Polska (wreszcie!) reguluje rynek kryptowalut! | Wiadomości | CrypS.

Polska (wreszcie!) reguluje rynek kryptowalut!

Kursy kryptowalut 24.02.2024

Stało się! Na stronach rządowego centrum legislacji w końcu pojawił się projekt ustawy o kryptoaktywach. Co zawiera? I czy w tej kwestii wreszcie mamy przełom?


  • Polski rząd przygotował projekt ustawy dot. kryptowalut,
  • W praktyce to implementacja w naszym kraju zasad wynikających z MiCA.

Regulacja rynku

Czy mamy przełom? Nie do końca. Od razu warto zaznaczyć, że wspomniany projekt to w praktyce implementacja zapisów MiCA. Z drugiej strony, jak wskazał na LinkedIn Aleksander Wilner z firmy prawniczej specjalizującej się w tematach Web3 – WILNER.LEGAL“uścisk regulatora wydaje się być wyjątkowo mocny”. 

Najgorętszym newsem jest natomiast obecnie to, że polskie VASPy [w praktyce m.in. giełdy kryptowalut] będą mogły kontynuować działalność na podstawie aktualnych wpisów do końca 2025 r. Skorzystanie z dobrodziejstw tego okresu przejściowego jest jednak wyjątkowo mocno obwarowane szczegółowymi warunkami, których wprost nie przewidział ustawodawca unijny. Np. grace period [okres karencji] skończy się, gdy VASP dwukrotnie nie zaraportuje do GIIF [Generalny Inspektor Informacji Finansowej] w ramach wprowadzonego ostatnio, w oparciu o wątpliwą podstawę prawną, raportowania kwartalnego. Nawigowanie po tych warunkach będzie wymagało zachowania wysokiej czujności.

Podsumowując, ten projekt ustawy oznacza krok naprzód w regulacji rynku kryptoaktywów, ale jednocześnie stawia przed nim nowe bariery. Będzie ciekawie. Szczegółowa analiza niebawem

– napisał w social mediach Wilner.

Czy to krok w dobrą stronę?

Tak jak wspomniał Wilner, ustawie dokładnie muszą przyjrzeć się eksperci ds. regulacji Web3. Ogólnie sam fakt, że polski rząd (w wyniku działań Unii Europejskiej, a nie własnych chęci) zaczyna regulować rynek kryptowalut, trzeba uznać za dobry znak. Diabeł tkwi jednak w szczegółach i “smaczkach”, które mogą być poukrywane w rozwiązaniach legislacyjnych.

Polskie władze podchodziły do regulacji rynku już parę razy. W 2016 r. u boku resortu cyfryzacji powstała grupa doradcza ds. cyfrowych aktywów i blockchaina. Jej istnienie w praktyce pogrzebała dymisja Anny Streżyńskiej ze stanowiska minister cyfryzacji. Potem propozycje przepisów starała się stworzyć Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Z podobnym efektem. W 2018 r. ustalono tylko szczegóły dot. podatków od kryptowalutowych zysków.

Kursy kryptowalut 24.02.2024



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.