Czy sieć bitcoina została zaatakowana? | Wiadomości | CrypS.

Czy sieć bitcoina została zaatakowana?

Dawid Kucharczyk
bitcoin

Wczoraj bitcoin zmagał się z przeciążeniem z powodu nadzwyczajnie wysokiego wolumenu transakcji. W rezultacie Binance musiał tymczasowo wstrzymać wypłaty pierwotnej kryptowaluty. Maksymaliści BTC zaczęli spekulować na temat ataku DoS.


Zatory w sieci bitcoin

Według Mempool.space, w chwili pisania tego tekstu prawie 421 000 transakcji wciąż czeka na przetworzenie przez górników. Można również zauważyć, że tymczasowe wyłączenie wypłat na Binance pomogło zmniejszyć przeciążenia, chociaż sieć była nadal bardzo zapchana w niektórych momentach.

Ponadto, używane jest ponad trzy razy więcej pamięci niż to, co sieć może obsłużyć w danym momencie. Wszystko to przekłada się na koszty transakcji. Transakcja o wysokim priorytecie kosztowała wczoraj około 26 dolarów. Jest to 21 razy więcej niż 23 kwietnia, kiedy to prowizja oscylowała w okolicach 87 centów.

Aktualizacja 13:30: obecnie sytuacja ulega poprawie: w memmpoolu na zatwierdzenie oczekuje ok. 400 000 transakcji, a średnia opłata oscyluje w okolicy 6 dolarów.

stan sieci btc
Stan sieci bitcoina na godzinę 13:30 9 maja. Źródło: mempool.space

Czy sieć bitcoina jest atakowana?

Według niektórych, problemy świadczą o ataku DoS (Denial of Service) na sieć. Sytuacja jest szczególnie problemem dla mniejszych inwestorów – wyjaśnia właściciel węzła BTC @proofofjog1. Tego rodzaju spekulacje nie znalazły jednak jak dotąd żadnego twardego potwierdzenia.

Część problemu spowodowana jest przez Ordinals. Jest to usługa, która pozwala na tworzenie niewymiennych tokenów w sieci bitcoin. Według danych z Dune, liczba Ordinals w ostatnim czasie gwałtownie wzrosła.

Drugim czynnikiem powodującym problemy jest BRC-20. Użytkownicy od niedawna mogą tworzyć tokeny w sieci bitcoin (BRC-20), podobnie jak jest to możliwe w przypadku Ethereum w standardzie ERC-20. Dlatego też w sieci pojawia się coraz więcej memecoinów. Informacje od Dune również to potwierdzają. Z kolei na Twitterze wiele osób skarży się na to, jak Ordinals i BRC-20 oddalają sieć od pierwotnego celu bitcoina (BTC).

bitcoinreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.