Arbitrum [ARB] | Kurs - Cena, Wykres, Przelicznik, Kupno | CrypS.

Arbitrum

#42 ARB
$0.8127 13.61%
All Time High (ATH)
$2.40
12.01.2024
Market Cap
$3.42 B 13.61%
Rank 42 / 3,712
Wolumen (24h)
$805.03 M 13.61%
654 BTC
Podaż obiegowa
4210111968
Max ∞

Wykres Arbitrum - Kurs ARB

Przelicznik ARB

ARB
Arbitrum [ARB]
USA
USD
Polska
PLN

Arbitrum - FAQ

Co to jest Arbitrum?

Kto stworzył Arbitrum?

Jakie są cechy Arbitrum?

Czym są Optimistic Rollups?

Czy Arbitrum ma swój własny token?

Jak działa Arbitrum?

Co znajduje się w ekosystemie Arbitrum?

Kryptowaluta Arbitrum - Informacje

Ethereum to sieć, która zmaga się z problemem skalowalności. Oznacza to, że w momentach przeciążenia, opłaty transakcyjne mogą rosnąć do niebotycznych rozmiarów. Dlatego też zaczęły powstawać projekty warstwy 2, które próbują rozwiązać te kwestie. Jednym z nich jest Arbitrum i to na nim skupimy się w dzisiejszym artykule. Wyjaśnimy co to jest Arbitrum, kto stworzył ten projekt, jak działa oraz wiele więcej.

Arbitrum – co to jest?

Arbitrum to rozwiązanie warstwy 2 dla sieci Ethereum, opracowane przez amerykańską firmę Offchain Labs. Jego celem jest zwiększenie szybkości i skalowalności bazowego blockchaina. Arbitrum wykorzystuje koncepcję Optimistic Rollups, dzięki czemu deweloperzy mogą łatwo uruchomić smart kontrakty i zdecentralizowane aplikacje Ethereum przy niższych opłatach za transfer i zwiększonej przepustowości bez żadnych modyfikacji.

W pierwszej połowie 2022 roku Arbitrum stało się głównym rozwiązaniem warstwy 2 dla Ethereum pod względem liczby transakcji, liczby aplikacji i zablokowanej wartości (TVL).

Kto stworzył Arbitrum?

Jak już wspomnieliśmy, rozwiązanie warstwy 2 Arbitrum zostało opracowane przez Offchain Labs, amerykańską firmę założoną w 2018 roku w Nowym Jorku przez Eda Feltena, Stephena Goldfedera i Harry’ego Kalodnera. Wszyscy trzej są specjalistami w dziedzinie kryptografii i technologii blockchain, przy czym Felten pracował jako profesor informatyki na Uniwersytecie Princeton.

Offchain Labs zebrał inwestycję zalążkową w wysokości 3,7 miliona dolarów w 2019 roku. Wiosną 2021 roku startup przeprowadził rundę inwestycyjną serii A, po czym uruchomił wersję alfa sieci Arbitrum – wówczas udało się pozyskać kolejne 20 mln dolarów.

Oficjalny start głównej sieci Arbitrum One nastąpił 31 sierpnia 2021 roku. W tym samym czasie Offchain Labs ogłosił, że pozyskał 120 mln dolarów w rundzie serii B prowadzonej przez Lightspeed Venture Partners. Innymi znaczącymi inwestorami byli Polychain Capital, Ribbit Capital, Redpoint Ventures, Pantera Capital, Alameda Research i Mark Cuban. Po tej rundzie firma została wyceniona na 1,2 mld dolarów.

Jakie są cechy Arbitrum i czym są Optimistic Rollups?

Niskie prędkości transakcji i wysokie opłaty na Ethereum doprowadziły do powstania kilku projektów rozwijających rozwiązania na szczycie sieci bazowej w celu poprawy jej wydajności.

Sieć Arbitrum wykorzystuje do tego celu tzw. Optimistic Rollups. Przetwarzanie transakcji odbywa się w sieci warstwy 2, natomiast za warstwę bezpieczeństwa odpowiada sieć główna Ethereum. Podczas przetwarzania w sieci warstwy 2, wiele transakcji jest agregowanych w kompaktowy blok, który jest włączany przez walidatorów w głównej sieci Ethereum.

Termin „optymistyczny” jest odniesieniem do zasady, że każda transakcja jest „optymistycznie” uznawana za prawdziwą, dopóki nie zostanie udowodnione, że jest inaczej. Koncepcja została opracowana dla konkurencyjnej sieci warstwy 2 o nazwie Optimism. Twórcy Arbitrum ulepszyli jednak technologię, wprowadzając wielostopniową ochronę przed oszustwami, która zużywa znacznie mniej gazu niż jednostopniowa ochrona w Optimism.

Sieć Arbitrum wykorzystuje ETH do uiszczania opłat za transakcje, podobnie jak Ethereum. Przelewy w sieci Arbitrum są średnio 90-95% tańsze niż Ethereum. Co więcej, Arbitrum ma jeszcze spory potencjał do ich dalszego obniżania.

Arbitrum – czy ma własny token?

W przeciwieństwie do innych sieci warstwy 2 Arbitrum nie posiada natywnego tokena. Offchain Labs nie ogłosił też konkretnych planów jego uruchomienia. W wywiadzie z sierpnia 2021 roku Ed Felten powiedział, że zarządzanie siecią może zostać w przyszłości przekazane DAO, co wiązałoby się z emisją governance tokena.

Ogłoszenie wspiera nadzieję społeczności kryptowalutowej na dystrybucję tokenów (airdrop) do wczesnych użytkowników, podobnie jak miało to miejsce w przypadku sieci Optimism na początku czerwca 2022 r.

Jak działa Arbitrum?

Arbitrum jest wdrażane na warstwie 1 i warstwie 2. Komponent EthBridge, będący zbiorem smart kontraktów, działa w sieci Ethereum i zawiera foldery transakcji przychodzących i wychodzących.

Arbitrum Virtual Machine (AVM), która jest w pełni kompatybilna z Ethereum Virtual Machine (EVM), jest odpowiedzialna za przenoszenie transakcji z warstwy 1 do 2 i z powrotem. AVM obsługuje wszystkie języki programowania EVM, takie jak Vyper, Solidity, Flint, YUL+, LLL. To znacznie upraszcza tworzenie aplikacji.

System operacyjny ArbOS zajmuje się realizacją smart kontraktów i przetwarzaniem transakcji w warstwie 2. Przekazuje transakcje przez AVM do folderu transakcji wychodzących protokołu Rollup w celu dalszego dodania do bloku, zatwierdzenia i włączenia do głównego łańcucha Ethereum.

arbitrum schemat działania

Nowe bloki są zatwierdzane przez walidatorów, którzy otrzymują za to opłaty transakcyjne. Architektura Arbitrum została zaprojektowana tak, aby jeden uczciwy walidator mógł zatwierdzić blok, niezależnie od tego, jak wiele istnieje złośliwych walidatorów.

Role wśród węzłów walidacyjnych są przydzielane w następujący sposób:

  • Aktywny walidator – składa ofertę (umieszcza swoje ETH w depozytowym smart kontrakcie) i proponuje nowe bloki do dodania do głównego łańcucha Ethereum. Jeśli oferowany blok jest nieprawidłowy, walidator traci ofertę;
  • Guard walidator – monitoruje działanie protokołu konwolucji i interweniuje w przypadku wykrycia nieprawidłowych bloków, oferując własny blok lub licytując blok innego walidatora;
  • Watchdog walidator – monitoruje tylko protokół Rollup bez składania ofert.

Ze względu na fakt, że walidatorzy guard i watchdog mają 8 dni na zakwestionowanie bloku, tyle samo czasu zajmuje wycofanie aktywów przez natywny most z Arbitrum do Ethereum.

Ekosystem Arbitrum dla crypto

W ramach Arbitrum działa już kilkaset blockchainowych projektów. Należą do nich m.in.

  • Główne protokoły DeFi – Uniswap, SushiSwap, Curve i 1inch;
  • Stablecoiny – USDT, USDC, DAI, FRAX, TUSD itp;
  • Usługi, takie jak platforma transakcyjna GMX oraz usługa pożyczkowa dForce;
  • Platformy yield farming – yEarn Finance, Pickle Finance, Badger, Beefy Finance;
  • Rynki NFT – Lootex, Stratos, ToFunFT i inne.

Sieć Arbitrum jest wspierana przez wiele portfeli Web3 – MetaMask, Trust Wallet, MathWallet i inne. W pierwszej połowie 2022 roku główne scentralizowane giełdy kryptowalut, w tym Binance, OKX, Gate.io, KuCoin, FTX itp. ogłosiły wsparcie dla sieci Arbitrum i możliwość wypłacania do niej ETH i niektórych stablecoinów. Ponadto z Arbitrum współpracuje ponad 20 mostów cross-chain, w tym Multichain, Hop Exchange, Stargate, Across i inne.

Arbitrum – jak się rozwija? Podsumowanie

Arbitrum One to nie tylko najpopularniejsze rozwiązanie warstwy 2 do skalowania Ethereum, ale także jedna z 10 najlepszych sieci zdecentralizowanych według TVL i liczby aplikacji DeFi.

W czerwcu 2022 roku Arbitrum One uruchomiło 8-tygodniowy program Arbitrum Odyssey, którego celem jest promocja sieci i pozyskanie użytkowników. Składa się on z ośmiu faz, z których każda skupia się na innym aspekcie ekosystemu Arbitrum.

W pierwszej i drugiej fazie wzięło udział ponad 140 000 użytkowników, co spowodowało przeciążenie sieci i wzrost opłat transakcyjnych. Użytkownicy, którzy wykonają zadania w każdym etapie, są nagradzani specjalnymi NFT z serwisu Project Galaxy. Zgodnie z warunkami konkursu, gdy uczestnik otrzyma 12 tokenów, otrzyma również kolejne NFT, których przeznaczenie nie jest jeszcze znane. W Arbitrum Odyssey mogą wziąć udział tylko ci, którzy spełnili wszystkie warunki pierwszego etapu.

Pod koniec sierpnia 2022 roku wydano też aktualizację Arbitrum Nitro. Dzięki niej możliwe stało się jeszcze większe obniżenie opłat transakcyjnych i zwiększenie przepustowości sieci. Sednem aktualizacji jest wdrożenie łańcuchów AnyTrust – zwłaszcza dla dużych projektów w sieci, takich jak gry blockchain. Są one prowadzone przez „komitet” 20 walidatorów i powinny być szybszym i tańszym odpowiednikiem sidechainów.

Arbitrum Giełdy - gdzie kupić

Arbitrum - Opinie i prognozy

Aktualna ocena
0
Dodaj ocenę
Dodaj swoją opinię

Newsy i Artykuły

ARB $0.8127 13.61%

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.