Binance Futures - dlaczego warto inwestować w kontrakty terminowe? [Crypto 101] | CrypS.

Binance Futures – dlaczego warto inwestować w kontrakty terminowe?

15 min
Filip Dzięciołowski
Binance Futures Binance

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak zarabiać na rynku kryptowalut, niezależnie od tego, czy ceny idą w górę, czy w dół? Odpowiedź może leżeć w kryptowalutowych kontraktach futures, jednym z najbardziej elastycznych instrumentów finansowych dostępnych dla inwestorów detalicznych.

W tym artykule odpowiemy na Wasze pytania o to, czym są kontrakty futures, jak wyglądają one na rynku kryptowalut oraz co zrobić, aby zacząć nimi handlować. Pokażemy Wam również krok po kroku jak korzystać z platformy Binance Futures i otworzyć na niej pierwszą pozycję z rynku terminowego.

Spis treści:


Co to są kontrakty terminowe na rynku kryptowalut?

Kontrakty futures, lub inaczej kontrakty terminowe, to finansowe instrumenty pochodne, które zobowiązują kupującego do zakupu, a sprzedającego do sprzedaży określonego składnika aktywów po z góry określonej cenie i w określonym terminie w przyszłości.

W przeciwieństwie do rynków spot (czyli rynków kasowych), na których transakcje zawierane są natychmiast, kontrakty futures określają warunki przyszłej wymiany określonego aktywa. Kontrakty te są standaryzowane i stanowią przedmiot obrotu na regulowanych giełdach, dzięki czemu są dostępne zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych.

Poniższa tabela prezentuje, jaka jest różnica między kupnem fizycznego aktywa a kontraktu:

Kategoria Kontrakt terminowy Aktywa bazowe
Definicja Umowa na zakup lub sprzedaż aktywów w przyszłości. Aktywa, na których oparty jest kontrakt terminowy.
Ryzyko Wysokie Zależy od rodzaju aktywa
Zobowiązanie Tak Nie
Data wykonania Określona w umowie Można sprzedać w dowolnym momencie
Wymagania kapitałowe Margines Pełna cena aktywa
Płynność Wysoka Zależy od rynku
Możliwość spekulacji Tak Ograniczona
Standaryzacja Tak Nie
Wymagania dot. właściciela Nie są wymagane Właściciel musi posiadać aktywa
Regulacje Ścisłe Zależą od rynku

Kontrakt futures określa rodzaj aktywów będących przedmiotem obrotu, ich jakość, ilość oraz datę i miejsce dostawy. Przykładowo, kontrakt futures na kukurydzę może przewidywać dostawę 5000 buszli kukurydzy po cenie 5 dolarów za buszel w grudniu. Obie strony są zobowiązane do wypełnienia warunków kontraktu.

Kupujący musi nabyć aktywa, a sprzedający musi je dostarczyć. Kontrakty futures są powszechnie wykorzystywane do zabezpieczania ryzyka lub do celów spekulacyjnych. Są one powszechne na różnych rynkach, w tym towarów, akcji, walut, a od jakiegoś czasu również kryptowalut.

Futures to jeden z rodzaju kontraktów terminowych i instrumentów pochodnych:

Instrumenty pochodne
Rodzaje instrumentów pochodnych. Źródło: DNA Rynków

Pierwszy kontrakt futures na kryptowalutę na tradycyjnej giełdzie finansowej został wprowadzony w 2017 roku, w momencie, w którym cyfrowe aktywa przeżywały pierwszy tak duży boom swojej popularności, a za bitcoina (BTC) płaciło się 20 tysięcy dolarów. W grudniu 2017 roku, w tym samym tygodniu, swoje bitcoinowe futures wprowadziły zarówno Chicago Board Options Exchange (Cboe) jak i Chicago Mercantile Exchange (CME).

Kontrakty futures na BTC notowane na CME. Źródło: Tradingview.com

Z rynku, który liczył zaledwie dwa kontrakty na BTC, rynek kryptowalutowych futures rozrósł się do tysięcy instrumentów. Wolumen obrotu samym futures na bitcoina we wrześniu 2023 roku wyniósł niemal 550 miliardów dolarów.

Kontrakty terminowe na rynku kryptowalut działają dokładnie tak samo jak futures na innych rynkach. Zobowiązują kupującego i sprzedającego do wymiany określonej ilości kryptowaluty w określonym czasie i cenie. Kontrakty terminowe pozwalają inwestorom spekulować na wzrost lub spadek wartości kryptowaluty, zabezpieczać się przed ryzykiem kursowym lub zwiększać swoją ekspozycję na rynek za pomocą dźwigni finansowej.

Sprawdź ofertę Futures na Binance

Dlaczego warto jest inwestować w fundusze futures?

Inwestowanie w kryptowalutowe kontrakty terminowe daje inwestorowi możliwość:

 • osiągania zysków zarówno na rynku wzrostowym, jak i spadkowym, poprzez zajmowanie pozycji długiej (long) lub krótkiej pozycji (short).
 • korzystania z dźwigni finansowej, która pozwala na kontrolowanie większej ilości kryptowaluty niż posiadany kapitał. Dźwignia finansowa może znacznie zwiększyć potencjalny zysk, ale również ryzyko straty.
 • hedgingu, czyli zabezpieczania się przed niekorzystnymi zmianami cen kryptowalut. Hedging polega na zajmowaniu przeciwnych pozycji na rynku spot i futures, co zmniejsza wpływ wahań cen na portfel inwestycyjny.
 • dostępu do większej płynności i głębokości rynku niż na rynku spot. Płynność oznacza łatwość kupna i sprzedaży kryptowaluty bez wpływu na jej cenę. Głębokość rynku oznacza ilość dostępnych ofert kupna i sprzedaży na różnych poziomach cenowych.
 • profesjonalnego zarządzania. Fundusze futures są zazwyczaj zarządzane przez profesjonalistów z doświadczeniem na rynkach kontraktów terminowych. Może to być korzystne dla inwestorów, którzy nie mają czasu lub wiedzy, aby samodzielnie zarządzać tego typu inwestycjami.
 • uzyskania korzyści podatkowych. W niektórych jurysdykcjach kontrakty futures podlegają korzystnemu opodatkowaniu w porównaniu z innymi instrumentami inwestycyjnymi.
 • przejrzystego kontrolowania tych rynków. Informacje o cenach i wolumenie obrotu są łatwo dostępne. Przejrzystość ta może pomóc inwestorom w podejmowaniu świadomych decyzji.
 • uzyskania niższych koszty transakcyjnych. W porównaniu z innymi instrumentami inwestycyjnymi, takimi jak fundusze inwestycyjne, fundusze futures często mają niższe koszty transakcyjne, choć ważne jest, aby być świadomym wszystkich związanych z nimi opłat.
 • zdobycia dostępu do różnych rynków. Fundusze futures mogą zapewniać ekspozycję na szeroki zakres rynków, w tym między innymi na towary, waluty i stopy procentowe.

Jednak w przypadku handlu kontraktami futures ryzyko jest również wyższe, zwłaszcza w zakresie korzystania z wysokich poziomów dźwigni finansowej bez odpowiedniego zarządzania ryzykiem. Zmienność może prowadzić do wymuszonych likwidacji pozycji, jeśli ceny poruszają się wbrew obranemu przez inwestora kierunkowi.

Kontrakty terminowe
Profile zysku inwestora w kontrakcie terminowym. Źródło: DNA Rynków

Jak zacząć?

Aby zacząć inwestować w kontrakty terminowe na rynku kryptowalut, potrzebujesz konta na giełdzie, która oferuje taką usługę. Możesz postawić albo na giełdy ze świata tradycyjnych finansów (TradFi), które są w pełni regulowane, takie jak wspomniane wcześniej Cboe, z oferty europejskiego Euronext lub wielu innych lub po prostu założyć rachunek na giełdzie kryptowalutowej.

Podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami opisano poniżej:

 • Regulacje – tradycyjne giełdy kontraktów terminowych, takie jak CME, są ściśle regulowane przez agencje rządowe, takie jak amerykańska komisja CFTC. Zapewnia to większą ochronę dla traderów. Giełdy kryptowalut mają obecnie ograniczone regulacje.
 • Uczestnicy obrotu – krypto futures na tradycyjnych giełdach przyciągają więcej inwestorów instytucjonalnych z powodu wyższych barier wejścia. Kontrakty terminowe na giełdach cyfrowych aktywów są zdominowane z kolei przez inwestorów detalicznych, którzy mogą łatwo uzyskać dostęp do handlu za pośrednictwem aplikacji i stron internetowych.
 • Godziny handlu – tradycyjne giełdy mają ustalone godziny handlu. Handel kontraktami futures na giełdzie krypto odbywa się 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, ich charakter jest bowiem zdecentralizowany.
 • Rozliczenie kontraktu – tradycyjne giełdy mogą rozliczać krypto futuresy fizycznie lub w gotówce. Giełdy krypto dokonują rozliczenia wyłącznie w gotówce, ponieważ inwestorzy nie mają do czynienia z rzeczywistymi kryptowalutami.
 • Limity dźwigni finansowej – z racji na regulacje giełdy TradFi posiadają niskie limity dźwigni finansowej wymagane przez przepisy. Kontrakty futures na giełdach krypto oferują natomiast bardzo wysoką dźwignię finansową, często 100:1 lub 125:1.
 • Rozmiary kontraktów – na giełdzie tradycyjnej rozmiar kontraktu jest zazwyczaj z góry narzucony. Kontrakty futures na giełdach krypto pozwalają na większą elastyczność w zakresie wielkości kontraktów.

Jedną z najpopularniejszych i najbardziej zaufanych giełd jest Binance, która posiada własną platformę do handlu kontraktami terminowymi – Binance Futures (. Platforma do handlu futuresami została uruchomiona w 2019 roku i w przeciągu kilku lat przyciągnęła miliardy dolarów i miliony użytkowników. W związku z tym, na jej przykładzie opiszemy proces rozpoczęcia przygody z kryptowalutowymi kontraktami futures.

 

Sprawdź ofertę Futures na Binance

 

Inwestowanie za pośrednictwem Binance Futures jest proste i wygodne. Oto kilka kroków, które musisz wykonać, aby rozpocząć:

 • Prześlij środki do swojego portfela Binance lub dokonaj zakupu kryptowaluty za pomocą karty kredytowej lub debetowej.
 1. Zostaniesz przekierowany do platformy Binance Futures, gdzie zostaniesz poproszony o zobaczenie samouczka i rozpoczniecie quizu. Mają one potwierdzić, że posiadasz odpowiednią wiedzę do handlu przy wykorzystaniu kontraktów terminowych.
 2. Po przejściu quizu będziesz mógł zapoznać się z popularnymi funkcjami w Binance Futures. Wśród nich znajduje się między innymi handel próbny (pozwalający poznać platformę przed inwestowaniem realnych środków)
 3. W tym momencie uzyskałeś już dostęp do pełnego widoku platformy, która prezentuje się następująco. Zachęcamy, aby kliknąć w ikonkę w górnym prawym rogu i na samym początku wybrać wspomnianą wcześniej opcję „handlu próbnego”. Szczegółowe informacje jak to zrobić znajdziesz tutaj. Na koncie demonstracyjnym do wykorzystania masz 15 tysięcy dolarów w USDT.
 4. W naszej przykładowej transakcji wybieramy instrument BTC/USDT oraz rodzaj kontraktu perpetual. Decydujemy się otworzyć długie pozycje (long) zakładając przyszły wzrost ceny bitcoina (odwrotnością są krótkie pozycji, czyli tak zwane shorty). Dodatkowo ustawiamy parametry transakcji, takie jak ilość kontraktów, cenę wejścia, poziom dźwigni finansowej, stop-loss i take-profit. Wszystko to jest dostępne w menu po prawej stronie.

Jako, że jesteśmy początkujący, stawiam na niską dźwignię na poziomie 5:1 i minimalną wartość transakcji wynoszącą 0.001 BTC. Poziom take profit ustawiamy na wysokości 30 tys. dol., natomiast stop loss na wysokości 27 tys. dol. Gdy wszystko jest gotowe możesz nacisnąć przycisk Kup/Long.

Potwierdź transakcję i obserwuj zmiany ceny kryptowaluty oraz wartości swojej pozycji w oknie poniżej wykresu. Zamknij pozycję, gdy osiągniesz pożądany zysk lub chcesz ograniczyć stratę.

Perpetual a może delivery futures?

Jak pewnie zauważyłeś, do wyboru na platformie Binance Futures masz zarówno kontrakty perpetual jak i delivery. Zrozumienie podstawowych różnic pomiędzy nimi jest bardzo istotne. Na tradycyjnych rynkach finansowych kontrakty futures posiadają bowiem określoną datę zapadalności (kontrakty typu delivery), natomiast w przypadku rynku kryptowalut o wiele popularniejsze są te bez daty zapadalności, czyli kontrakty wieczyste (typu perpetual).

Kontrakty wieczyste i kontrakty delivery mają wiele podobieństw, ale również kilka cech wyróżniających. Jedną z najbardziej zauważalnych różnic jest brak daty wygaśnięcia w kontraktach perpetual.

W przypadku tradycyjnych kontraktów futures na aktywa materialne, takie jak zboże lub metale szlachetne, kontrakt określa datę dostawy. Oznacza to, że aktywa muszą zostać fizycznie dostarczone, gdy kontrakt osiągnie datę końcową. Posiadanie fizycznego aktywa wiąże się z „kosztami posiadania”, które mogą wpływać na całkowity koszt kontraktu.

Co więcej, cena aktywów może ulegać wahaniom w zależności od luki czasowej między chwilą obecną i przyszłą datą rozliczenia kontraktu. W miarę powiększania się tej luki czasowej, koszty utrzymania rosną, a cena staje się coraz bardziej nieprzewidywalna, zwiększając rozbieżność cen między rynkami spot i tradycyjnymi kontraktami futures.

Różnica między kontraktami perpetual i delivery. Źródło: Binance

Chociaż na rynku kryptowalut nie mówimy o fizycznej dostawie towaru, gdyż cyfrowe aktywa nie posiadają fizycznej reprezentacji, to zastosowanie znajdują kontrakty o terminie zapadalności. Będziemy określali je właśnie mianem kontraktów delivery. Wybierając na przykład kontrakt o nazwie BTCUSDT 231229, wiesz, że jego ważność wygaśnie 29 grudnia 2023 roku. Jeżeli w momencie wygaśnięcia będzie warto więcej niż w momencie jego zakupu, to wtedy zarobisz na nim (w przypadku pozycji długiej).

Z drugiej strony, kontrakty wieczyste mają na celu wykorzystanie zalet tradycyjnych kontraktów futures – w szczególności braku wymogu fizycznej dostawy – przy jednoczesnym naśladowaniu zachowania cenowego rynku spot. Minimalizuje to różnicę w cenie między rynkami futures i spot, oferując znaczną przewagę nad tradycyjnymi kontraktami futures.

 

Sprawdź ofertę Futures na Binance

 

Aby utrzymać długoterminową zgodność między ceną kontraktu wieczystego a ceną na rynku spot, wykorzystywany jest mechanizm zwany „finansowaniem”. Inwestorzy powinni być świadomi kilku kluczowych terminów podczas zawierania kontraktów wieczystych:

 • Cena referencyjna: Aby przeciwdziałać manipulacjom rynkowym i zapewnić zgodność Kontraktu Wieczystego z ceną na rynku Spot, do obliczania niezrealizowanych zysków i strat dla wszystkich uczestników wykorzystywana jest Cena Referencyjna.
 • Początkowe i stałe marże: Inwestorzy muszą być dobrze zaznajomieni zarówno z wymaganiami dotyczącymi depozytu początkowego, jak i podtrzymującego, zwłaszcza w przypadku tego drugiego, gdzie może dojść do wymuszonej likwidacji. Zaleca się, aby inwestorzy zamykali swoje pozycje powyżej sustaining margin, aby uniknąć dodatkowych opłat.
 • Mechanizm finansowania: Obejmuje płatności między wszystkimi długimi i krótkimi pozycjami na rynku kontraktów perpetual futures. Stawka finansowania określa, kto komu płaci. Dodatnia stopa oznacza, że długie pozycje płacą krótkim pozycjom i odwrotnie w przypadku ujemnej stopy.
 • Ryzyko dźwigni finansowej: W przeciwieństwie do rynków spot, rynki kontraktów terminowych umożliwiają inwestorom wykonywanie dużych zleceń bez pełnego zabezpieczenia z góry, znanego jako „handel lewarowany”. Wraz z postępem technologicznym zwiększył się zakres dostępnej dźwigni finansowej.

Zrozumienie tych niuansów może pomóc inwestorom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji podczas poruszania się po zawiłościach kontraktów perpetual i delivery.

Inwestowanie za pośrednictwem Binance

Binance to największa i najpopularniejsza giełda kryptowalut na świecie. Jej platforma transakcyjna futures odnotowuje ogromne wolumeny handlowe i płynność. W 2021 roku Binance Futures odnotowało ponad 7,7 bilionów dolarów wolumenu obrotu, umacniając swoją pozycję jako czołowa giełda kontraktów terminowych na kryptowaluty.

Oferuje ponad 530 zbywalnych par kryptowalutowych kontraktów futures, znacznie więcej niż konkurencja. Często dodawane są nowe kontrakty na altcoiny, a obsługiwana dźwignia finansowa sięga 125:1, umożliwiając inwestorom maksymalizację ekspozycji przy mniejszym kapitale. Zaawansowane funkcje, takie jak handel algorytmiczny, są dodatkowo dostępne dla zaawansowanych traderów.

Przyjazny dla użytkownika interfejs jest przetłumaczony na 17 języków, w tym na język polski, co obniża bariery wejścia. Solidne funkcje bezpieczeństwa, takie jak fundusz ubezpieczeniowy SAFU, monitorowanie 24/7 i uwierzytelnianie dwuskładnikowe sprawiają, że Binance jest również jedną z bezpieczniejszych platform do handlu kontraktami terminowymi. Potwierdza to liczba ponad 28 milionów aktywnych traderów na całym świecie, którzy od 2022 roku skorzystali z platformy Binance Futures.

Za popularnością Binace Futures stoją między innymi:

 • Szybka realizacja z wystarczającą płynnością, aby wypełnić duże zlecenia bez poślizgu.
 • Niskie opłaty transakcyjne zaczynające się od 0,02%.
 • Łatwe zasilanie konta za pośrednictwem handlu P2P i wielu kryptowalut lub stablecoinów.
 • Wysoki wskaźnik dostępności z minimalnymi przestojami lub problemami technicznymi.
 • Całodobowa, wielojęzyczna obsługa klienta za pośrednictwem czatu, poczty e-mail lub mediów społecznościowych.
 • Ugruntowana reputacja najlepszej firmy kryptowalutowej od momentu założenia w 2017 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, Binance Futures zapewnia przystępną i jednocześnie potężną platformę do handlu kontraktami futures na kryptowaluty, jednocześnie korzystając z płynności i zabezpieczeń Binance. Pamiętaj tylko, aby zacząć od małych kroków i odpowiednio zarządzać ryzykiem.

 

Sprawdź ofertę Futures na Binance

 

Różnice między futures a opcjami spot

Kontrakty terminowe różnią się od opcji spot pod wieloma względami. Przede wszystkim kontrakty terminowe są wiążące i wymagają realizacji w określonym terminie, natomiast opcje są dobrowolne i mogą być zrealizowane w dowolnym momencie przed wygaśnięciem.

Kontrakty terminowe mają ustaloną cenę wykonania, z kolei opcje mają cenę rynkową w momencie realizacji. Co więcej, futures nie wymagają opłaty za prawo do transakcji, natomiast opcje spot wymagają zapłaty premii za prawo do kupna lub sprzedaży kryptowaluty.

Wreszcie kontrakty futures są symetryczne, co oznacza, że zarówno kupujący, jak i sprzedający ponoszą takie same ryzyko i mają takie same szanse na zysk, natomiast opcje są asymetryczne, co oznacza, że kupujący ma ograniczone ryzyko do wysokości zapłaconej premii, a sprzedający ponosi nieograniczone ryzyko.

Najważniejsze różnice zebrano w tabeli poniżej:

Kryteria Kontrakty terminowe Opcje
Rodzaj zobowiązania Wiążące zobowiązanie do kupna lub sprzedaży aktywa. Prawo, ale nie zobowiązanie, do kupna lub sprzedaży aktywa.
Kierunek pozycji Granie na spadki i granie na wzrosty Granie na spadki i granie na wzrosty
Własność Brak własności aktywa, tylko zobowiązanie. Brak własności, chyba że opcja zostanie wykonana.
Data wygaśnięcia Stała data wygaśnięcia. Stała data wygaśnięcia.
Premia Brak początkowej premii. Wymagana początkowa premia.
Profil ryzyka Wysokie ryzyko; potencjał nieograniczonych strat. Ryzyko ograniczone do zapłaconej premii.
Potencjał zysku Nieograniczony. Ograniczony dla sprzedających opcje, potencjalnie wysoki dla kupujących.
Dźwignia finansowa Wysoka dźwignia, kontrola dużych pozycji małym kapitałem. Dźwignia różna, generalnie niższa niż w kontraktach terminowych.
Elastyczność Mniej elastyczne, muszą spełnić warunki kontraktu. Bardziej elastyczne, można wykonać opcję lub pozwolić jej wygasnąć.
Miejsce handlu Regulowane giełdy. Regulowane giełdy i rynki pozagiełdowe.
Rozliczenie Zazwyczaj gotówkowe lub dostawa fizyczna. Rozliczenie gotówkowe lub konwersja na aktywa bazowe.
Zabezpieczenie i Spekulacja Używane zarówno do zabezpieczenia, jak i spekulacji. Głównie używane do zabezpieczenia, również do spekulacji.
Koszty transakcji Generalnie niższe. Mogą być wyższe z powodu premii.

Najczęściej popełniane błędy wśród inwestorów

Inwestowanie w kontrakty terminowe na rynku kryptowalut wiąże się z wieloma korzyściami, ale niesie również pewne zagrożenia. Wśród głównych błędów popełnianych przez inwestorów należy wyróżnić nieodpowiednie zarządzanie ryzykiem, korzystanie z nadmiernej dźwigni finansowej oraz brak odpowiedniej analizy rynku.

Niestosowanie zarządzania ryzykiem. Zarządzanie ryzykiem polega na określaniu maksymalnej kwoty, jaką jesteś gotowy stracić na każdej transakcji i stosowaniu narzędzi, takich jak stop-loss i take-profit, które automatycznie zamykają pozycję, gdy osiągnie ona określony poziom straty lub zysku. Niestosowanie zarządzania ryzykiem może doprowadzić do utraty całego kapitału w przypadku gwałtownych ruchów cen.

Nadużywanie dźwigni finansowej. Dźwignia finansowa to potężne narzędzie, które może znacznie zwiększyć potencjalny zysk, ale również ryzyko straty. Nadużywanie dźwigni finansowej może doprowadzić do szybkiego wyczerpania salda konta i likwidacji pozycji w przypadku niewielkich zmian cen.

Nieanalizowanie rynku. Analiza rynku polega na badaniu czynników, które wpływają na cenę kryptowaluty, takich jak podaż i popyt, trendy, wskaźniki techniczne, sygnały handlowe, wiadomości i wydarzenia. Nieanalizowanie rynku może doprowadzić do podejmowania błędnych decyzji handlowych opartych na emocjach lub intuicji.

Wśród innych często spotykanych błędów wymienia się:

 • Ignorowanie opłat i kosztów – Opłaty transakcyjne, opłaty overnight i inne koszty mogą pochłaniać zyski. Traderzy często pomijają te wydatki, co może zmienić zyskowne transakcje w stratne.
 • Zbytnią pewność siebie – Przecenianie swoich umiejętności handlowych może prowadzić do ryzykownego zachowania, takiego jak overtrading lub ignorowanie znaków ostrzegawczych. Nadmierna pewność siebie często prowadzi do strat finansowych.
 • Złe wyczucie czasu – Wejście lub wyjście z rynku w niewłaściwym momencie może być szkodliwe. Traderzy często podążają za stadem lub reagują na wiadomości rynkowe bez uwzględnienia szerszej perspektywy.
 • Brak dywersyfikacji – Wkładanie wszystkich jajek do jednego koszyka jest ryzykowne, szczególnie na niestabilnym rynku kryptowalut. Brak dywersyfikacji zwiększa ryzyko znacznych strat.
 • FOMO i FUD – Fear of Missing Out (FOMO) i Fear, Uncertainty, and Doubt (FUD) mogą skłaniać traderów do podejmowania impulsywnych decyzji, często prowadzących do słabych wyników.
 • Ignorowanie implikacji podatkowych – Kontrakty terminowe na kryptowaluty podlegają przepisom podatkowym, które różnią się w zależności od jurysdykcji. Ich ignorowanie lub niezrozumienie może skutkować nieoczekiwanymi zobowiązaniami podatkowymi.
 • Lekceważenie wskaźników rynkowych – Wskaźniki techniczne i fundamentalne dostarczają cennych informacji, ale często są ignorowane przez początkujących inwestorów. Ignorowanie tych wskaźników może skutkować niewykorzystanymi szansami lub zwiększonym ryzykiem.

Zrozumienie i unikanie tych typowych błędów może znacznie zwiększyć szanse na sukces na rynku kryptowalutowych futures. Zawsze pamiętaj, aby handlować odpowiedzialnie i w razie potrzeby zasięgnąć profesjonalnej porady.

Wady i zalety kontraktów terminowych

Kontrakty futures na rynku kryptowalut mają swój własny zestaw zalet i wad, z których każda może znacząco wpłynąć na doświadczenie i rentowność tradera.

Zaczynając od wad, jedną z najbardziej rażących jest wysokie ryzyko straty z powodu dźwigni finansowej, zmienności rynku i likwidacji pozycji. Wykorzystanie dźwigni finansowej może zwiększyć zyski, ale może również zwiększyć straty, czasami prowadząc do całkowitej likwidacji pozycji tradera.

Ponadto inwestorzy są zobowiązani do uiszczania opłat transakcyjnych i kosztów utrzymania, co z czasem może powodować spadek zysków. Kolejnym minusem jest brak dostępu do rzeczywistych kryptowalut. Traderzy mają do czynienia tylko z ich wartością, co oznacza, że tracą potencjalne korzyści z posiadania samych aktywów cyfrowych, takie jak staking lub wykorzystanie ich w zdecentralizowanych aplikacjach finansowych (DeFi).

Z drugiej strony, kontrakty futures na kryptowaluty oferują również kilka istotnych zalet. Jedną z najbardziej atrakcyjnych cech jest możliwość czerpania zysków zarówno na rosnących, jak i spadających rynkach. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod inwestycyjnych, które generalnie opierają się na aprecjacji aktywów, kontrakty futures pozwalają inwestorom na zajmowanie zarówno długich, jak i krótkich pozycji. Ta elastyczność może być szczególnie korzystna na wysoce niestabilnym rynku kryptowalut.

Kolejną zaletą jest wykorzystanie dźwigni finansowej, która umożliwia inwestorom kontrolowanie większej ilości kryptowalut niż faktycznie posiadają w kapitale. Może to znacznie zwiększyć zyski, choć wiąże się ze zwiększonym ryzykiem.

Kontrakty futures zapewniają również możliwości hedgingu, pozwalając inwestorom chronić się przed niekorzystnymi ruchami cen kryptowalut. Co więcej, rynek kontraktów futures często oferuje większą płynność i głębokość rynku w porównaniu z rynkiem spot, ułatwiając inwestorom wchodzenie i wychodzenie z pozycji. Ta zwiększona płynność może również skutkować węższymi spreadami, potencjalnie zmniejszając koszty transakcyjne.

Kryteria Zalety Wady
Zyskowność Możliwość zysku na rynkach wzrostowych i spadkowych. Wysokie ryzyko strat związane z dźwignią finansową.
Dźwignia Finansowa Kontrola większej ilości kryptowaluty niż posiadany kapitał. Zwiększone ryzyko likwidacji pozycji.
Hedging (Zabezpieczenie) Ochrona przed niekorzystnymi zmianami cen. Opłaty transakcyjne i za utrzymanie pozycji.
Płynność Większa płynność i głębokość rynku niż na rynku spot. Brak dostępu do rzeczywistych kryptowalut.

Podczas gdy kontrakty futures na kryptowaluty oferują lukratywne możliwości i różne opcje strategiczne, wiążą się one również z wysokim ryzykiem i kosztami. Dlatego też inwestorzy powinni dokładnie rozważyć te wady i zalety oraz wziąć pod uwagę własną tolerancję ryzyka i cele inwestycyjne przed wejściem na ten rynek.

Podsumowanie

Handel kontraktami futures na kryptowaluty zyskał ostatnio na popularności, ponieważ inwestorzy szukają nowych sposobów na czerpanie zysków ze zmienności cyfrowych aktywów. Wysoka dźwignia, możliwość rozgrywania krótkich pozycji i zabezpieczania pozycji na rynku spot, rozpalają wyobraźnie inwestorów o szybkich i spektakularnych zyskach.

Jeżeli szukasz nowych form zarobku na rynku kryptowalutowym, kontrakty futures oferują nowe, ekscytujące możliwości. Pamiętaj jednak, że tam gdzie możliwość większego zarobku, tam także większe ryzyko i szansa szybszego wyzerowania konta. Ważne jest, aby zacząć od małych transakcji i poznać zawiłości przed zaangażowaniem znacznego kapitału.

Używane z głową i właściwym podejściem do zarządzania ryzykiem, krypto futuresy mogą stać się ważnym uzupełnieniem Twojego portfela inwestycyjnego.

 

Sprawdź ofertę Futures na Binance
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.