Iron Finance doświadczył exploita. TITAN spada do niemal 0 USD! | Wiadomości | CrypS.

Iron Finance doświadczył exploita. TITAN spada do niemal 0 USD!

Zerelik Maciej
iron finance exploit

Rynek zdecentralizowanych finansów to taki rynek, w którym istnieje duża szansa na niepowodzenie protokołu. W DeFi notorycznie mają miejsce oszustwa, exploity, rug pulle.

Kolejnym protokołem, który doświadczył ogromnego exploita jest Iron Finance. Doprowadził on do ogromnego spadku cen tokena projektu. Powodem był opisywany przez użytkowników „run bank”.

Co się stało z Iron Finance?

Iron Finance jest protokołem DeFi posiadającym dwie kryptowaluty – IRON i Titan. IRON ma działać jako stablecoin, którego wartość jest powiązana w sposób algorytmiczny z TITAN i USDC.

W gruncie rzeczy użytkownicy mogą emitować lub odkupywać tokeny IRON poprzez mechanizm, który w pewnych okolicznościach napędza popyt na TITAN. Tak właśnie stało się ostatnio.

Ponieważ cena TITAN wciąż rosła, wieloryby pozbywały się swoich tokenów, aby zrealizować zyski. Spowodowało to swego rodzaju reakcję łańcuchową w postaci panicznej sprzedaży, która doprowadziła do spadku ceny TITAN. To z kolei spowodowało, że IRON stracił swoją pozycję.

Właśnie w tym momencie zadziałał mechanizm – użytkownicy mogli odkupić tokeny po cenie niższej niż rynkowa i dokonać arbitrażu. Wymagało to jednak emitowania nowych TITAN za każdym razem. Gdy tylko więksi gracze zaczęli to robić, rynek został zalany świeżo wyemitowanymi tokena TITAN, a ponieważ wszyscy zaczęli panicznie sprzedawać, spowodowało to spadek ceny TITAN do prawie 0 dolarów.

Zespół opisał to jako „bank run” – sytuację, w której użytkownicy pobiegliby do swojego banku (w dotychczasowych finansach), aby wypłacić swoje pieniądze w obawie, że bank przestanie działać.

Wykres tokena TITAN prezentował się w taki sposób:

titan wykres

Ucierpiał nawet Mark Cuban

Okazuje się, że ze względu na exploit, straty poniósł nawet znany inwestor i miliarder, właściciel Dallas Mavericks, Mark Cuban.

We wpisie na blogu ujawnił on, że wcześniej dostarczył do do puli płynność w wysokości 75 000 dolarów.

Niestety, nie jest to pierwszy raz, kiedy Iron Finance przechodzi przez jakiś exploit. Zaledwie w zeszłym miesiącu, protokół stracił 170 000 USD z puli płynności po nieprawidłowych działaniach ich zespołu.

iron finance exploit
reklama
reklama