Tak, sztuczna inteligencja jednak zabierze ci pracę! | Wiadomości | CrypS.

Tak, sztuczna inteligencja jednak zabierze ci pracę!

Jacek Walewski
AGIX OCEAN FET

Filary Biznesu opisały analizę firmy Adecco. Z niej wynika, że w ciągu najbliższych 5 lat z rynku pracy znikną aż 83 miliony etatów. Tyle że jednocześnie powstanie 69 milionów nowych. Powodem wszystkiego będzie rewolucja przemysłowa, głównie sztuczna inteligencja.


  • AI zabierze pracę milionom osób na całym świecie.
  • Zmiany dotkną administrację i przemysł.

Sztuczna inteligencja zabierze pracę

Z raportu firmy Adecco wynika, że aż 41 proc. ankietowanych przedsiębiorstw już teraz zaczyna zmniejszać liczbę etatów. Ich plany są rozpisane na pięć lat.

Te decyzje wynikają z intensywnych postępów w automatyzacji oraz z dynamicznej digitalizacji, które radykalnie przekształcają zawodowy krajobraz na całym świecie. ​​Wyzwanie polega na przewidywaniu, jak technologie mogą zarówno eliminować, jak i tworzyć miejsca pracy

— tłumaczy Dorota Gardoń, Senior Learning & Growth z BPSC.

W efekcie tego procesu z rynku znikną aż 83 miliony stanowisk. Jednocześnie powstanie tylko 69 milionów nowych. Jak łatwo policzyć, deficyt wyniesie 14 milionów.

Kto straci pracę? Jeżeli ktoś myśli o copywriterach czy grafikach jest w błędzie. Okazuje się, że chodzi o administrację i przemysł.

Elastyczność oraz gotowość do ciągłego uczenia się i rozwijania nowych kompetencji staną się kluczem do przetrwania i rozwoju w nowym środowisku pracy

— dodaje ekspertka z BPSC.

AI ma pomagać i rozwijać takie sektory jak: analityka dużych danych, technologie dotyczące zmian klimatycznych oraz cyberbezpieczeństwo. Na tych rynkach powstaną też nowe miejsca pracy. Tyle że te będą obsadzane zapewne przez ludzi, którzy potrafią się “dogadać” z AI.

Jedynie 34% liderów biznesu podało w badaniu, że planuje dziś inwestować w rozwój umiejętności obecnej siły roboczej w odpowiedzi na mechanizację i rozwój sztucznej inteligencji. 66% przedstawicieli kadry zarządzającej woli pozyskiwać specjalistów od sztucznej inteligencji z zewnątrz. I to jest już dziwne…

Jak się przygotować?

Obecna rewolucja przemysłowa może okazać się krwawa. Jej poprzedniczka z XIX w. wymagała od ludzi tylko przestawienia się – nauki obsługi maszyn parowych. Obecnie ratunkiem będzie nauka AI, ale, jak wynika z powyższych danych, i tak nie dla wszystkich znajdzie się zajęcie.

AGIX OCEAN FETreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.