Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [13.04.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [13.04.2023]

Dawid Kucharczyk
kurs kryptowalut 13.04.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 13 kwietnia 2023 roku


Spis treści:


Aktualizacja Ethereum zakończona sukcesem

Deweloperzy Ethereum dziś w nocy z powodzeniem zakończyli aktualizację Shapella. Oznacza to, że stakerzy będą mogli wypłacić swoje długo zablokowane monety oraz nagrody z Beacon Chain. Co więcej, od teraz Ethereum będzie mogło też przetwarzać więcej transakcji na sekundę, zmniejszą się opłaty za gaz oraz poprawi się bezpieczeństwo i wydajność smart kontraktów.

Czytaj więcej: Aktualizacja Shapella zakończyła się sukcesem


Kurs ETH rośnie po hard forku Shanghai Capella

Cena Ethereum sięgnęła dziś 2000 dolarów, wbrew oczekiwaniom niektórych komentatorów, którzy uważali, że fork Shanghai Capella przyczyni się do spadków kursu kryptowaluty. Na wypłatę z kontraktu stakingowego oczekuje w tej chwili ok. 700 000 ETH, jednak mogą być one odblokowywane w tempie 60 000 ETH dziennie.

Czytaj więcej: Kurs ETH rośnie po hard forku Shanghai Capella


BTC to token hazardowy – mówi Warren Buffet

Warren Buffett po raz kolejny skrytykował bitcoina. Tym razem stwierdził, że BTC jest tokenem hazardowym i zakwestionował jego wewnętrzną wartość. Co ciekawe, Buffet nie zmienił swojego stanowiska wobec pierwotnej kryptowalut, mimo iż odnotowała ona 80% wzrost od początku roku.

Czytaj więcej: BTC to token hazardowy – mówi Warren Buffet


Już dziś Solana zaprezentuje smartfon Saga

Już dziś na Twitterze i Youtube Solana zaprezentuje swój własny smartfon Web 3 – Saga. Transmisja rozpocznie się o godzinie 19:00 czasu polskiego. Tymczasem na stronie Solana Mobile wciąż można składać zamówienia przedpremierowe.

Czytaj więcej: Już dziś Solana zaprezentuje smartfon Saga


Fed podniesie stopy procentowe? Jak zareaguje BTC?

Narzędzie CME Fed Watch przewiduje, że stopy procentowe w USA zostaną podniesione z 72-procentowym prawdopodobieństwem. Ważna dla rynków finansowych decyzja zostanie podjęta na kolejnym posiedzeniu Fed w dniach 2-3 maja.

Czytaj więcej: Fed podniesie stopy procentowe? Jak zareaguje BTC?


Hiszpańska skarbówka wyśle ostrzeżenia do posiadaczy kryptowalut

Hiszpański urząd skarbowy zamierza wysłać przypomnienia o konieczności odprowadzenia podatku do 328 000 posiadaczy kryptowalut. Według El Mundo liczba wezwań wzrośnie o 40% w stosunku do zeszłego roku. Prawdopodobnie nie uda się jednak namierzyć wszystkich niepłacących hodlerów, ponieważ Hiszpania to europejski lider pod względem liczby zainstalowanych bitomatów.

Czytaj więcej: Hiszpańska skarbówka wyśle ostrzeżenia do posiadaczy kryptowalut


FTX i Alameda otrzymają wszystkie aktywa Ren Protocol

Ren Protocol przekaże wszystkie aktywa do zimnych portfeli właścicieli, FTX i Alameda Research. Według oświadczenia, zespół platformy otrzymał polecenie przekazania środków przed wyłączeniem infrastruktury i systemów, aby zapewnić bezpieczeństwo.

Firmy Sama Bankmana-Frieda nabyły Ren Protocol w lutym 2021 roku. Założyciel i szef platformy Tai Yang Zhang powiedział wtedy, że dostęp do zasobów Alamedy pomoże projektowi „przejść do następnego etapu decentralizacji”.

W grudniu 2022 roku Ren Protocol zakończył działalność i wezwał użytkowników do wycofania pozostałych aktywów o wartości około 15 milionów dolarów. Deweloperzy zaznaczyli, że Alameda kontroluje część infrastruktury i nie mogą dokładnie przewidzieć przyszłych wydarzeń.


FTT podwaja wartość, gdy prawnicy FTX rozważają przywrócenie giełdy

Pozostają w temacie upadłej giełdy Samuela Bankmana-Frieda, prawnicy FTX zasugerowali, że giełda mogłaby wznowić działanie w ramach planu restrukturyzacji. Pomimo że nie zapadły żadne decyzje w tej sprawie, a ewentualne przywrócenie platformy wymagałoby zgody sądu, jej natywny token wystrzelił do góry. Kurs FTT podniósł się z 1,30 USD do 3 USD w szczytowym momencie pompy i nadal znajduje się powyżej 2 dolarów. –> źródło: The Block


Wraz z wzrostem kursu BTC, rosną też ceny koparek

Koszt sprzętu do wydobywania kryptowalut w pierwszym kwartale 2023 roku wzrósł o 15-20%, a w niektórych przypadkach do 30%. Eksperci przypisują tę dynamikę wzrostowi kursu bitcoina.

Według ich szacunków, w czwartym kwartale 2022 roku średnia cena ASIC wynosiła 1300-1800 dolarów, a na początku drugiego kwartału 2023 roku wzrosła do 1500-2000 dolarów.

Eksperci sprecyzowali, że na rynku wciąż popularne są flagowe modele o wysokiej efektywności energetycznej, które przynoszą maksymalny dochód: M30S+, M30S++, M50S+ firmy Whatsminer oraz S19, S19 Pro, S19 XP firmy Antminer.

Oprócz 79-procentowego wzrostu ceny bitcoina od początku roku, na ostateczny koszt sprzętu wpływa również kurs dolara, liczba zakupionych urządzeń i inne czynniki – zaznaczyli analitycy.


Inflacja w USA wyhamowała

Wzrost cen konsumpcyjnych spowolnił z 6% do 5% rok do roku w marcu i z 0,4% do 0,1% miesiąc do miesiąca. Bitcoin po opublikowaniu danych CPI wzrósł do najwyższego poziomu od czerwca 2022 roku, osiągając niemal 30 500 dolarów.

Inflacja bazowa, która wyklucza ceny żywności i energii, wzrosła o 5,6% rok do roku i 0,4% miesiąc do miesiąca. Poprzednia liczba wynosiła odpowiednio 5,5% i 0,5%. Analitycy prognozowali spowolnienie CPI do 5,1% r/r i 0,2% m/m, a Core CPI odpowiednio do 5,6% r/r i 0,4% m/m.


Paxos kończy działalność w Kanadzie

Paxos opuszcza rynek kanadyjski. Firma wysłała e-mail do wszystkich swoich klientów z informacją, że ich konta zostaną zamknięte 9 maja 2023 roku. Paxos napisał w oświadczeniu

Paxos skupia się na obsłudze klienta i rozwoju w sektorze aktywów cyfrowych. Chociaż nie będziemy wspierać użytkowników w Kanadzie, będziemy analizować naszą obecność w tym regionie.


Binance dodaje wsparcie dla USDT na NEAR

Giełda kryptowalutowa Binance dodała wsparcie dla sieci NEAR Protocol dla stabelcoina USDT. Warto jednak pamiętać, że USDT nie może być wysyłany do sieci EVM. Aby to zrobić, musisz wymienić go na USDT.e. Pamiętaj również, że musisz wybrać odpowiedni symbol podczas wypłacania środków.

kurs kryptowalut 13.04.2023reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.