Atomic Swap - co to jest i jak działa? [Crypto 101] | CrypS.

Atomic Swap – co to jest i jak działa?

4 min
Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
atomic swap co to Blockchain

Jesteś krypto inwestorem? Czytałeś artykuł, w którym zostało użyte sformułowanie Atomic Swap, jednak nie masz pojęcia co to jest? Nic ma się czym martwić. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśnimy co to jest atomic swap, jakie ma zalety i wady oraz jak działa na konkretnym przykładzie. Tak więc, zaczynajmy!


Spis treści:


Co to jest atomic swap?

Atomic swap to transakcja wymiany jednej kryptowaluty na inną, która może być wykonana natychmiast bez konieczności polegania na zaufanej stronie trzeciej (pośredniku), takiej jak np. giełda. W rezultacie wyłączną kontrolę nad transakcją mają zaangażowane strony.

Atomic swapy mogą być wykonywane zarówno on-chain, czyli bezpośrednio między blockchainami różnych kryptowalut, jak i off-chain, poza blockchainem. Pierwsza taka transakcja miała miejsce 19 września 2017 roku pomiędzy kryptowalutami Decred i Litecoin.

Dlaczego powstały atomic swapy? Proces wymiany kryptowalut na giełdach i innych platformach nadal może być dość czasochłonny i często wiąże się z wygórowanymi opłatami. Ponadto nie wszystkie giełdy kryptowalut obsługują wszystkie monety lub właściwe pary handlowe. To powoduje, że inwestor chcący wymienić jedną kryptowalutę na inną jest zmuszony do wykonania dodatkowych konwersji.

Technologia atomic swapów została opracowana z myślą o rozwiązaniu tych problemów, w tym wspomnianego ryzyka związanego z zaufaniem do stron trzecich. Sama koncepcja atomic swapu powstała jeszcze w 2013 roku, ale dopiero niedawno zaczęła być stosowana w praktyce.

Jak działa atomic swap?

Atomic swap wykorzystuje Hashed Timelock Contract (HTLC). Jak sama nazwa wskazuje, HTLC to smart kontrakt oparty na czasie, który polega na generowaniu kryptograficznej funkcji hash, weryfikowanej przez obie strony transakcji.

Innymi słowy, HTLC wymaga od odbiorcy płatności potwierdzenia otrzymania środków poprzez wygenerowanie kryptograficznego potwierdzenia płatności przed upływem terminu. W przeciwnym razie transakcja jest unieważniana, a środki są zwracane do nadawcy.

Przykład działania atomic swapów w praktyce

Załóżmy, że Alicja posiada 100 LTC, które chce wymienić na równoważną ilość BTC. W tradycyjnym modelu musi wejść na giełdę, zasilić swoje konto i złożyć zlecenie sprzedaży LTC. W przypadku atomic swapa może wymienić bezpośrednio LTC na BTC, którego odpowiednią ilość posiada Bob. Świetnie ilustruje to poniższy schemat:

atomic swap jak działa

Alicja jako inicjatorka transakcji tworzy adres kontraktu, który można porównać do skrytki. Ten adres przechowuje jej LTC podczas procesu wymiany. Do jej otwarcia potrzebny jest podpis Boba, a także wygenerowany numer Alicji. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby Alicja nie podzieliła się tym numerem z Bobem, ponieważ będzie on mógł wtedy otworzyć “skrytkę” i zabrać wszystkie znajdujące się tam środki przed zakończeniem transakcji.

Następnie Alicja wymyśla tajną liczbę i tworzy hash. Hash działa jak zamek, podczas gdy tajny numer jest kluczem. Bob sprawdza adres kontraktu Alicji, upewnia się, że wszystko jest w porządku, a następnie tworzy własną “skrytkę” z tym samym kluczem. W tym celu Alicja wysyła Bobowi utworzony wcześniej hash, ale do otwarcia potrzebuje on jej podpisu.

Od tego momentu Alicja ma klucz, jak również możliwość podpisania “skrytki” Boba, a tym samym odebrania środków z adresu, Bob otrzymuje wtedy potrzebny mu tajny numer, którego do tej pory nie znał. Może go użyć, aby otworzyć “skrytkę” Alice i odebrać przysługujące mu środki.

Jak widać HTLC konstruuje transakcję w taki sposób, że strony są od siebie zależne, aby zapewnić pomyślne zakończenie transakcji. Transakcje są tak skonfigurowane, że jeśli z jakiegoś powodu zostaną przerwane, wszystkie środki są zwracane właścicielom po pewnym czasie ustalonym przez każdą ze stron.

Czy do działania atomic swap potrzebne jest Lightning Network?

Wbrew powszechnemu błędnemu przekonaniu technologia Lightning Network nie jest warunkiem koniecznym do przeprowadzenia atomic swapu. Może ona jednak sprawić, że proces wymiany będzie prostszy, szybszy i bardziej efektywny.

Podobnie jak atomic swapy, Lightning Network również wykorzystuje Hashed Timelock Contract (HTLC). Z tą jednak różnicą, że podczas gdy atomic swap wiążą blockchainy, Lightning Network wiąże kanały płatności.

Ten sam mechanizm bazowy oznacza, że zintegrowanie sieci Lightning Network z atomic swapami jest bardzo proste Dzięki temu sieci Lightning Network mogą być połączone ze sobą w różnych blockchainach. W ten sposób uczestnik transakcji, który otwiera kanały płatności na obu blockchainach, może być np. procesorem płatności lub zdecentralizowaną giełdą.

Atomic swap – które kryptowaluty obsługują?

Pierwsze udane wymiany wykorzystujące technologię atomic swap odbywały się pomiędzy kryptowalutami Litecoin i Decred, Vertcoin i Bitcoin. To jednak nie wszystko.

Warto zauważyć, że aby skutecznie wdrożyć atomic swapy w ich początkowej implementacji, użytkownik musi pobrać blockchainy obu walut. Dla przeciętnej osoby proces ten jest dość niewygodny z praktycznego i technicznego punktu widzenia.

Jednak znaleziono już rozwiązanie tego problemu i prawdopodobnie wkrótce będzie ono dostępne dla szerokiego grona użytkowników. Projekt Komodo pracuje nad rozwojem BarterDEX, własnej zdecentralizowanej giełdy. Jej deweloperzy z powodzeniem przeprowadzili atomic swap za pomocą serwera Electrum. To pozwoliło na interakcję z kryptowalutą bez konieczności pobierania całego blockchaina.

Ponadto zespół Komodo twierdzi, że po udanym połączeniu blockchainów Bitcoina i Ethereum oraz wdrożeniu wsparcia dla tokenów w formacie ERC-20, ich giełda BarterDEX obsługuje teraz wymianę p2p między 95% ze wszystkich istniejących monet i tokenów.

Inne projekty aktywnie pracujące nad praktycznym wdrożeniem atomic swapów to:

  • Blocknet, którego celem jest stworzenie internetu blockchain opartego na technologii Xbridge;
  • Altcoin.io, który pracuje nad zdecentralizowaną giełdą opartą na technologii Plasma i portfelem z wbudowanymi funkcjami atomic swapów;
  • oraz Atomic Wallet.

Na stronie swapready.net można sprawdzić, jak duże postępy zrobiła dana kryptowaluta do wspierania atomic swapów z innym aktywem.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.