Czy SBF może trafić do więzienia? | Wiadomości | CrypS.

Czy SBF może trafić do więzienia?

Redakcja
ftx sam bankman fried ftt token

Amerykański Departament Sprawiedliwości ma wszystko, czego potrzebuje, by postawić zarzuty karne prezesowi FTX Samowi Bankman-Friedowi i innym członkom kierownictwa upadłej giełdy. Taką opinię wyraził prawnik dla Fortune.


Specjalista z wieloletnim doświadczeniem w branży kryptowalutowej powołał się na prawo federalne obejmujące oszustwa typu “wire”. Przewidziana maksymalna kara za takie przestępstwo to nawet 20 lat więzienia.

Dodał, że organy ścigania będą mogły wykorzystać regulamin platformy, prezentacje dla inwestorów oraz publiczne wypowiedzi Bankmana-Frieda jako dowody jego intencji. Co do tego, że praktyki biznesowe giełdy i zachowanie jej szefa świadczyły o oszustwie, prawnik zajmujący się kryptowalutami nie ma wątpliwości.

Eksperci prawni zwrócili uwagę na publikację, że w takim przypadku mogą pojawić się kwestie jurysdykcji. FTX to zamorski biznes dla USA z siedzibą na Bahamach.

Randall Eliason, były prokurator, który wykłada prawo na George Washington University, zauważył, że Departament Sprawiedliwości jest zwykle “dobry w znajdowaniu powiązań” między oskarżonymi a realiami USA.

Dwóch innych prawników poparło jego punkt widzenia. Stwierdzili, że prokuratorzy zwrócą się do powiązań FTX z amerykańskimi bankami, korespondencji elektronicznej, spotkań na szczeblu państwowym i innych form interakcji.

Eksperci zwrócili również uwagę, że w przypadku dochodzenia nieuchronnie pojawią się kwestie związane z ekstradycją. Bankman-Fried przebywa na Bahamach, natomiast kilku najwyższych rangą członków zarządu firmy poleciało do Hongkongu.

W rozmowie z New York Timesem szef FTX odmówił ujawnienia swojej lokalizacji. Jak twierdzi, śpi i gra w gry wideo.

Odnosząc się do kryzysu płynności firmy, powiedział, że nie wie, jak “znaczące” były jej pozycje margin. Bankman-Fried przyznał, że powinien był przejąć więcej zarządzania giełdą i poświęcić mniej uwagi biznesowi venture capital.

Śledztwo w sprawie FTX

Jak podaje Reuters, prokuratura okręgowa na Manhattanie w Nowym Jorku wszczęła śledztwo w sprawie FTX. Egzekutorzy prawa są zainteresowani tym, jak firma zarządzała funduszami klientów. Wcześniej ujawniono, że giełda wykorzystała te aktywa do wielomiliardowego dofinansowania spółki stowarzyszonej z Alameda Research.

Przypomnijmy, że SEC i CFTC rozpoczęły również dochodzenie w sprawie relacji FTX z jego amerykańskim ramieniem i Alamedą – podaje Bloomberg.

Agencja uznała za mało prawdopodobne, by klienci upadłej giełdy, która miała dziurę w bilansie na około 8 mld dolarów, mogli odzyskać środki.

ftx sam bankman fried ftt tokenreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.