Dobra wiadomość dla traderów z UE! Część przepisów w ramach MiCA zostanie złagodzona | Wiadomości | CrypS.

Dobra wiadomość dla traderów z UE! Część przepisów w ramach MiCA zostanie złagodzona

Jacek Walewski
Europa

W zeszłym roku Unia Europejska przegłosowała pakiet MiCA, który ma regulować rynek kryptowalut w regionie. Okazuje się, że przepisy wejdą w życie, ale w innej wersji.


  • MiCA będzie zawierała przepisy, które zliberalizują wejście na europejski rynek zagranicznych podmiotów,
  • To dobra wiadomość dla doświadczonych inwestorów.

MiCA w nowej wersji

MiCA to część większego zestawu przepisów finansowych znanych jako DORA. Choć rynek kryptowalut pochwalił już samą idee, by regulować branżę, pojawiły się też opinie, że niektóre zapisy prawa są zbyt restrykcyjne. Przed nami jeszcze pewne konsultacje w sprawie MiCA. Odbędą się w kwietniu, zanim pierwsza część pakietu wejdzie w życie w czerwcu 2024 r. Całość ma zacząć obowiązywać w grudniu br.

W dokumencie przedstawionym przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) uwzględniono wcześniejsze opinie dotyczące spółek działających poza UE i w razie potrzeby postanowiono zrobić dla nich wyjątki.

O co chodzi? Wcześniej organ chciał zakazać firmom spoza UE oferowania aktywów i usług obywatelom UE. To ma się zmienić. Zagraniczne podmioty będą mogły działać na terenie Wspólnoty jeżeli nastąpi „odwrotne pozyskiwanie klientów”.

Pozwoli to doświadczonym inwestorom poszukującym niszowych projektów na legalne inwestowanie w takie inicjatywy, jednocześnie chroniąc niedoświadczonych traderów przed możliwymi konsekwencjami kontaktów z firmami, w przypadku których odwołanie się do prawa może być trudniejsze.

Innymi słowy, firmy spoza UE będą mogły współpracować z lokalnymi klientami, ale będą miały na tym polu ograniczone pole działania – zwłaszcza pod kątem pozyskiwania klienteli.

ESMA podkreśliła wcześniej, że świadczenie usług lub działalności związanej z kryptowalutami przez firmę z państwa trzeciego jest ściśle ograniczone na mocy MiCA do przypadków, w których taka usługa jest inicjowana z własnej, wyłącznej inicjatywy klienta. Wyłączenie to należy rozumieć jako bardzo wąsko określone […] i nie można go zakładać ani wykorzystywać do obejścia MiCA

– czytamy w komunikacie władz UE.

ESMA prosi inwestorów o pomoc

ESMA rekomenduje przy tym inwestorom zapoznanie się z dokumentem z nowymi propozycjami i przesłanie wszelkich wniosków w jego sprawie do 29 kwietnia, kiedy te zostaną omówione przez organy regulacyjne.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.