Ministerstwo Finansów Rosji chce pozwolić bankom na sprzedaż kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Ministerstwo Finansów Rosji chce pozwolić bankom na sprzedaż kryptowalut

Zerelik Maciej
rosja

Bank Rosji chce zakazać kryptowalut, podczas gdy Ministerstwo Finansów chce je zalegalizować. Rząd podobno skłania się ku temu drugiemu rozwiązaniu.

Według gazety Kommersant, rosyjskie Ministerstwo Finansów zdecydowanie sprzeciwia się antykryptowalutowemu stanowisku Banku Rosji. Lobbuje ono rząd, aby zalegalizować cyfrowe aktywa jako aktywa inwestycyjne i pozwolić bankom na handel nimi.

Gazeta zacytowała list, który rosyjski minister finansów Anton Siluanov podobno wysłał do premiera Michaiła Miszustina. Siluanov nakreślił w nim różnice między tymi dwoma instytucjami i przedstawił swoje argumenty za legalizacją kryptowalut jako aktywów finansowych.

Bank Rosji i Ministerstwo Finansów zgadzają się, że kryptowaluty nie powinny być prawnym środkiem płatniczym, ale nie zgadzają się co do tego, czy powinny być zalegalizowane jako aktywa lub całkowicie zakazane.

20 stycznia Bank Rosji opublikował 37-stronicowy raport wzywający do całkowitego zakazu używania i wydobywania kryptowalut na terytorium Rosji. Powoływał się przy tym na zagrożenia dla stabilności finansowej, suwerenności walutowej i ochrony środowiska.

Według Ministerstwa Finansów, Rosjanie posiadają kryptowaluty o wartości około 26 miliardów dolarów, co stanowi kilka procent całkowitych oszczędności ludności (szacunki rządowe mówią o kwocie bliższej 214 miliardów dolarów). Te fundusze, zdaniem regulatora, powinny zostać zalegalizowane i wyprowadzone z „szarej strefy”.

W tym celu Ministerstwo Finansów zaproponowało nowe przepisy, które przyznałyby niektórym bankom uniwersalną licencję na handel kryptowalutami w ściśle kontrolowanym środowisku. Ponadto wszyscy profesjonalni uczestnicy rynku byliby zobowiązani do uzyskania licencji, osoby uczestniczące w rynkach byłyby identyfikowane za pomocą KYC i AML, transakcje kryptowalutowe byłyby opodatkowane, a sprawcy przestępstw kryptowalutowych byliby ścigani karnie.

Według Kommersant rosyjski rząd przychyla się do stanowiska Ministerstwa Finansów i skłania się ku regulacji zamiast całkowitego zakazu kryptowalut. W zeszłym tygodniu pojawiły się doniesienia sugerujące, że podobne zdanie ma prezydent Vladimir Putin.

rosja
reklama
reklama