Górnicy BTC zarobili w styczniu ponad 1 mld USD | Wiadomości | CrypS.

Górnicy BTC zarobili w styczniu ponad 1 mld USD

Zerelik Maciej
kopanie bitcoina (BTC) poradnik

Według danych CoinMetrics, górnicy BTC w styczniu 2021 roku wygenerowali ponad 1,09 miliarda dolarów zysku.

Wynik ten jest bliski rekordu, który odnotowano w grudniu 2017 roku. W szczytowym momencie poprzedniej hossy górnicy zgarnęli ponad 1,25 miliarda dolarów.

coinmatrics wykres
źródło: CoinMetrics

Tegoroczne przychody przekroczyły również rekord odnotowany w styczniu zeszłego roku. Górnicy zarobili wtedy nieco ponad 1 miliard dolarów. Jest to praktycznie dwukrotność przychodów sprzed zaledwie dwóch miesięcy.

Na wykresie widać, że prawie 90% całkowitego przychodu pochodziło z nagród za blok. Pozostałe 10% zostało wygenerowane z opłat transakcyjnych.

Jest to prawdopodobnie związane ze zmniejszeniem nagrody BTC za wyprodukowany blok. W wyniku trzeciego halvingu, który miał miejsce w maju, górnicy otrzymują zaledwie 6,25 BTC za blok.

Biorąc to pod uwagę, można założyć, że obecny wzrost przychodów z wydobycia jest w dużej mierze spowodowany niedawnym rajdem bitcoina. Wiodąca kryptowaluta wzrosła aż do ATH na poziomie 42 000 dolarów, po czym wpadła w stagnację.

Spadek hash rate’u

Wzrost trudności wydobycia BTC był bardziej stabilny niż cena. Górnicy z każdym dniem zwiększali swoje zarobki za każdy TH/s mocy obliczeniowej. Obecnie za 1 TH/s górnicy dostają około 0.25 USD, co jest stawką niespotykaną od połowy 2019 roku.

Pomimo problemów z dostępnością koparek i nie małej, 25-procentowej korekty, w dniu 17 stycznia hashrate zdołał osiągnąć ATH na poziomie 155,4 mln TH/s. Od tego czasu nastąpił jednak spadek o około 5 mln TH/s. W momencie pisania tego artykułu hashrate sieci Bitcoina to nieco ponad 150 milionów TH/s. To sugeruje, że albo górnicy odłączyli koparki od sieci, albo wzrosła trudność.

kopanie bitcoina (BTC) poradnik
reklama
reklama