"Giveaway" SCAM jest ciągle żywy - uważa Bleeping Computer i Metamask | Wiadomości | CrypS.

„Giveaway” SCAM jest ciągle żywy – uważa Bleeping Computer i Metamask

Zerelik Maciej
scam znak

Mogłoby się wydawać, że scamy typu „giveway” w ostatnim czasie trochę ucichły. Nic bardziej mylnego. Ludzie cały czas padają ofiarami oszustów i tracą spore sumy pieniędzy. Firmy Bleeping Computer oraz Metamask oszacowały, że w ciągu około tygodnia, metodą „na podwojenie”, oszuści wyłudzili co najmniej 587 000 USD.

W ostatnich tygodniach w sieci pojawiło się mnóstwo botów podszywających się pod zweryfikowane konta na Twitterze. Boty te twierdzą, że otrzymały darmowe pieniądze od znanych osobistości np. od braci Winklevoss lub Elona Muska. W wiadomości dołączona jest informacja, że jeżeli Ty też wyślesz swoje kryptowaluty na podany adres, zostaną one podwojone. Wygląda to mniejwięcej tak:

Oczywiście takie wpisy nie mają nic wspólnego z prawdą. Jest to jedna z metod wykorzystywanych przez oszustów, aby wzbudzić zaufanie swoich ofiar. Jedne z najbardziej popularnych scamowych portfeli zebrały nawet po kilka tysięcy dolarów. Rekordzista w ciągu zaledwie kilku dni otrzymał 400 tysięcy USD.

scam btc givaaway

Oszuści nie ograniczają się jednak tylko do BTC. Akceptują też Ethereum, mimo że na tym altcoinie zarobili niecałe 3000 dolarów.

ethcscam giveaway

Oszuści aby znaleźć jeszcze więcej ofiar, zazwyczaj korzystają też z innych platform, takich jak Twitch, Youtube czy Facebook. Ripple próbował podjąć działania przeciwko Youtube’owi, w związku z umożliwianiem oszustom rozpowszechniania fałszywych filmów jako płatnych reklam. Inicjatywa ta jednak nie ruszyła z miejsca i co jakiś czas pojawiają się infromacje o kolejnych ofiarach scamu z udziałem Elona Muska.

scam znak
reklama
reklama