Japoński FSA mówi, że XRP nie jest papierem wartościowym | Wiadomości | CrypS.

Japoński FSA mówi, że XRP nie jest papierem wartościowym

Redaktor: Albert Czajkowski
japoński FSA nie uważa XRP za papier wartościowy

Regulator z Japonii obiera kontrastowe stanowisko do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w sprawie przeciwko Ripple Labs.

Opinia japońskiego FSA

Krajowy organ regulacyjny w Japonii powiedział, że postrzega XRP jako kryptowalutę, a nie jako zabezpieczenie, tym samy stawając się po stronie Ripple Labs. Chociaż opinia FSA nie ma wpływu na bieżące postępowanie sądowe prowadzone przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), podkreśla ona brak konsensusu w sprawie statusu XRP wśród organów nadzoru papierów wartościowych.

„FSA postrzega XRP jako kryptowalutę w oparciu o definicje Japońskiej Ustawy o Usługach Płatniczych” – powiedział japoński FSA

Zgodnie z prawem zasób cyfrowy jest „kryptowalutą” lub „walutą wirtualną”, gdy jest używany jako środek płatniczy i nie jest denominowany w formie fiducjarnej. W zeszłym miesiącu Nomura Research Institute napisał w raporcie, że XRP jest zasobem kryptograficznym, a nie zabezpieczeniem. W grudniu stanowisko badaczy poparł japoński gigant finansowy SBI Holdings. A w styczniu Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii stwierdziło, że nie uważa XRP za papier wartościowy.

„Tokeny notowane na giełdzie, takie jak Bitcoin, ETH i XRP, nie podlegają regulacji” – podała brytyjska agencja

W czym tkwi problem?

Wszystko zaczęło się od Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), ktora złożyła pozew przeciwko Ripple, zarzucając firmie naruszenie prawa papierów wartościowych poprzez sprzedaż tokenów XRP.  Jak stwierdzono w uchwale, tokeny od Ripple są pod względem właściwości podobne do instrumentów inwestycyjnych jak akcje lub obligacje.

W swoim oświadczeniu, CEO Ripple stwierdził, że SEC myli się co do prawa i faktów. Według niego XRP jest walutą i nie musi być rejestrowany jako umowa inwestycyjna. Papier wartościowy jest kontraktem inwestycyjnym – jeśli twórcy kryptowaluty reklamują go nabywcom amerykańskim jako inwestycję, wówczas SEC uważa go za papier wartościowy w świetle amerykańskiego prawa.

W ciągu niecałego miesiąca od chwili, gdy SEC złożyła pozew przeciwko Ripple, firmy kryptowalutowe na całym świecie znalazły się pod presją, aby wycofać XRP ze swoich ofert. Cena XRP spadła o około 35% od czasu pozwu. Obecnie kosztuje około 0,30 USD za token.

Cena XRP po pozwie od SEC
japoński FSA nie uważa XRP za papier wartościowy



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.