Fed po raz kolejny podniesie stopy procentowe? Jak wpłynie to na kurs BTC? | Wiadomości | CrypS.

Fed po raz kolejny podniesie stopy procentowe? Jak wpłynie to na kurs BTC?

Jacek Walewski
stopy procentowe

Analitycy spodziewają się, że przed nami kolejna podwyżka stóp procentowych. Rezerwa Federalna USA Miałaby podnieść stopę funduszy federalnych o 0,25 lub 0,50 proc. Jaki będzie to miało wpływ na kurs bitcoina?


Fed podniesie stopy procentowe?

Narzędzie CME Fed Watch przewiduje podwyżkę stóp proc. o 25 pb. z aż 72-procentowym prawdopodobieństwem. Z kolei zespół Yahoo Finance Live poinformował w poniedziałek, że “Fed musi podjąć ważną decyzję na kolejnym posiedzeniu w dniach 2-3 maja”. Zdaniem ekspertów “prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki o 0,25% wynosi obecnie 72%” (także powołano się na wskaźnik CME).

Choć jeszcze niedawno wielu analityków twierdziło, że Fed nie będzie już podnosił stóp proc. przez upadki amerykańskich banków, wiele zmieniły dane dotyczące rynku pracy. Jesse Wheeler z Morning Consult w CNBC powiedział, że nowy raport dot. bezrobocia w USA pokazał, jak “silny i odporny [na kryzys] jest rynek pracy” w Stanach Zjednoczonych.

Myślę, że ta główna liczba – 236 000 [nowych] miejsc pracy – choć pokazuje spowolnienie w stosunku do tempa, które obserwowaliśmy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, jest nadal wystarczająco duża w połączeniu z [tylko] 3,5-proc. bezrobociem, aby potencjalnie uzasadnić kolejną podwyżkę stóp – dodał.

Jak podwyżka stóp proc. wpłynie na cenę BTC?

Kolejna podwyżka stóp proc. przez Fed – o ile wyniesie jedynie 25 pb – nie powinna uderzyć w kurs bitcoina. Problemem może być tylko podniesienie stóp o aż 50 pb. Na to się jednak nie zanosi, byłoby bowiem zbyt ryzykowne, jak na obecną sytuację na rynku bankowym.

W tle kurs bitcoina przebił zaś poziom aż 30 000 USD i obecnie za 1 BTC płaci się 30 210 USD. Przekłada się to na aż 8-procentowy wzrost ceny w ciągu tygodnia.

Skok ceny kryptowaluty zaskakuje o tyle, że dalsze podnoszenie stóp proc. przez Fed oznacza zawsze zmniejszanie na rynku kapitału, co w praktyce negatywnie oddziałuje zawsze na giełdę (po rynku krąży mniej dolarów, które mogą być inwestowane na parkiecie). Jak jednak widać, kolejna, niska podwyżka (podwyżki?) zostały już wycenione przez inwestorów.

stopy procentowereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.