Aktualizacja Ethereum Shapella zakończyła się sukcesem | Wiadomości | CrypS.

Aktualizacja Ethereum Shapella zakończyła się sukcesem

Dawid Kucharczyk
Ethereum 2/3 władzy nad siecią w rękach 7 graczy

Deweloperzy Ethereum z powodzeniem zakończyli aktualizację Shapella, która wprowadza szereg nowych funkcji i poprawia bezpieczeństwo sieci.


Inna nazwa forka to EIP-4895 lub Shanghai Capella. Pozwala on użytkownikom na wypłacanie etherów oraz nagród za staking z Beacon Chain.

Przed dniem dzisiejszym inwestorzy mogli wypłacić ETH tylko za pośrednictwem scentralizowanych giełd (takich jak Coinbase) lub protokołów DeFi. Były to jednak transakcje warunkowe, ponieważ zablokowane Ethereum było wymieniane na token o równoważnej wartości (WETH). Teraz stakerzy zyskali większą swobodę, jednak deweloperzy przyjęli pewne ograniczenia, które mają uniemożliwić zalanie rynku wypłaconymi ethereami. Od razu po aktywacji hardforka będzie można wypłacić z kontraktu tylko ok. 60 000 ETH dziennie. System mający uniemożliwić zdumpowanie ceny kryptowaluty opisywaliśmy szerzej w tym miejscu.

Jakie jeszcze korzyści niesie Shapella?

Ale to nie wszystkie korzyści płynące z aktualizacji. Dzięki niej Ethereum będzie mogło też przetwarzać więcej transakcji na sekundę, zmniejszą się opłaty za gaz oraz poprawi się bezpieczeństwo i wydajność smart kontraktów. Według niektórych entuzjastów sprawi to, że cyfrowa waluta stanie się bardziej opłacalną inwestycją długoterminową.

Z danych Etherscan wynika, że w stakingu znajduje się obecnie około 18 milionów eterów (34,5 mld dolarów). To około 15% całkowitej podaży. Pojawiły się więc obawy, że hodlerzy mogą w pośpiechu zacząć sprzedawać monety, aby zabezpieczyć zyski. Taka presja doprowadziłaby do obniżenia cen.

Ale według raportu CryptoQuant, analitycy nie spodziewają się gwałtownego wzrostu sprzedaży eteru. W końcu większość inwestorów kupowała ETH po wyższej cenie – a sprzedawanie monet teraz nie jest opłacalne.

ETH wzrósł w tym roku o około 60% i obecnie handluje na poziomie ponad 1900 dolarów.

Ethereum 2/3 władzy nad siecią w rękach 7 graczyreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.