Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [09.05.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [09.05.2023]

Redaktor: Michał Misiura
kurs kryptowalut 9.05.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 9 maja 2023 roku


Spis treści:


Giełda kryptowalut Bittrex zbankrutowała!

Do listy upadłych krypto platform dołączyła kolejna. Tym razem giełda Bittrex złożyła wniosek o ochronę przed upadłością w ramach rozdziału 11 w Dystrykcie Delaware. Platforma ma ponad 100 000 wierzycieli, od 500 milionów do 1 miliarda dolarów w aktywach i od 500 milionów do 1 miliarda dolarów w zobowiązaniach. Bankructwo obejmuje jego podmiot z siedzibą w Seattle, Bittrex, Inc, dwa podmioty Bittrex na Malcie i podmiot powiązany Desolation Holdings LLC. Bittrex Global GmbH. Globalny podmiot giełdy z siedzibą w Liechtensteinie nie został uwzględniony we wniosku.

Czytaj więcej: Giełda Bittrex zbankrutowała!


Goldman Sachs: spada zainteresowanie kryptowalutami wśród bogaczy

Odsetek biur rodzinnych, które nie inwestują i nie zamierzają inwestować w kryptowaluty wzrósł do 62%. Dla porównania w 2021 roku na nie było zaledwie 32% funduszy zarządzających majątkami najbogatszych ludzi na świecie. Z największym oporem kryptowaluty mierzą się wśród ankietowanych z Europy.

Czytaj więcej: Goldman Sachs: spada zainteresowanie kryptowalutami wśród bogaczy


Czy sieć bitcoina została zaatakowana?

Wczoraj bitcoin zmagał się z przeciążeniem z powodu nienormalnie wysokiego wolumenu transakcji. W rezultacie Binance musiał tymczasowo wstrzymać wypłaty pierwotnej kryptowaluty. Niektórzy spekulowali, że doszło do ataku DoS (Denial of Service) na sieć. Wygląda jednak na to, że wpływ na zatory miały miejsce NFT Ordinals oraz tokeny BRC-20.

Czytaj więcej: Czy sieć bitcoina została zaatakowana?


14 lat temu na Reddicie pojawił się pierwszy post o bitcoinie

8 maja 2009 roku na portalu Reddit po raz pierwszy pojawiła się wzmianka o bitcoinie. Pewien użytkownik opublikował post zatytułowany “Bitcoin: a peer-to-peer network based on anonymous digital currency.” Reakcje na post były w tym czasie bardzo mieszane. Niektórzy użytkownicy byli nastawieni entuzjastycznie. Z kolei inni obawiali się o bezpieczeństwo cyfrowej waluty.

Czytaj więcej: 14 lat temu na Reddicie pojawił się pierwszy post o bitcoinie


Zapłacił 64 ETH gas fee próbując kupić memecoina

Pewien trader zapłacił 64 ETH (prawie 120 000 dolarów) w ramach opłaty sieciowej, kupując memecoina za 84 ETH. Nietypową transakcję zauważył Whale Alert.

Czytaj więcej: Zapłacił 64 ETH gas fee próbując kupić memecoina


Estonia: przez nowe prawo kraj opuściło prawie 400 kryptowalutowych firm

Po zmianach wprowadzonych w estońskim prawie, licencje straciło 189 firm z branży krypto i blockchain, zaś 200 zrzekło się ich dobrowolnie. Obecnie aktywnych jest tylko 100 zezwoleń dla dostawców usług w zakresie aktywów wirtualnych (VASP). Oznacza to, że estoński sektor krypto został odchudzony o 80%.

Czytaj więcej: Estonia: przez nowe prawo kraj opuściło prawie 400 kryptowalutowych firm


Sam Bankman-Fried chce odrzucenia pozwu

Były CEO upadłej giełdy kryptowalut FTX, który mierzy się z postępowaniem karnym w USA, złożył wniosek o oczyszczenie z większości zarzutów. Samuel Bankman-Fried wybrał linię obrony, w której upiera się, że jest niewinny. Jego prawnicy nie wnieśli o odrzucenie tylko 3 z postawionych zarzutów. Są to spisek w celu popełnienia oszustwa związanego z papierami wartościowymi, spisek w celu popełnienia prania pieniędzy oraz spisek w celu popełnienia oszustwa towarowego. –> źródło: Bitcoinist


Kolekcjonerzy NFT sprzedają BAYC, aby kupić PEPE

Niektórzy kolekcjonerzy NFT sprzedali ostatnio swoje Bored Ape Yacht Collection (BAYC) po zaniżonej cenie, aby zainwestować pozyskane w ten sposób środki popularny ostatnio meme coin – PEPE.


Zwolennik bitcoina prowadzi w argentyńskich sondażach prezydenckich

Sytuacja gospodarcza w Argentynie jest fatalna. Kraj ten zmaga się z hiperinflacją, bankowi centralnemu kończą się dolary, a ludzie szukają schronienia w kryptowalutach. Gdyby to zależało od potencjalnego nowego prezydenta, Argentyna mogłaby pójść w ślady Salwadoru i przyjąć bitcoina (BTC) jako prawny środek płatniczy.

Na szczycie sondaży prezydenckich w Argentynie jest bowiem Javier Milei. Jak donosi Tuur Demeester na Twitterze, zdobywa on aż 1/3 głosów. Milei jest wielkim zwolennikiem kryptowalut, a zwłaszcza bitcoina.


Bank Kanady pyta społeczeństwo o CBDC

Bank of Canada zainicjował internetowe konsultacje społeczne w celu zebrania opinii na temat cyfrowego dolara kanadyjskiego. Ankieta będzie otwarta od 13 maja do 19 czerwca. Instytucja chce ustalić, jakie są oczekiwania Kanadyjczyków w sprawie cech krajowego CBDC. –> źródło: Crypto.news


Binance doda obsługę bitcoinowych NFT

Bitcoin Ordinals, czyli tokeny wyemitowane w sieci bitcoina, zostaną udostępnione na rynku NFT giełdy kryptowalut Binance. Ich pojawienie się na platformie zapowiedziano na dalszą część maja. –> źródło: CoinDesk

kurs kryptowalut 9.05.2023reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.