GPT-4 przeszedł test Turinga. Twórca Ethereum twierdzi, że AI jest już niewykrywalne | Wiadomości | CrypS.

GPT-4 przeszedł test Turinga. Twórca Ethereum twierdzi, że AI jest już niewykrywalne

Vitalik Buterin twierdzi, że model sztucznej inteligencji firmy OpenAI – GPT-4 – zdaje test Turinga. Co to oznacza?


  • Vitalik Buterin uważa, że nowy model AI zdaje już test Turinga.
  • Warto dodać, że zgodnie z badaniami odgadnięcie, czy po “drugiej stronie” siedzi człowiek czy maszyna, jest dziś bardzo trudne.

Test Turinga, czyli właściwie co

Najpierw trochę historii. Matematyk Alan Turing stworzył test nazwany od jego nazwiska na początku lat 50. Chodzi o koncepcję, która ma na celu ocenę zdolności maszyny do wykazywania inteligentnego zachowania – nierozróżnialnego od ludzkiego.

Jak przeprowadza się test? Uczestniczą w nim trzy podmioty:

  • człowiek (Odpowiadający A),
  • komputer (Odpowiadający B),
  • sędzia (Człowiek).

Sędzia prowadzi tekstową konwersację z obydwoma odpowiadającymi, nie wiedząc, który z nich jest maszyną, a który człowiekiem. Komunikacja odbywa się poprzez medium, które uniemożliwia identyfikację rozmówców na podstawie ich wyglądu czy głosu (np. za pośrednictwem klawiatury i ekranu).

Celem testu jest sprawdzenie, czy komputer potrafi odpowiedzieć na pytania sędziego w taki sposób, że sędzia nie jest w stanie z wystarczającą pewnością odróżnić go od człowieka. Jeśli komputer przejdzie test, oznacza to, że wykazuje zachowanie inteligentne na poziomie ludzkim.

Od razu dodajmy, że test bywa krytykowany za to, że mierzy zdolność maszyny do naśladowania ludzkiego zachowania, ale jego wynik niekoniecznie oznacza, że maszyna rzeczywiście rozumie kontekst czy ma świadomość.

Vitalik Buterin mówi o rewolucji AI

Teraz na temat AI wszedł Vitalik Buterin. Wskazał, że GPT-4 zdaje test Turinga. Choć – dodajmy od razu – nadal stanowi to kontrowersyjną sprawę. Sam twórca Ethereum wskazuje na to, że chatbot nie zawsze wygrywa z ludźmi.

(…) ludzi da się odgadnąć jako ludzi w 66% przypadków w porównaniu do 54% w przypadku botów, ale różnica 12% jest niewielka

– wskazał, słusznie sugerując, że jest to już zbyt mała różnica, byśmy spali spokojnie.

Dodał, że „sztuczna inteligencja to teraz poważna sprawa. Warto więc sobie uzmysłowić, że kamień milowy został już przekroczony”.

Test Turinga

Tyle że znów – chatbot AI zdający test przyda się np. w firmach jako telekonsultant. Czy jednak poradzi sobie w każdej sytuacji? Niekoniecznie. Będzie potrafił udawać człowieka, ale jego brak zrozumienia emocji (brak empatii) może doprowadzać nierzadko klientów do frustracji.

AI z pewnością będzie zyskiwała na znaczeniu. Czy wyprze ludzi z rynku pracy (bo w sumie o to wszystko się rozbija)? Tak. Ale tych gorszych i mniej angażujących się w swoje zajęcie zarobkowe.




reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.