Kiedy ETF Bitcoin Spot zostanie zatwierdzony? Były szef SEC zna odpowiedź | Wiadomości | CrypS.

Kiedy ETF Bitcoin Spot zostanie zatwierdzony? Były szef SEC zna odpowiedź

SEC ETF

Były przewodniczący SEC wypowiedział się na temat zatwierdzenia wniosku o stworzenie bitcoinowego ETF-u. Jego zdaniem taki fundusz powstanie. Jest jednak jeden warunek.


Kiedy powstanie bitcoinowy ETF?

Były przewodniczący SEC, Jay Clayton, twierdzi, że organy regulacyjne zatwierdzą ETF na cenę spot bitcoina. Jest jednak pewien warunek – taki produkt musi spełniać takie same funkcje, co kontrakty futures.

Clayton rozmawiał na powyższy temat z CNBC. Powiedział, że SEC, którym przed laty zarządzał, musi przeanalizować to, czy wniosek o bitcoinowy ETF zapewni „podobną skuteczność do tej”, którą widać na “rynku kontraktów terminowych”. Jeżeli odpowiedź będzie brzmiała: “tak”, władze zezwolą na stworzenie ETF-u.

Co ciekawe, on sam był, jak teraz przyznał, bardzo sceptycznie nastawiony do handlu bitcoinami, kiedy był szefem SEC. Dziś patrzy na sprawę inaczej i jest dla niego czymś „niezwykłym”, że duże podmioty starają się o utworzenie takiego, kryptowalutowego funduszu.

I faktycznie, o stworzenie ETF-u stara się m.in. BlackRock, największy na świecie podmiot zarządzający aktywami. Stosowny wniosek do SEC złożył w czerwcu, ponownie budząc nadzieje małych inwestorów, że dołączą do nich giganci z Wall Street.

Jeśli [wnioskodawcy] mają rację – że rynek spot ma podobną skuteczność do rynku kontraktów terminowych – trudno byłoby oprzeć się zatwierdzeniu Bitcoin ETF

– powiedział Clayton.

ETF to przełom dla bitcoina?

ETF to rodzaj instrumentu inwestycyjnego, który śledzi cenę instrumentu bazowego. Inwestorzy mogą dzięki temu kupować niejako “akcje” złota, walut obcych lub może wkrótce kryptowalut. Innymi słowy, inwestują w takie aktywa, ale bez konieczności posiadania fizycznego przedmiotu (sztaby złota, papierowych dolarów czy BTC).

Warto zauważyć, że taki bitcoinowy ETF byłby szczególnie ważny w przypadku pierwszej kryptowaluty, bowiem do teraz najwięksi gracze rynkowi mogą czuć pewną obawę dot. zakupu cyfrowych aktywów, które jest związana z tym, jak w bezpieczny sposób je przechowywać. Dzięki ETF-om mogliby inwestować w BTC, ale nie musieliby przejmować się ich deponowaniem na portfelu. Do tego pozytywna decyzja SEC mogłaby doprowadzić do zwiększenia wiarygodności całej branży blockchaina.

Inne zdanie na powyższy temat ma bank JPMorgan. Jego eksperci twierdzą, że powstanie funduszu niewiele zmieni.

SECreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.