Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [11.07.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [11.07.2023]

Kursy kryptowalut 11.07.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 11 lipca 2023 roku


Spis treści:


Kolejny atak na DeFi. Token projektu traci połowę wartości

W ostatnim czasie sektor zdecentralizowanych finansów przeżywa istne oblężenie exploitów. Zaledwie wczoraj informowaliśmy Was o ataku na protokół na Arcadia Finance, a dziś otrzymaliśmy doniesienia o następnym tego typu zdarzeniu. Tym razem jednak straty okazały się dużo większe, a dodatkowo cała sytuacja bardzo negatywnie odbiła się na tokenie zaatakowanej platformy. Szanse na odzyskanie wyprowadzonych kryptowalut maleją, bowiem haker od razu zaczął wymieniać i prać środki w Tornado Cash.

Czytaj więcej: Kolejny atak na protokół DeFi. Wykradziono sporo ETH z Rodeo Finance, a wartość ich tokena spadła o ponad 50%

Poprzednik Genslera wskazuje kiedy SEC zatwierdzi Bitcoin ETF

Od miesiąca w Stanach Zjednoczonych trwa wyścig o to, który z gigantów rynku inwestycji otrzyma zgodę od Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) na utworzenie pierwszego w historii tego kraju funduszu ETF opartego na cenie spot bitcoina. Były przewodniczący instytucji, który pełnił tę rolę przed Gary’m Genslerem – Jay Clayton – wskazał czynnik, który przesądzi o tym, by regulator dał zielone światło na utworzenie tego typu instrumentu finansowego. Jak na razie, SEC konsekwentnie wszystkie zgłoszenia odrzuca. Czy niebawem się to zmieni?

Czytaj więcej: Kiedy ETF Bitcoin Spot zostanie zatwierdzony? Były szef SEC zna odpowiedź

Szaleństwo Bitcoin Ordinals trwa w najlepsze. Jak to znosi sieć BTC?

Kontrowersyjny protokół, który na początku tego roku został odpalony na blockchainie Bitcoina, stale ewoluuje i doświadcza kolejnych aktualizacji. Ostatnia poprawka, jaką wprowadzili deweloperzy do kodu tego systemu, pozwoliła na tworzenie bitcoinowych inskrypcji przekraczających standardowy rozmiar 4 MB. Popularność tworzenia plików w połączeniu z pojedynczymi satoshi stale rośnie, a w weekend padł kolejny rekord ilość wybijanych inskrypcji. Co jednak z takimi kwestiami, jak opłaty transakcyjne czy przepustowość sieci?

Czytaj więcej: Padł kolejny rekord w związku z Bitcoin Ordinals. Jak wygląda kwestia opłat transakcyjnych?

Rządy mogą ingerować w stan portfeli z CBDC

Kwestia cyfrowych walut banków centralnych od samego początku budzi wiele kontrowersji i głosów niepokoju. Poza obawami dot. inwigilowania wydatków obywateli, coraz więcej słyszy się o możliwości ingerowania organów nadzorczych w to, co się dzieje w portfelach na CBDC. Teraz pewien deweloper odkrył, że twórcy programu pilotażowego tego rodzaju pieniędzy w Brazylii wdrożyli specjalny kod, który pozwala władzom tak naprawdę przejąć całkowitą kontrolę, nad tym co się znajduje w portfelach obywateli.

Czytaj więcej: Programista znalazł dowód, że CBDC może zostać wykorzystane przeciwko obywatelom

Sztuczna inteligencja zmienia oblicze Netflixa

Jedna z najpopularniejszych platform do oglądania filmów/seriali/dokumentów na świecie pracuje nad wdrożeniem kilku ciekawych rozwiązań przy użyciu AI. Między innymi stosuje się tę technologię do realizacji nagrań, przy których dotychczasowo stosowano tzw. Green Screen, a teraz zastąpiła je nowa technika. Netflix poza samą produkcją filmową wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia materiałów promocyjnych, które mają przyciągnąć nowych widzów.

Czytaj więcej: Netflix dzięki sztucznej inteligencji wprowadza nowy standard efektów wizualnych

Multichain ma kreta, który pomógł od środka zorganizować atak

Popularny most kryptowalutowy w ostatnim czasie zmaga się z wieloma problemami. Nie dojść, że zaginął dyrektor generalny projektu, to jeszcze w zeszłym tygodniu z platformy wyprowadzono ok. 150 mln dolarów w kryptowalutach. W następstwie tego poinformowano o tym, że Multichain chwilowo wstrzymuje działanie swojego protokołu. W całej sprawie toczy się śledztwo, w którym biorą udział serwisy analizujące różne zachowania na blockchainie. Chainalysis twierdzi, że seria nieautoryzowanych transferów z mostu wygląda na robotę kogoś od środka. Czy projekt okaże się rug pullem, a zaginięcie jego CEO nie jest wcale przypadkowe?

Twórcy MetaMaska tworzą nową warstwę 2 Ethereum

Coraz więcej projektów opowiada się za wdrożeniem rollup’ów bazujących na technologii zerowej wiedzy, by skutecznie skalować działanie blockchaina Ethereum. Teraz to firma ConSensys stojąca m.in. za popularnym portfelem Metamask poinformowała, że pracuje nad siecią warstwy 2 Ethereum. Nazywa się Linea, a opłaty za gaz mają być w niej do 15 razy niższe, niż w głównej sieci tego blockchaina. Ma wystartować już na dniach, tak więc niebawem się przekonamy, czy faktycznie będzie to rewolucyjne rozwiązanie.

Źródło: Coindesk

Podaż BTC na giełdach wciąż spada

Obecnie na giełdach do handlu kryptowalutami znajduje się mniej niż 12% dostępnej podaży bitcoina. Oznacza to, że byki coraz mocniej szykują się do ponownego przejęcia dominacji na rynku cyfrowych aktywów. Ostatni raz takie poziomy można było odnotować w grudniu 2017 roku. Wtedy to pierwsza kryptowaluta odnotowała swoje dotychczasowe ATH na poziomie 20 tys. dolarów.

Źródło: Cointelegraph

Kursy kryptowalut 11.07.2023



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.