Japońska FSA wprowadzi nowe prawo dotyczące emitentów stablecoinów | Wiadomości | CrypS.

Japońska FSA wprowadzi nowe prawo dotyczące emitentów stablecoinów

Mariusz Przepiórka
Japonia nie wyemituje CBDC

Stablecoiny rozkwitły w nieuregulowanym cieniu, a w obiegu znajdują się obecnie tokeny o wartości 127 mld USD. Są one powszechnie wykorzystywane do transakcji, które przypominają tradycyjne produkty finansowe, takie jak bankowe konta oszczędnościowe, jednak bez właściwego im poziomu ochrony konsumentów.

Warto również zauważyć, że w miarę wzrostu popularności stablecoinów, wzrasta również chęć kontroli ze strony organów regulacyjnych. Jako pierwsze obawy związane ze stablcoinami, takimi jak Tether, zgłosiły władze USA. Teraz do tego grona dołącza Japonia. Japoński regulator bankowy już zapowiedział, że w 2022 roku wprowadzi nowe przepisy, w których będzie dążyć do ograniczenia alokacji stablecoinów do banków i firm zajmujących się przelewami bankowymi. Podobne regulacje zapowiada Agencja ds. Usług Finansowych (FSA).

Nowe obowiązki związane ze stablecoinami

FSA oczekuje, że podjęte działania będą chronić konsumentów przed potencjalnym ryzykiem związanym z stablecoinami zabezpieczonymi aktywami. Dodatkowo wspomniana inicjatywa będzie również obejmować kroki mające na celu zapobieganie praniu pieniędzy za pośrednictwem stablecoinów. Będzie to możliwe dzięki dodatkowemu nadzorowi agencji nad pośrednikami, takimi jak dostawcy portfeli zaangażowani w transakcje stablecoin.

Ponadto inicjatywa ta będzie również obejmować zobowiązania wynikające z przepisów prawa japońskiego (zapobieganie transferom dochodów z przestępstwa, w tym weryfikacja tożsamości użytkowników (KYC) i zgłaszanie podejrzanych transakcji).

USA chce objąć stablecoiny nadzorem

Japonia zamierza pójść drogą, którą niedawno obrali amerykańscy regulatorzy. Niedawno amerykańskie władze finansowe, w tym Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów (FDIC) i Biuro Kontrolera Waluty, stwierdziły: – Aby zająć się ryzykiem dla użytkowników stablecoinów i zabezpieczyć się przed nagłym wzrostem popularności stablecoinów, ustawodawstwo powinno wymagać, aby emitenci stablecoinów byli ubezpieczonymi instytucjami depozytowymi, które podlegają odpowiedniemu nadzorowi.

Stablecoiny budzą obawy związane z nielegalnym finansowaniem i stanowią ryzyko dla integralności finansowej. Niosą one również potencjalne korzyści zarówno dla firm, jak i konsumentów. Biorąc pod uwagę fakt, że Japonia tradycyjnie była dość przyjazna wobec kryptowalut, doniesienia o takich regulacjach stanowią interesujący rozwój sytuacji dla branży.

Japonia nie wyemituje CBDC
reklama
reklama