Bank Rosji chce zakazu stosowania bitcoinów | Wiadomości | CrypS.

Bank Rosji chce zakazu stosowania bitcoinów

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Albert Czajkowski
Rosja kryptowaluty

Bank Rosji wydał w czwartek raport o nazwie “Ryzyka kryptowalut i możliwe środki regulacyjne”. W raporcie regulator zaproponował wprowadzenie zakazu emisji, obrotu i wymiany kryptowalut. W jego ocenie, aktywa te mogą zastępować pieniądze, jednakże wykorzystywane są w szczególności do nielegalnych działań.

Raport jest poświęcony monetom stablecoin i kryptowalutom fiat. Bank porównuje kryptowaluty do schematu Ponziego i wzywa do całkowitego zakazu ich używania w całej Rosji. W opinii dyrektor Departamentu Stabilności Finansowej Banku Rosji, Elizavety Danilovej:

Potencjalne wykorzystanie kryptowalut, jako środka płatności za towary i usługi, stwarza ryzyko osłabienia obiegu pieniędzy i utraty suwerenności waluty krajowej.

Bank Centralny Rosji od dłuższego czasu sceptycznie podchodzi do kryptowalut. Na przykład, w czerwcu ubiegłego roku ostrzegał inwestorów przed ryzykiem związanym z tym rynkiem.

Monitoring rynku nie wystarczy

W opinii E. Danilovej, na tym etapie monitorowanie rynku jest niewystarczające. Niezbędne jest podjęcie działań regulacyjnych. Bank Centralny proponuje między innymi konieczność ustalenia odpowiedzialności za naruszenie zakazu używania kryptowalut.

Rosyjski regulator jednak podkreśla, że:

Nie proponujemy nałożenia zakazu posiadania kryptowalut przez obywateli – jest to nadal możliwe w zagranicznych jurysdykcjach.

W opinii Banku Rosji, wysoka energochłonność stwarza także zagrożenie dla systemu energetycznego. Zdaniem Banku Centralnego, wydobycie kryptowalut może podważyć istniejący program zielonej energii, a także zakłócić dostawy energii do Rosji:

Wydobywanie kryptowalut generuje nieproduktywne wydatki na energię elektryczną, które osłabiają zaopatrzenie w energię budynków mieszkalnych, infrastruktury społecznej i obiektów przemysłowych, a także agendę środowiskową Federacji Rosyjskiej.

Bank Rosji nazwał wprowadzenie zakazu najlepszym rozwiązaniem. Raport aktualnie został poddany pod dyskusję publiczną. Do 1 marca 2022 roku regulator zbiera uwagi oraz sugestie w sprawie.

Rosja kryptowalutyreklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.