Binance Lending - czym są krypto pożyczki Binance i jak z nich korzystać? [Crypto 101] | CrypS.

Binance Lending – czym są krypto pożyczki Binance i jak z nich korzystać?

9 min
Redakcja
binance pozyczki Binance

W miarę dojrzewania branży kryptowalut, coraz więcej produktów finansowych, które niegdyś były zarezerwowane wyłącznie dla tradycyjnego sektora finansowego, przenosi się do sfery cyfrowych walut. Możliwość pożyczania środków pod zastaw jest jednym z istotnych aspektów zdrowego i płynnego systemu monetarnego i przez długi czas była ograniczona wyłącznie do użytkowników walut fiat. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat wiele platform kryptowalutowych zaczęło umożliwiać zaciąganie pożyczek w cyfrowych aktywach.

Jednym z liderów w oferowaniu tego typu usług jest giełda Binance. Jej użytkownicy mogą wykorzystać swoje kryptowaluty jako zabezpieczenie pożyczek, a następnie użyć pożyczonych funduszy do zajęcia pozycji handlowych, zarabiania na stakingu, a nawet wypłacić je na zewnętrzny portfel.


Spis treści:


Czym są kryptowalutowe pożyczki Binance?

Pożyczki Binance to usługa finansowa, która pozwala użytkownikom zastawić swoje kryptowaluty jako zabezpieczenie, aby móc angażować się w różne działania związane z kryptowalutami. Pożyczone aktywa  mogą być wykorzystywane do udziału w handlu, stakingu, farmingu i wielu innych usługach oferowanych przez giełdę Binance.

Binance nalicza odsetki od pożyczonych środków w skali godzinowej i dziennej. Minimalny okres pożyczki wynosi 7 dni, podczas gdy maksymalny to 180 dni. Kwota pożyczki, którą możesz uzyskać, jest bezpośrednio skorelowana z kwotą kryptowaluty, którą jesteś skłonny wnieść jako zabezpieczenie. Oto zalety i wady, które niosą za sobą kryptowalutowe pożyczki:

Zalety pożyczek kryptowalutowych Binance:

 • Posiadane kryptowaluty mogą być wykorzystane jako zabezpieczenie do pożyczenia kolejnych aktywów;
 • Niskie oprocentowanie i brak opłat transakcyjnych;
 • Pożyczkę można uzyskać w ciągu kilku minut, bez konieczności dopełniania formalności;
 • Spłata zadłużenia może być dokonywana w ratach;
 • Pożyczki mogą być spłacane przed upływem okresu pożyczki, co pozwala uniknąć niepotrzebnych kosztów odsetek;
 • Binance pozwala pożyczać 60+ różnych walut oraz oferuje 25+ rodzajów zabezpieczeń;

Wady pożyczek kryptowalutowych Binance

 • Maksymalny okres spłaty pożyczki jest ograniczony do 180 dni;
 • Wezwanie do uzupełnienia depozytu i LTV likwidacji są stosunkowo zbliżone pod względem wartości;
 • Brak opcji zaciągania pożyczek lub zastawienia zabezpieczenia w walutach fiat;

Korzyści wynikające z zaciągania pożyczek na Binance Lending

Szereg ważnych cech sprawia, że oferta pożyczkowa Binance wyróżnia się jako jedna z najlepszych na rynku. Oto one:

 • Szybka i łatwa w użyciu platforma – Usługa Binance Pożyczki jest łatwo dostępna, niemal natychmiastowo i zapewnia doskonałą przejrzystość, jeśli chodzi o prowizje i proces spłaty.
 • Pożyczone środki są Twoje bez żadnych ograniczeń – Pożyczone aktywa kryptowalutowe są deponowane na Twoim koncie spot. Możesz z nimi zrobić, co tylko chcesz, w przeciwieństwie do korzystania z Binance Margin, który również zapewnia możliwość pożyczenia do pięciokrotności zabezpieczenia, ale ogranicza wykorzystanie pożyczonych środków jedynie do celów handlowych. Co więcej, jeśli zechcesz, możesz użyć pożyczki poza platformą Binance.
 • Atrakcyjne oprocentowanie i brak opłat transakcyjnych – Oprocentowanie różni się w zależności od wykorzystywanych aktywów, jednak rzadko przekracza 0,06% dziennie. Dodatkową zaletą jest to, że Binance nie pobiera żadnych opłat z tytułu transakcji w walutach cyfrowych powiązanych z usługą pożyczek.
 • Brak konieczności posiadania zdolności kredytowej – W przeciwieństwie do pożyczek bankowych, które wiążą się z dużą ilością papierkowej roboty i mogą być trudne do uzyskania, jeśli Twoja zdolność kredytowa jest niska, Binance pożycza środki na tych samych warunkach wszystkim klientom. Potrzebujesz tylko kryptowalut na swoim koncie spot i zweryfikowanego konta.
 • Idealny dla krótkoterminowych pożyczek – Pożyczki Binance są doskonałym rozwiązaniem dla zwiększenia krótkoterminowej ekspozycji na rynki kryptowalut, ponieważ oferują pięć okresów spłaty: 7, 14, 30, 90 i 180 dni.
 • 60+ różnych walut i 25+ rodzajów zabezpieczenia – Możesz wybierać z długiej listy obsługiwanych walut cyfrowych, w tym głównych kryptowalut, takich jak Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH). Bardziej zapaleni inwestorzy mogą też pożyczać lub zabezpieczać pożyczki mniejszymi altcoinami, takimi jak np. Curve DAO Token (CRV) czy 0x (ZRX).
 • Możliwość odnowienia pożyczki – Binance oferuje możliwość odnowienia pożyczki na 24 godziny przed jej wygaśnięciem. Najpierw użytkownik musi jednak zapłacić odsetki od pierwotnego zlecenia.

Binance Pożyczki – niezbędne terminy

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z pożyczek kryptowalutowych, prawdopodobnie nie znasz terminów technicznych, które leżą u podstaw tej usługi. Poniżej przygotowaliśmy więc krótkie podsumowanie najważniejszych terminów, z którymi należy się zapoznać przed rozpoczęciem korzystania z pożyczek Binance:

 • Kapitał – Pierwotna suma pożyczonych środków. Dla przykładu, jeśli pożyczasz 1 BTC, wtedy twój kapitał wynosi 1 BTC.
 • Zabezpieczenie – Aktywa, za pomocą których pożyczkobiorca zabezpiecza spłatę pożyczki. Jeśli na przykład pożyczasz BTC poprzez staking BUSD, to za zabezpieczenie uważa się BUSD.
 • Okres pożyczki – Czas trwania umowy pożyczki. Binance oferuje pięć okresów spłaty: 7, 14, 30, 90 i 180 dni.
 • Początkowe LTV – Stosunek wartości pożyczki do wartości zabezpieczenia. Na przykład, jeśli chcesz użyć 1 BTC jako zabezpieczenia przy 65% LTV, możesz pożyczyć aktywa kryptowalutowe, które mają wartość do 0,65 BTC. Chociaż stawki mogą się różnić, Binance zazwyczaj oferuje LTV na poziomie 65%.
 • Wezwanie do uzupełnienia depozytu – Jak wszyscy dobrze wiedzą, aktywa kryptowalutowe są podatne na spore fluktuacje. Załóżmy, że wartość Twoich pożyczonych funduszy rośnie lub zabezpieczenie traci na wartości tak, że LTV osiąga wskaźnik 75%. W takim przypadku, zostanie wystosowane wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego (Margin Call). Informuje Cię ono o konieczności dostosowania wskaźnika LTV.
 • LTV likwidacji – Jeśli nie podejmiesz działań w związku z wezwaniem do uzupełnienia depozytu i LTV osiągnie 83%, Binance sprzeda Twoje zabezpieczenie w celu spłacenia długu i zwróci resztę środków na Twoje konto spot.
 • Stopa procentowa – Kwota wyrażona w procentach, którą pożyczkodawca pobiera od pożyczkobiorcy za swoją usługę pożyczkową. Oprocentowanie pożyczonych środków na Binance naliczane jest w trybie godzinnym i dziennym. Średnia dzienna stopa procentowa dla większości monet wynosi około 0,05%.
 • Całkowita kwota odsetek – Całkowita kwota odsetek, które zostaną naliczone w okresie trwania pożyczki (wyrażona w pożyczonej cyfrowej walucie).
 • Kwota spłaty – Całkowita kwota środków (suma kwoty głównej i całkowitej kwoty odsetek) potrzebna do spłaty pożyczki (wyrażona w pożyczonej cyfrowej walucie).

Obsługiwane aktywa

Usługa Binance Pożyczki pozwala pożyczać ponad 60 różnych kryptowalut oraz jako zabezpieczenie wykorzystać ich ponad 25. Poniżej znajduje się lista obsługiwanych walut*:

 • Monety, które możesz pożyczyć: 1INCH, AAVE, ALICE, ATOM, AXS, ADA, AKRO, BAL, BAND, BAT, BAKE, BCH, BNB, BTS, BTC, BUSD, CTSI, CRV, COMP, CHZ, CTK, DOGE, DOT, DASH, ETH, ENJ, EOS, ETC, FIL, FLM, GRT, HNT, KNC, KSM, KAVA, LTC, LINK, MTL, MANA, MATIC, MITH, NBS, NEO, ONT, RUNE, SNX, SOL, SUSHI, SXP, STORJ, THETA, UNI, USDC, USDT, VET, XLM, XMR, XRP, YFI, ZEN, ZRX
 • Monety, których można użyć jako zabezpieczenie: ADA, AXS, BCH, BNB, BTC, BUSD, CAKE, CTSI, DAI, DODO, DOGE, DOT, DYDX, EOS, ETH, FIL, KSM, LINK, LTC, MDX, SOL, UNI, USDC, USDT, XRP

* Lista obsługiwanych walut cyfrowych może ulec zmianie.

Jak zaciągnąć kryptowalutową pożyczkę Binance?

Teraz, gdy posiadasz już wiedzę na temat korzyści i wad Pożyczek Binance, a jednocześnie rozumiesz kluczowe terminy, takie jak LTV i wezwanie do uzupełnienia depozytu, możesz śmiało złożyć wniosek o pożyczkę. Poniżej wyjaśniamy jak to zrobić w kilku prostych krokach.

Krok 1: Po zalogowaniu się na swoje konto Binance, wybierz opcję „Pożyczki Krypto” z rozwijanego menu „Finanse”. Jeżeli jeszcze nie masz konta Binance, możesz je założyć pod tym linkiem. Pamiętaj, że aby pożyczać środki musisz przejść weryfikację KYC.

Krok 2: Wybierz aktywa, które chcesz pożyczyć i walutę zabezpieczenia, do której masz dostęp na swoim koncie spot. Następnie wybierz jeden z pięciu okresów trwania pożyczki z rozwijanego menu w lewej dolnej części ekranu.

pożyczki binance

Krok 3: Po wybraniu parametrów Twojej pożyczki, wprowadzeniu kwoty, jaką chcesz pożyczyć i sprawdzeniu informacji po prawej stronie ekranu, kliknij przycisk „Zacznij pożyczać już teraz”.

pożyczki kryptowalutowe - kalkulacje

Krok 4: Przejrzyj wyskakujące okienko pokazujące wszystkie szczegóły dot. pożyczki, którą zamierzasz zaciągnąć. Potwierdź, że zapoznałeś się z warunkami usługi i kliknij przycisk „Potwierdź”, aby pożyczyć fundusze od Binance.

Gratulacje, właśnie zaciągnąłeś swoją pierwszą kryptowalutową pożyczkę. W dalszej części tego artykułu wyjaśnimy, w jaki sposób możesz zarządzać swoimi aktywnymi pożyczkami i, co najważniejsze, jak spłacić swój dług.

Jak zarządzać kryptowalutowymi pożyczkami?

Binance pozwala zarządzać pożyczkami w bardzo łatwy sposób. Wystarczy, że przejdziesz do zakładki „Historia pożyczek” z pulpitu nawigacyjnego swojego konta. To właśnie tutaj możesz przeglądać aktualnie zaciągnięte pożyczki oraz całą historię.

Listę aktywnych pożyczek znajdziesz w sekcji „Zlecenia Pożyczek”. Cała historia Twoich poprzednich zleceń jest dostępna z rozwijanego menu po lewej stronie ekranu. Znajdziesz tu również możliwość dostosowania LTV, opcje spłaty i odnowienia pożyczki.

Jak dostosować LTV, aby uniknąć likwidacji?

Załóżmy, że otrzymasz wezwanie do uzupełnienia depozytu (więcej informacji na ten temat znajdziesz we wcześniejszej części artykułu). W takim przypadku, możesz kliknąć przycisk „Dostosuj LTV” na aktywnym zleceniu pożyczki, aby zobaczyć aktualny wskaźnik LTV. Jeżeli przekroczy on 75%, Binance poinformuje Cię o konieczności dostosowania aktywnego zlecenia poprzez wniesienie dodatkowego zabezpieczenia lub usunięcie jego części. Jeśli wskaźnik przekroczy 83%, Twoja pożyczka może zostać zlikwidowana. Wskaźnik LTV zmienia się wraz ze zmianą kursów pożyczonych i zastawionych aktywów względem siebie.

Proces dostosowywania wskaźnika LTV nie może być bardziej prosty. Wybierz jedną z opcji „Dodaj” lub „Usuń” i wprowadź kwotę zabezpieczenia, którą chcesz dodać lub usunąć. Po wykonaniu tych czynności kliknij na żółty przycisk znajdujący się na dole okienka.

Jak spłacić pożyczkę Binance?

Jeśli chcesz spłacić swój dług, możesz to zrobić, klikając opcję „Spłać” w aktywnym zleceniu znajdującym się w pulpicie nawigacyjnym pożyczki. Następnie pojawi się menu spłaty zawierające kilka opcji oraz aktualny przegląd Twojej aktywnej pożyczki.

Możesz wybrać spłatę pożyczki kryptowalutowej poprzez zwrot pożyczonych monet lub poprzez spłatę całkowitej wartości pożyczonych monet aktywami, które użyłeś jako zabezpieczenie. Kwota spłaty jest taka sama w obu przypadkach.

Dodatkowo, możesz również wybrać spłatę tylko części swojego długu. Po prostu wprowadź „Kwotę spłaty”, wybierz pomiędzy opcjami „Pożyczona moneta” i „Zabezpieczenie” i kliknij „Potwierdź spłatę”, aby zakończyć proces.

Możesz spłacić swój dług w dowolnym momencie podczas trwania zlecenia. Ponieważ odsetki kumulują się co godzinę, im szybciej zdecydujesz się na spłatę, tym mniej zapłacisz odsetek.

Co się stanie, jeśli nie spłacę swojego długu na czas?

Binance nalicza trzykrotność standardowej godzinowej stopy procentowej od zaległych pożyczek przez pierwsze 72 godziny dla pożyczek o 7-dniowym i 14-dniowym czasie trwania, oraz przez 168 godzin, jeśli chodzi o dłuższe opcje.

Jeśli nie spłacisz swojej pożyczki w wyznaczonym czasie, Binance rozpocznie proces likwidacji. Należy pamiętać, że w tym przypadku obowiązuje dodatkowa opłata likwidacyjna w wysokości 2%.

Kto powinien korzystać z pożyczek Binance?

Pożyczki Binance mogą być świetnym sposobem na zwiększenie swojej ekspozycji na rynki kryptowalut. Wszystko dzięki wykorzystaniu aktywa, które w przeciwnym razie zbierałoby kurz w portfelu spot. Ze względu na nieprzewidywalną naturę rynków kryptowalutowych, prawdopodobnie lepiej byłoby pożyczyć i użyć jako zabezpieczenia aktywów, które są mniej podatne na wahania cen. Zwłaszcza przy podejmowaniu decyzji o dłuższych okresach spłaty.

Po pożyczeniu aktywów od Binance możesz z nimi zrobić co chcesz. Pożyczone waluty są Twoje w każdym znaczeniu tego słowa. Możesz je wykorzystać w różnych usługach Binance, takich jak handel margin, produkty Binance Earn, Launchpool itd. Możesz nawet wypłacić środki ze swojego konta Binance na zewnętrzny portfel. Poza spłatą zadłużenia, nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące pożyczanych środków.

Ryzyko związane z pożyczkami kryptowalutowymi w Binance Lending

Najbardziej istotnym czynnikiem ryzyka związanym z korzystaniem z usługi Binance Pożyczki jest nieprzewidywalna natura rynków kryptowalut. Jeśli wartość aktywów, które pożyczyłeś spadnie, może się okazać, że będziesz miał trudności ze spłatą pożyczki. Przed jej zaciągnięciem upewnij się więc, że posiadasz dodatkowe fundusze, jeśli sprawy pójdą nie po twojej myśli. Nie licz też na to, że spłacisz swój dług jeśli pożyczone aktywa zyskają na wartości.

Pożyczki zaciągane w celu zaangażowania się w transakcje margin mogą być szczególnie ryzykowne. Jeśli nie zachowasz ostrożności, możesz stracić zarówno pożyczony kapitał, jak i zabezpieczenie.

Podsumowanie

Pożyczki kryptowalutowe Binance są szczególnie korzystne dla inwestorów, którzy potrzebują dodatkowej krótkoterminowej płynności. Możliwość odłożenia pewnej kwoty z salda spot, aby uzyskać dostęp do dodatkowych funduszy, jest kuszącą propozycją zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących traderów.

Pożyczki kryptowalutowe Binance to świetny sposób na zwiększenie wartości posiadanych kryptowalut przy niskim oprocentowaniu i bez konieczności dopełniania formalności. Pamiętaj jednak, aby korzystać z pożyczonych środków w sposób odpowiedzialny. W końcu będziesz musiał je spłacić (lub pokryć pożyczkę zastawionymi kryptowalutami). 
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.