

Dokumenty złożone w elektronicznym systemie sądowym wskazują, że liczba wierzycieli giełdy FTX i jej powiązanych podmiotów może przekraczać 1 milion. Nowo powołani dyrektorzy spółek, wchodzących w skład grupy, próbują zabezpieczyć jej aktywa i współpracują z regulatorami.

Czytaj więcej: FTX może mieć ponad 1 milion wierzycieli. Powołano nowy zarząd giełdy


Ukraina przedstawia program wdrażania Web3

14 listopada stowarzyszenie Blockchain4Ukraine i Virtual Assets of Ukraine (VAU) podpisały roadmap dla wdrożenia technologii blockchain i Web3 w kraju. Przewiduje on:

  • Integrację Ukrainy z European Blockchain Partnership;
  • stworzenie piaskownicy regulacyjnej do uruchamiania projektów blockchain i Web3 na poziomie krajowym;
  • uruchomienie opartego na blockchainie rejestru nieruchomości w celu wdrożenia mechanizmu tokenizacji nieruchomości i gruntów na Ukrainie;
  • zapewnienie cyberbezpieczeństwa w celu ochrony danych rządowych w środowisku wojennym;
  • przygotowanie planu blockchain dla powojennej odbudowy Ukrainy.

Czytaj więcej: Ukraina przedstawia program wdrażania Web3


Alameda Research zarabiała korzystając z niejawnych informacji o listingach na FTX

Alameda Research wykorzystała wcześniejszą wiedzę o tokenach, które miały być notowane na FTX, aby kupić je przed publicznymi ogłoszeniami, a następnie sprzedać z zyskiem. Tak wynika z analizy firmy Argus, której współzałożyciel powiedział w wywiadzie dla WSJ:

To, co widzimy, to fakt, że w zasadzie prawie zawsze w miesiącu poprzedzającym kupili pozycję, której wcześniej nie mieli. Jest całkiem jasne, że coś na rynku mówi im, że powinni kupować rzeczy, których wcześniej nie kupowali.

Czytaj więcej: Alameda Research zarabiała korzystając z niejawnych informacji o listingach na FTX


Bahamy wszczynają śledztwo kryminalne ws. FTX

Regulator papierów wartościowych na Bahamach i śledczy finansowi badają upadłą giełdę kryptowalutową FTX. Królewska Policja Bahamów stwierdziła:

W świetle upadku FTX globalnie i tymczasowej likwidacji FTX Digital Markets Ltd., zespół śledczych finansowych z Oddziału Śledczego ds. Przestępstw Finansowych ściśle współpracuje z Komisją Papierów Wartościowych Bahamów, aby zbadać, czy doszło do jakiegokolwiek przestępczego wykroczenia.

11 listopada FTX zatweetował, że został poinstruowany przez regulatorów Bahama HQ, aby ułatwić wycofanie bahamskich funduszy. Dochodzenie ma miejsce niewiele po tym, jak regulator publicznie zaprzeczył tym zarzutom.

Czytaj więcej: Bahamy wszczynają śledztwo kryminalne ws. FTX


SBF udziela wywiadu dla New York Times

Były szef FTX – Sam Bankman-Fried (SBF) w wywiadzie dla New York Timesa wielokrotnie wyrażał żal z powodu upadku giełdy i przyznał, że wydarzenia mogły potoczyć się w bardziej dramatyczny sposób.

Według niego, pozycja margin “była znacznie większa niż myślał” – “w miliardach dolarów”. Byłby szczęśliwy, gdyby była mniejsza.

SBF przyznał, że zbyt szybko rozszerzył swoje interesy i nie dostrzegł oznak kłopotów. Odmówił też podania szczegółów dot. swojej lokalizacji, powołując się na względy bezpieczeństwa.

Przyznał, że ostatnio tylko śpi i gra w gry wideo, które “oczyszczają umysł i pomagają się zrelaksować”. –> źródło: New York Times


Eksperci szacują rozmiar strat w związku z upadkiem FTX

Fundusze kryptowalutowe mogą odnotować straty w wysokości nawet 5 mld USD z powodu bankructwa FTX. Takich obliczeń dokonał Blockworks, powołując się na badania Crypto Fund Research.


Prezes Crypto.com uspokaja użytkowników

Kris Marszalek, CEO Crypto.com, wziął udział w sesji na żywo na YouTube, podczas której odpowiadał na pytania. Marszalek zapewniał, że jego giełda jest stabilna finansowo, a jej ekspozycja na FTX wynosiła tylko 10 mln dolarów. –> źródło: CryptoPotato


Amazon zwolni 10 000 pracowników

Amazon jeszcze w tym tygodniu zwolni 10 000 osób. Takie informacje podaje The New York Times. To ok. 3% korporacyjnej i 1% globalnej siły roboczej giganta handlu elektronicznego. Zmiany mają dotknąć m.in. działy rekrutacji, organizacji urządzeń i działy asystenta głosowego Alexa. Od kwietnia do września tego roku Amazon zakończył współpracę z 80 tys. specjalistami, w październiku odwołał 10 tys. wakatów. Zamroził również rekrutację przewidzianą na kolejne miesiące.

Niepewna gospodarka spowodowała zwolnienia w całej branży technologicznej. Redukcja liczby pracowników była wcześniej zgłaszana m.in. przez Coinbase, Crypto.com, BlockFi, BitMEX, Robinhood, Gemini i Bitso.

Czytaj więcej: Amazon zwolni 10 000 pracowników


Goldman prognozuje spadek akcji Coinbase

Goldman utrzymał „rekomendację sprzedaży” akcji Coinbase (COIN) i obniżył ich cenę docelową do 41 USD z poprzednich 49 USD. –> źródło: CoinDesk


Bitcoin Cash może stać się prawnym środkiem płatniczym w Saint Kitts i Nevis

Terrance Drew, pełniący funkcje premiera i ministra finansów Saint Kitts i Nevis powiedział, że Bitcoin Cash może stać się prawnym środkiem płatniczym w jego kraju. Deklaracja padła podczas konferencji BCH22. Według zapewnień Drewa hard fork oryginalnego bitcoina ma szansę stać się państwową walutą do marca przyszłego roku. –> źródło: CoinDesk

sytuacja na rynku kryptowalut 15.11.2022reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.