Ministerstwo Finansów Rosji chce pozwolić bankom na sprzedaż kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Ministerstwo Finansów Rosji chce pozwolić bankom na sprzedaż kryptowalut

Redakcja
rosja

Bank Rosji chce zakazać kryptowalut, podczas gdy Ministerstwo Finansów chce je zalegalizować. Rząd podobno skłania się ku temu drugiemu rozwiązaniu.

Według gazety Kommersant, rosyjskie Ministerstwo Finansów zdecydowanie sprzeciwia się antykryptowalutowemu stanowisku Banku Rosji. Lobbuje ono rząd, aby zalegalizować cyfrowe aktywa jako aktywa inwestycyjne i pozwolić bankom na handel nimi.

Gazeta zacytowała list, który rosyjski minister finansów Anton Siluanov podobno wysłał do premiera Michaiła Miszustina. Siluanov nakreślił w nim różnice między tymi dwoma instytucjami i przedstawił swoje argumenty za legalizacją kryptowalut jako aktywów finansowych.

Bank Rosji i Ministerstwo Finansów zgadzają się, że kryptowaluty nie powinny być prawnym środkiem płatniczym, ale nie zgadzają się co do tego, czy powinny być zalegalizowane jako aktywa lub całkowicie zakazane.

20 stycznia Bank Rosji opublikował 37-stronicowy raport wzywający do całkowitego zakazu używania i wydobywania kryptowalut na terytorium Rosji. Powoływał się przy tym na zagrożenia dla stabilności finansowej, suwerenności walutowej i ochrony środowiska.

Według Ministerstwa Finansów, Rosjanie posiadają kryptowaluty o wartości około 26 miliardów dolarów, co stanowi kilka procent całkowitych oszczędności ludności (szacunki rządowe mówią o kwocie bliższej 214 miliardów dolarów). Te fundusze, zdaniem regulatora, powinny zostać zalegalizowane i wyprowadzone z “szarej strefy”.

W tym celu Ministerstwo Finansów zaproponowało nowe przepisy, które przyznałyby niektórym bankom uniwersalną licencję na handel kryptowalutami w ściśle kontrolowanym środowisku. Ponadto wszyscy profesjonalni uczestnicy rynku byliby zobowiązani do uzyskania licencji, osoby uczestniczące w rynkach byłyby identyfikowane za pomocą KYC i AML, transakcje kryptowalutowe byłyby opodatkowane, a sprawcy przestępstw kryptowalutowych byliby ścigani karnie.

Według Kommersant rosyjski rząd przychyla się do stanowiska Ministerstwa Finansów i skłania się ku regulacji zamiast całkowitego zakazu kryptowalut. W zeszłym tygodniu pojawiły się doniesienia sugerujące, że podobne zdanie ma prezydent Vladimir Putin.

rosjareklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.