Hiszpańska skarbówka śle listy do posiadaczy kryptowalut. 328 000 ostrzeżeń

Hiszpańska skarbówka wyśle ostrzeżenia do 328 000 posiadaczy kryptowalut

Mariusz Przepiórka
Urząd podatkowy z hiszpani wysyła listy do kryptowaluciarzy

Hiszpański urząd skarbowy (AEAT) wzmacnia działania, których celem jest opodatkowanie lokalnych posiadaczy kryptowalut. Zgodnie z nowym planem AEAT zamierza wysłać 328 000 powiadomień z ostrzeżeniem do osób, które powinny zapłacić podatki od kryptowalut za rok podatkowy 2022.


Według lokalnej gazety El Mundo liczba powiadomień wzrosła o 40% w ciągu roku. W 2022 roku urząd rozesłał 150 000 takich ostrzeżeń. Wydaje się jednak, że hiszpańskie organy podatkowe dopiero od niedawna poważnie zaczęły traktować aktywa cyfrowe, ponieważ w 2021 roku rozesłały zaledwie 15 000 powiadomień.

Pisma, które zamierza rozesłać AEAT nie ograniczają się jednak wyłącznie do kryptowalut. Hiszpańska skarbówka wysłała w tym roku ponad 660 000 takich powiadomień do osób, które zaniżają swoje dochody z wynajmu i ok. 807 000 powiadomień dotyczących dochodów osiąganych za granicą.

Powiadomienia stanowią zaproszenie do dobrowolnego uiszczenia podatku, którego wysokość wynosi od 19% do 23% dla zysków uzyskanych ze sprzedaży aktywów cyfrowych. Osoby, które nie opłacą podatku w terminie, Ci, będą podlegać dodatkowej  w wysokości 26% kwoty podlegającej opodatkowaniu.

Europejski lider pod względem liczby bankomatów kryptowalutowych

Według badań opublikowanych przez Krajową Komisję Rynku Papierów Wartościowych w sierpniu 2022 roku liczba posiadaczy kryptowalut w Hiszpanii rośnie. Według raportu 6,8% populacji kraju posiada obecnie aktywa kryptowalutowe. Większość posiadaczy kryptowalut to osoby wykształcone, w wieku od 35 do 44 lat i zarabiające więcej niż 3000 EUR miesięcznie. W Hiszpanii jest również najwięcej bankomatów kryptowalutowych w całej Europie (231 urządzeń, co stanowi około 15% całej liczby dostępnej w Europie). W skali globalnej Hiszpania pod względem liczby bankomatów kryptowalutowych plasuje się na czwartym miejscu, po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

Urząd podatkowy z hiszpani wysyła listy do kryptowaluciarzyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.